Jak se recyklují mobilní telefony

Staré a nepoužívané mobilní telefony nepatří do popelnice. Měly by se recyklovat. Telefony totiž obsahují nejen nebezpečný odpad v podobě baterií, ale i celou směs dalších materiálů, které mohou být znovu použity.
Jak se recyklují mobilní telefony

Mobil do popelnice nepatří

Co jste udělali se svým starým mobilním telefonem, když dosloužil? Odnesli jste jej do sběrny, nebo jste ho spíš jen tak bezmyšlenkovitě vyhodili do popelnice? To by totiž bylo špatně. I tento druh možná trochu neobvyklého odpadu by se měl vytřídit.

„Nebuďte líní, třiďte odpad.“ K tomu nás nebádají jen kampaně, ale také lidé, kteří se odpady přímo zabývají. „Mobilní telefon rozhodně nepatří do kontejneru“, říká Vladimíra Schneiderová, pracovnice jedné z firem, která se zabývá ekologickou likvidací tohoto druhu odpadu. Mobily jsou totiž souborem řady materiálů, které by měly být separovány a zpracovány.

Pokud totiž svůj telefon vhodíte do popelnice, doputuje do spalovny komunálních odpadů. Z popelářských vozů přístroje zamíří rovnou do spalovacích kotlů, kde se promění v popel, ale také ve zdraví nebezpečné látky, které uniknou do ovzduší. Nespálené zbytky následně putují na skládku, kde také mohou být nebezpečné.

S mobilem do recyklačního dvora

Kam tedy zamířit, až telefon doslouží? Do recyklačního dvora. Tam se totiž o doslouživšího veterána postarají a předají ho k dalšímu zpracování. Pokud se jedná o jeden mobil, nebude vás to stát ani korunu, náklady na likvidaci na sebe bere stát. Adresy recyklačních dvorů se dozvíte na místních radnicích nebo na jejich webových stránkách.

Po celé republice existují firmy, které se zabývají ekologickou likvidací elektronických přístrojů. „My máme smlouvu s recyklačními dvory, které nám tyto přístroje dodávají. U nás se následně likvidují tak, aby nedocházelo k žádným ekologickým škodám,“ říká Vladimíra Schneiderová, podle které jsou mobilní telefony do poslední součástky vytěženy. „Snažíme se využít všechno, co se dá. Něco jsme schopni zpracovat sami a některé součástky odprodáváme k dalšímu zpracování,“ tvrdí Schneiderová.

Mobilní telefony se rozebírají na jednotlivé díly a třídí se podle materiálů. Jedná se v drtivé většině o plast, který se může dál využít. Je tak možné, že se vám mobilní telefon dostane do rukou jako něco úplně jiného. Zpět do výroby se opět dostávají i kovové součásti, případně i pryž, která může součástí mobilů být. Zvláštní zacházení a likvidaci však vyžadují akumulátory z vyřazených mobilních telefonů. „Ty skladujeme do sudů a následně se likvidují,“ uvedla Schneiderová.

Klepněte pro větší obrázek
Firem, které ekologicky likvidují mobilní telefony je v republice celá řada

Operátoři sbírají použité mobily

Pokud nevíte, kde se ve vašem okolí nachází recyklační dvůr a jste zákazníky Eurotelu a T-Mobilu, tak i tito operátoři nabízí možnost sběru použitých mobilů. Stačí telefon přinést do značkové prodejny. U Eurotelu navíc dostanete doklad, že telefon bude ekologicky zlikvidována.

Doplnění: Stejnou službu nabízí i Oskar. Telefony lze odevzdat ve značkové prodejně, případně poslat poštou na adresu společnosti PVT. Ta je uvedena v záručním listu.

Pokud nechcete, aby váš telefon skončil tak potupně a stala se z něj třeba umělohmotná miska, můžete jej nabídnout sběrateli. Jednou z možností, jak zjistit, jestli by o mobil měl někdo zájem je naše fórum.

Diskuze (10) Další článek: Už víme, co Oskar skrýval pod akcí Data Naplno

Témata článku: Ostatní, Telefony, Mobilní telefon, Mobil, Telefon


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10