Jak se počítá čtvrtmiliónový dav? T-Mobile vysvětluje, jak k tomu použil svoji síť

Jak se počítá čtvrtmiliónový dav? T-Mobile vysvětluje, jak k tomu použil svoji síť

Aktualizováno v 19:10
Jak T-Mobile slíbil, s odstupem několika hodin zpřesnil odhad. Na 283 tisíc účastníků.


Jak chcete kvantifikovat nespokojenost lidí, určit mandát demonstrace? Jednoduše – spočítáte účastníky. Jenže přichází technologický problém – jak spočítat něco, co neprojde turniketem, průběžně přibývá, ubývá a neposedí?

T-Mobile k tomu použil anonymizovaná data ze své sítě a účast na nedělní demonstraci odhadl na 258 tisíc lidí. Operátor tak mírně navýšil odhad organizátorů a potvrdil, že šlo o největší demonstraci od pádu komunismu v roce 1989 – odhaduje se, že 25. listopadu na promrzlou Letnou dorazilo až 800 tisíc lidí.

T-Mobile v tiskové zprávě vysvětluje, jak se počítá mocnost davu pomocí mobilní sítě:

Tým datových analytiků T-Mobile změřil počet účastníků nedělní akce na Letné. Operátor vyhodnotil anonymizovaná lokalizační data z mobilní telekomunikační sítě v časovém úseku od 16:30 do 18 hodin, která následně přepočítal na celou populaci. Dle dat se na pražské Letné sešlo více než 258 000 lidí.

Během příprav samotného měření se T-Mobile nejprve zaměřil na analýzu samotné lokality a běžného provozu v místě. Stanovil předpokládané území, kde se účastníci akce budou vyskytovat a na základě toho určil vysílače, které toto území pokrývají signálem a zároveň nemají výrazný překryv do jiných vzdálenějších oblastí.

Následně se datoví analytici T-Mobile podrobně seznámili s běžným provozem v dané lokalitě. „V případě demonstrace na Letné jsme analyzovali několik předchozích nedělních odpoledne a podvečerů. Zvolili jsme takové referenční neděle, které nejsou ovlivněné nějakou jinou mimořádnou akcí, jako je například fotbalové utkání, nebo státní svátek a podobně. Tyto dny by nám běžný provoz zkreslily. Při očišťování dat vždy zohledňujeme i počasí a nepracujeme s daty, kdy bylo extrémně špatné počasí,“ vysvětlil Petr Švec, datový analytik T-Mobile. Výsledné hodnoty následně analytici přepočítali na celou populaci, vycházeli přitom z podílu T-Mobile na českém trhu mobilních operátorů.

Jde o předběžný údaj, který bude operátor následně upřesňovat. Konečný odhad se však od toho předběžného nebude významně lišit.

Diskuze (7) Další článek: Oppo láká na smartphone s foťákem v displeji. Představí se už ve středu

Témata článku: T-Mobile, Statistika, Politika, MOBI, T - Mobil, Analytik, Běžný provoz, Jak, Letná, Operátor, Dav, Demonstrace, Mandát, Data, Síť, Celá populace


Určitě si přečtěte