Jak se optimalizuje síť

Mít optimalizovanou síť není nic snadného. Musíte zvolit co nejlepší kompromis mezi potřebami zákazníků a finanční náročnosti.
Jak se optimalizuje síť

Zatímco v Mobilitách 6/08 jsme se zaobírali měřicími vozy, dnes se podíváme, jak v T-Mobilu optimalizují síť.

Optimalizace sítě probíhá v oddělení RAN Measurement and Optimization (Měření a optimalizace sítě). Při optimalizaci sítě se vychází z hodnot, které dodá část oddělení zabývající se měřením. Cílem optimalizace je získat síť, která co nejlépe vyhoví požadavkům zákazníků s co nejnižšími náklady pro T-Mobile.

Tyto dva požadavky jdou samozřejmě proti sobě. Není problém vybudovat síť, která snese i například silvestrovské špičky v počtu hovorů a zpráv, nebo přetížení při zácpách na dálnici; taková síť by ale byla neúměrně drahá a v běžném provozu značně nevytížená. Jde tedy o to, jak nalézt optimální stav.

Každá buňka má svou kartu

Oddělení optimalizace udržuje podrobnou dokumentaci o každé základnové stanici BTS. Už od okamžiku, kdy oddělení plánování sítě stanoví, že se na daném místě postaví nová BTS, vznikne o ní v systému záznam. K tomu se pak postupem času přidávají další a další záznamy o budování buňky, její průběžné údržbě, instalaci nových komponent, softwarových updatech a podobně. Každá práce na základnové stanici je zaznamenána.

Aby toho nebylo málo, sleduje se velmi pozorně také vytížení buňky. Podle toho se příslušná základnová stanice řadí do kategorií. Existují například buňky, které slouží především (nebo výhradně) pro datový provoz. Další jsou zase určeny výhradně pro hlasové hovory. Některé jsou neustále vytížené na maximum, jiné v běžném provozu nespotřebují více než polovinu své kapacity. Jiné se používají jen sezónně, například pro vykrytí víkendových špiček v rekreačních oblastech.

Všechna tato data se neustále vyhodnocují a síť se podle toho upravuje. Je-li určitá oblast pokryta jen velmi vytíženými buňkami, bude asi potřeba instalovat k nim novou buňku. Někdy stačí, pokud se na sousední, méně vytížené buňce, natočí antény tak, aby pokrývaly vytížené území.

Zbývající část článku si můžete přečíst v Mobilitách 7/2008, které vyjdou už tento čtvrtek 10. července. Předplatitelé časopisu k němu mají přístup již nyní – stačí kliknout na následující odkaz.

Další článek: Turistické mapy SmartMaps Locator: vyměňte auto za pohorky

Témata článku: Nejnižší náklady, Síť


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 13

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 45