Jak se volá v Andoře?

Byl jsem na týden v Andorrském knížectví a nedalo mi to, abych nenapsal něco o mobilní komunikaci v tomto malém státečku. Jenom pro informaci, jeho území leží v jihozápadní Evropě mezi Francií a Španělskem. Má pouhých 62 000 obyvatel, takže zde působí pouze jeden mobilní operátor – STA-MobilAnd.
Jak se volá v Andoře?

Klepněte pro větší obrázekCelé území Andorry se nachází ve vysokých horách v  samém středu Pyrenejí. Proto jsem předpokládal, že zde bude špatné pokrytí, avšak opak je pravdou – a to i v  zcela opuštěných místech. Naše cesta vedla po Pyrenejských hřebenech, kde si ani jeden ze  španělských operátorů „neškrtl“, ale jakmile jsme se přehoupli přes hřeben na Andorrské území, ihned naskočila síť STA-Mobiland. A tak už to taky zůstalo. Pokrytí bylo po celém území překvapivě více než dobré.

Na horách i na dolinách

Převážná většina populace obývá  hluboká horská údolí, která jsou lemována různými anténními systémy a skoro na každé vyvýšenině po okolních hřebenech můžeme najít vysílač ( viz. obr.). Ty menší jsou často napájeny solárními panely, avšak i zde je možné občas spatřit ruku vandala a tyto drahé sluneční články jsou někdy poničené….

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kliknutím na náhled zobrazíte plnou verzi obrázku

Ve městech jsou BTSky velmi dobře schovány a citlivě zasazeny do rázu města, že si jich většinou ani nevšimnete. Často se zde používají tyčové antény, které u nás v  tak hojné míře k  vidění nejsou. Celá síť je postavena na 900Mhz. Na kopcích můžeme spatřit klasické antény obdelníkového tvaru. Ty v  odlehlejších oblastech jsou nastaveny na hodně velký vysílací výkon a jejich signál lze zachytit i v  hlubokých údolích a téměř všude v horách.

Skutečně se dovoláte

Pokud jde o roaming, setkali jsme se s  menšími problémy. Měli jsme 3 SIM karty: Go, Twist a partnerskou kartu k  paušálu T-Mobilu. U prvních dvou jmenovaných předplacenek vše fungovalo jak má až na jednu malou drobnost – krátké textové zprávy, které nám byly poslány z  Oskara chodily stalé znova a znova – pokud byl telefon zapnutý, tak mi tyto SMSky chodily přibližně v intervalu pěti minut. Taková zpráva od přítelkyně sice potěší, ale když si ji čtete a následně stále mažete již po třicáté, tak to chce opravdu silné nervy a nemalou dávku trpělivosti a alkoholu. Nejlepším řešením je v  takovém případě telefon vypnout. Odesílatel, který nám inkriminované zprávy posílal, byl doručenkami informován, že zpráva nebyla doručena. Občas prostě některé věci nefungují tak jak mají.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kliknutím na náhled zobrazíte plnou verzi obrázku

S předplacenkou do ráje

S  paušálem ty bylo jednodušší - ten pro změnu nefungoval vůbec. Důvod nemožnosti přihlášení do sítě se nám zjistit nepovedlo. Na infolince tvrdili, že nemají hlášeny žádné problémy a chyba je prý v  nastavení telefonu. V  okolních státech ovšem vše fungovalo bez problémů, takže pravá příčina nám zůstala záhadou.

Pokud tedy pojedete do Andorry, vyzbrojte se pevnými nervy a máte-li předplacenku Go či Twist, raději dejte vědět svým přátelům kteří používají Oskara, aby vám neposílali mnoho zpráv. V  této době je již možná problém vyřešen, ale o tom se přesvědčíte stejně až v terénu.

A co říci na závěr? Pokrytí je v Andoře velmi dobré, takže vzhůru do hor s  mobilem v  ruce a palcem na klávesnici….

Diskuze (7) Další článek: Mobil.cz právě teď změnil design

Témata článku: Ostatní, Špatné pokrytí

Určitě si přečtěte