Jak se recyklují mobilní telefony

Staré a nepoužívané mobilní telefony nepatří do popelnice. Měly by se recyklovat. Telefony totiž obsahují nejen nebezpečný odpad v podobě baterií, ale i celou směs dalších materiálů, které mohou být znovu použity.
Jak se recyklují mobilní telefony

Mobil do popelnice nepatří

Co jste udělali se svým starým mobilním telefonem, když dosloužil? Odnesli jste jej do sběrny, nebo jste ho spíš jen tak bezmyšlenkovitě vyhodili do popelnice? To by totiž bylo špatně. I tento druh možná trochu neobvyklého odpadu by se měl vytřídit.

„Nebuďte líní, třiďte odpad.“ K tomu nás nebádají jen kampaně, ale také lidé, kteří se odpady přímo zabývají. „Mobilní telefon rozhodně nepatří do kontejneru“, říká Vladimíra Schneiderová, pracovnice jedné z firem, která se zabývá ekologickou likvidací tohoto druhu odpadu. Mobily jsou totiž souborem řady materiálů, které by měly být separovány a zpracovány.

Pokud totiž svůj telefon vhodíte do popelnice, doputuje do spalovny komunálních odpadů. Z popelářských vozů přístroje zamíří rovnou do spalovacích kotlů, kde se promění v popel, ale také ve zdraví nebezpečné látky, které uniknou do ovzduší. Nespálené zbytky následně putují na skládku, kde také mohou být nebezpečné.

S mobilem do recyklačního dvora

Kam tedy zamířit, až telefon doslouží? Do recyklačního dvora. Tam se totiž o doslouživšího veterána postarají a předají ho k dalšímu zpracování. Pokud se jedná o jeden mobil, nebude vás to stát ani korunu, náklady na likvidaci na sebe bere stát. Adresy recyklačních dvorů se dozvíte na místních radnicích nebo na jejich webových stránkách.

Po celé republice existují firmy, které se zabývají ekologickou likvidací elektronických přístrojů. „My máme smlouvu s recyklačními dvory, které nám tyto přístroje dodávají. U nás se následně likvidují tak, aby nedocházelo k žádným ekologickým škodám,“ říká Vladimíra Schneiderová, podle které jsou mobilní telefony do poslední součástky vytěženy. „Snažíme se využít všechno, co se dá. Něco jsme schopni zpracovat sami a některé součástky odprodáváme k dalšímu zpracování,“ tvrdí Schneiderová.

Mobilní telefony se rozebírají na jednotlivé díly a třídí se podle materiálů. Jedná se v drtivé většině o plast, který se může dál využít. Je tak možné, že se vám mobilní telefon dostane do rukou jako něco úplně jiného. Zpět do výroby se opět dostávají i kovové součásti, případně i pryž, která může součástí mobilů být. Zvláštní zacházení a likvidaci však vyžadují akumulátory z vyřazených mobilních telefonů. „Ty skladujeme do sudů a následně se likvidují,“ uvedla Schneiderová.

Klepněte pro větší obrázek
Firem, které ekologicky likvidují mobilní telefony je v republice celá řada

Operátoři sbírají použité mobily

Pokud nevíte, kde se ve vašem okolí nachází recyklační dvůr a jste zákazníky Eurotelu a T-Mobilu, tak i tito operátoři nabízí možnost sběru použitých mobilů. Stačí telefon přinést do značkové prodejny. U Eurotelu navíc dostanete doklad, že telefon bude ekologicky zlikvidována.

Doplnění: Stejnou službu nabízí i Oskar. Telefony lze odevzdat ve značkové prodejně, případně poslat poštou na adresu společnosti PVT. Ta je uvedena v záručním listu.

Pokud nechcete, aby váš telefon skončil tak potupně a stala se z něj třeba umělohmotná miska, můžete jej nabídnout sběrateli. Jednou z možností, jak zjistit, jestli by o mobil měl někdo zájem je naše fórum.

Témata článku: Ostatní, Telefony

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Hrustic 22. 9. 2009 15:50:37
    Ja bych ho tedy do popelnice nehodil. Mam ted doma na vyhozeni 2 a prave...
  • Luke, Luke 28. 5. 2005 12:14:01
    No s tou evidenci se to osetrit i tak ze vam firma (napr. servis) vystavi...
  • S55 27. 5. 2005 22:06:53
    Likvidace nerovná se nutně ztrátový podnik. Recyklace by měla přinést...
Určitě si přečtěte

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

Xiaomi Mi 5X: Foťák s optickým zoomem i pro střední třídu

** Xiaomi dostává optický zoom i do vyšší střední třídy ** Smartphone nabízí skvělý poměr výkonu a ceny ** LTE v pásmu 800 MHz zatím chybí

26.  7.  2017 | Miksa Martin | 5

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

Asus Zenfone AR: na rozhraní mezi třemi realitami [recenze]

** Asus Zenfone AR vás přenese do rozšířené i virtuální reality ** Nekompromisní výbava uspokojí i ty nejnáročnějí uživatele ** Celkový dojem kazí jen vyšší cena

23.  7.  2017 | Miksa Martin | 4

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

360° kamerky se stanou běžnou součástí smartphonů. První modely už se prodávají

** Dnes pro natáčení VR obsahu používáme samostatné 360° kamerky ** ProTruly a HT Optical ji implementovali do telefonu ** Během pár let by mohly být běžnou součátí telefonů

18.  7.  2017 | Miksa Martin | 9

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

Vernee Thor E: Přepněte na černobílou a vydrží tři dny

** Za 3 500 Kč se chlubí třídenní výdrží ** Dosáhne na ni díky 5 020 mAh akumulátoru a Endurance módu ** Chcete ale používat Android bez barev?

15.  7.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Miksa Martin | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení