Jak se recyklují mobilní telefony

Staré a nepoužívané mobilní telefony nepatří do popelnice. Měly by se recyklovat. Telefony totiž obsahují nejen nebezpečný odpad v podobě baterií, ale i celou směs dalších materiálů, které mohou být znovu použity.
Jak se recyklují mobilní telefony

Mobil do popelnice nepatří

Co jste udělali se svým starým mobilním telefonem, když dosloužil? Odnesli jste jej do sběrny, nebo jste ho spíš jen tak bezmyšlenkovitě vyhodili do popelnice? To by totiž bylo špatně. I tento druh možná trochu neobvyklého odpadu by se měl vytřídit.

„Nebuďte líní, třiďte odpad.“ K tomu nás nebádají jen kampaně, ale také lidé, kteří se odpady přímo zabývají. „Mobilní telefon rozhodně nepatří do kontejneru“, říká Vladimíra Schneiderová, pracovnice jedné z firem, která se zabývá ekologickou likvidací tohoto druhu odpadu. Mobily jsou totiž souborem řady materiálů, které by měly být separovány a zpracovány.

Pokud totiž svůj telefon vhodíte do popelnice, doputuje do spalovny komunálních odpadů. Z popelářských vozů přístroje zamíří rovnou do spalovacích kotlů, kde se promění v popel, ale také ve zdraví nebezpečné látky, které uniknou do ovzduší. Nespálené zbytky následně putují na skládku, kde také mohou být nebezpečné.

S mobilem do recyklačního dvora

Kam tedy zamířit, až telefon doslouží? Do recyklačního dvora. Tam se totiž o doslouživšího veterána postarají a předají ho k dalšímu zpracování. Pokud se jedná o jeden mobil, nebude vás to stát ani korunu, náklady na likvidaci na sebe bere stát. Adresy recyklačních dvorů se dozvíte na místních radnicích nebo na jejich webových stránkách.

Po celé republice existují firmy, které se zabývají ekologickou likvidací elektronických přístrojů. „My máme smlouvu s recyklačními dvory, které nám tyto přístroje dodávají. U nás se následně likvidují tak, aby nedocházelo k žádným ekologickým škodám,“ říká Vladimíra Schneiderová, podle které jsou mobilní telefony do poslední součástky vytěženy. „Snažíme se využít všechno, co se dá. Něco jsme schopni zpracovat sami a některé součástky odprodáváme k dalšímu zpracování,“ tvrdí Schneiderová.

Mobilní telefony se rozebírají na jednotlivé díly a třídí se podle materiálů. Jedná se v drtivé většině o plast, který se může dál využít. Je tak možné, že se vám mobilní telefon dostane do rukou jako něco úplně jiného. Zpět do výroby se opět dostávají i kovové součásti, případně i pryž, která může součástí mobilů být. Zvláštní zacházení a likvidaci však vyžadují akumulátory z vyřazených mobilních telefonů. „Ty skladujeme do sudů a následně se likvidují,“ uvedla Schneiderová.

Klepněte pro větší obrázek
Firem, které ekologicky likvidují mobilní telefony je v republice celá řada

Operátoři sbírají použité mobily

Pokud nevíte, kde se ve vašem okolí nachází recyklační dvůr a jste zákazníky Eurotelu a T-Mobilu, tak i tito operátoři nabízí možnost sběru použitých mobilů. Stačí telefon přinést do značkové prodejny. U Eurotelu navíc dostanete doklad, že telefon bude ekologicky zlikvidována.

Doplnění: Stejnou službu nabízí i Oskar. Telefony lze odevzdat ve značkové prodejně, případně poslat poštou na adresu společnosti PVT. Ta je uvedena v záručním listu.

Pokud nechcete, aby váš telefon skončil tak potupně a stala se z něj třeba umělohmotná miska, můžete jej nabídnout sběrateli. Jednou z možností, jak zjistit, jestli by o mobil měl někdo zájem je naše fórum.

Témata článku: Ostatní, Telefony, Telefon, Mobil, Mobilní telefon

Určitě si přečtěte

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

** Doogee Mix dostává bezrámečkový design do nižších cenových pater ** Zaujme také vysoká operační paměť 6 GB RAM a velké úložiště ** Vše kazí jen špatně odladěné prostředí a slabší fotoaparát

8.  12.  2017 | Miksa Martin | 14

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2017 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v prosinci 2017 můžete koupit

** Vybíráme největší mobilní hity v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Své místo mají i tablety a tlačítkové telefony

1.  12.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 60

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Google má dnes večer velkou tiskovku. Ukáže nejen Pixel 2

Google má dnes večer velkou tiskovku. Ukáže nejen Pixel 2

** Dnes téměř po roce proběhne další Google Keynote zaměřená na HW ** Hlavní hvězdou budou opět smartphony řady Pixel 2 ** Trumfne letos Google konkurenci?

4.  10.  2017 | Miksa Martin | 21