Jak se připojit k Internetu přes mobil I.

Poradíme vám, jak připojit notebook na Internet pomocí mobilního telefonu. A nezapomínáme ani na ty z vás, kterým neučarovaly Windows firmy Microsoft a na svých počítačích proháníte např. Linux nebo BeOS.
Jak se připojit k Internetu přes mobil I.
Poradíme vám, jak připojit notebook na Internet pomocí mobilního telefonu. A nezapomeneme ani na ty z vás, kterým neučarovaly Windows firmy Microsoft a na svých počítačích proháníte např. Linux nebo BeOS.

Požadavek první: notebook

Pokud chcete být mobilní, potřebujete k tomu mobilní počítač. Na výběr máte mezi nepřeberným množstvím různých značek a konfigurací. Která je ta pravá? Dá se říci, že téměř všechny. Minimální konfigurace pro práci na Internetu je stroj s procesorem 486 a alespoň 8 MB paměti. Pro pohodlnější práci a využití všech vymožeností, které dnes Internet nabízí je nejvhodnější notebook s procesorem Pentium nebo lepším. S velikostí paměti je to jednoduché - čím více, tím lépe. Pokud nemáte konto s šestimístným zůstatkem, bez větších obav sáhněte po notebooku repasovaném nebo z bazaru, kde za cenu kolem deseti tisíc korun dostanete slušně použitelný počítač.

Požadavek druhý: mobilní telefon

Nejlepší je pořídit si takový mobil, který má vestavěný tzv. hardwarový modem (jedná se o zařízení, které se stará o to, aby data z vašeho počítače bezchybně prošla po telefonní lince tam a zpět). Pokud takový nemáte, nezoufejte. I pro vás se nabízí řešení, kterým je modem „softwarový“. To znamená, že váš počítač si „hraje“ na modem. Toto řešení má jednu velkou nevýhodu: je hodně náročné na výkon procesoru a proto nepatří na pomalejší stroje a musíte si ho dokoupit.

Požadavek třetí: spojit!

Mobilní telefony se většinou připojují kabelem, který dostanete v každé lepší prodejně. Pozor na kabely doma vyráběné! Stačí malá chybička s můžete si zničit celý mobilní telefon a přijdete i o záruku. Pokud kabel máte, zasunete jednu část do mobilního telefonu a druhou připojíte na sériový port notebooku. Pokud máte spojeno, můžete pokročit k instalaci a nastavení softwaru vašeho notebooku. Patříte-li k těm movitějším nebo prozíravějším, jistě jste si všimli, že na vašem notebooku i mobilním telefonu je malé, tmavé, okénko - ne nepodobné tomu na dálkovém ovladači televize. Je to infračervený port (IrDa), s jehož pomocí obě zařízení spojíte pouhým položením vedle sebe tak, aby obě okénka na sebe „viděla“. Používání IrDa portu musí být povoleno v nastavení vašeho notebooku i telefonu.

Fáze první: registrace

Abyste se mohli připojit k Internetu, musíte mít aktivované datové služby. Jejich aktivaci vám musí provést mobilní operátor sítě vašeho mobilního telefonu. Po úspěšné aktivaci, která např. u Paegasu netrvá déle než pár minut, obdržíte SMS s informacemi, které později použijete pro nastavení notebooku. Jedná se především o telefonní číslo poskytovatele, jméno, heslo a adresy DNS (názvových) serverů.

Fáze druhá: instalace

Předpokládám, že na svém notebooku máte nainstalované Windows 95 nebo vyšší a mobilní telefon již připojený. Pokud chcete používat softwarový modem, nainstalujte jej podle pokynů výrobce. Stejný postup zvolíte i v případě hardwarového modemu. Pokud nemáte ovladače ke svému mobilnímu telefonu (můžete jej velmi jednoduše najít na internetových stránkách výrobce mobilu), nainstalujte si standardní modem. Až tak učiníte, objeví se v Ovládacích panelech v položce Modemy typ právě přidaného zařízení. Pokud používate standardní modem, tak jej vyberte ze seznamu kliknutím myši, klikněte na tlačítko Vlastnosti, na kartě, která se objeví v položce Rychlost připojení zvolte 9600 a zatrhněte políčko s názvem Připojovat jen touto rychlostí (v síti EuroTelu volte 14400 b/s, pokud máte mobil, který tuto rychlost podporuje). Na daší záložce zrušte zatržení políčka Před vytáčením počkat na oznamovací tón. Klikněte na tlačítko OK a uzavřete Ovládací panely.

Pak najděte (na pracovní ploše nebo v nabídce Start) položku Průvodce připojením k síti Internet. Zobrazí se vám okno průvodce kdo zvolte možnost Nastavit připojení k Internetu ručně. Na další kartě zvolte Připojení přes telefonní linku, na další obrazovce vyberte ze seznamu Česká republika a vyplňte číslo internetového poskytovatele, které získáte od svého operátora při aktivaci datových služeb. Na další obrazovce vyplníte přidělené jméno s heslem a na poslední orientační název vašeho připojení. Na dalších kartách si můžete nastavit např. používání elektronické pošty, kam vyplníte informace o vašem e-mailovém účtu. Jako poslední povolíte datové přenosy v menu mobilního telefonu, popř. povolíte komunikaci přes infračervený port. Přesný postup nejdete v manuálu k vašemu mobilu.

Poznámka: Ovladače pro většinu mobilů najdete u nás v sekci Soubory.

Fáze poslední: připojení

Pokud jste postupovali správně a váš notebook i mobil jsou v pořádku, můžete se teď poprvé mobilně připojit k Internetu. Otevřete okno Tento počítač, vyberte složku Telefonické připojení sítě a v ní telefonické připojení, které jste před chvílí vytvořili. Objeví se okno, ve kterém po vyplnění přiděleného jména a hesla (pokud jste tak již neučinili) kliknete na tlačítko OK. Objeví se okno Připojení k .... a pokud po chvíli zmizí a v systémové liště vedle hodin se objeví ikonka telefonu, je vše v pořádku a můžete používat prohlížeč sítě Internet nebo elektronickou poštu. Pokud jste nebyli úspěšní, objeví se okno s chybovým hlášením, podle kterého musíte postupovat při odstraňování chyb.

Poznámka: Musíte mít samozřejmě aktivované datové služby.

A co ostatní?

Pokud na notebooku máte operační systém BeOS4.0 a vyšší, zvolíte z menu Preferences položku Dial Up Networking. Objeví se přehledné okno, kam vyplníte telefonní číslo, uživatelské jméno a heslo. Pod tlačítkem Details zadáte adresy názvových DNS serverů, pod tlačítkem Modem vyberete User Defined a v rozbalovacím menu zvolíte Hayes compatible (GSM) modem a komunikační sériový port (COM), na který je připojen. BeOS automaticky přidělí IrDa portu první volný sériový port. Init string (inicializační řetězec) nastavte na ATZ, dial string na ATDT. Nakonec klikněte na Connect a po chvíli jste na Internetu.

Pokud používáte Linux, budete asi potřebovat práva uživatele Root. O připojení k Internetu se v Linuxu stará démon diald a ppd. Chcete-li se vyhnout ručnímu nastavení, měli by jste mít naistalovaný KDE prostředí alespoň verze 1.2 (Redhat Linux 5.1 a výše, SuSe 6.4, apod.). Tam v KDE menu Nástroje Internetu zvolte položku kpppd. V přehledně uspořádaném okně vyplníte stejné informace jako ve Windows. Navíc musíte označit možnost Přiřadit implicitní směrování této bráně. Pokud nepoužíváte krafické prostředí, jste určitě dost znalí na to nastavit pppd a diald ručně. Stručný popis přesahuje možnosti tohoto článku. Pokud přece jen tápete, zkuste man diald, man pppd.

Zítra se podíváme na možnosti připojení nabízenými jednotlivými mobilními operátory.

Diskuze (5) Další článek: Textovky za volantem zabíjejí!

Témata článku: Ostatní, Softwarový modem, První notebook, Mobil, Internet


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15