Jak správně dobíjet baterii telefonu

Máte mobil a divíte se, že po půl roce vaše baterie nevydrží tak dlouho jako v době, kdy jste telefon koupili? Pravděpodobně se o baterii špatně staráte, aniž o tom víte. Když se budete držet našich rad, můžete životnost baterie prodloužit i o několik měsíců až let.
Jak správně dobíjet baterii telefonu
Máte mobil a divíte se, že po půl roce vaše baterie nevydrží tak dlouho jako v době, kdy jste telefon koupili? Pravděpodobně se o baterii špatně staráte, aniž o tom víte. Když se budete držet našich rad, můžete životnost baterie prodloužit i o několik měsíců až let.

Nejen diskety se formátují

Pokud jste koupili nový telefon, nebo máte jen novou baterii, je nutné baterii naformátovat. To znamená, že musíte provést dvě až tři úplná nabití a vzápětí vybití (tj. do doby, než se telefon sám vypne). Teprve až po naformátování bude baterie pracovat na maximální kapacitu! Tento postup je důležitý zejména u baterií typu Ni-MH, u nichž se projevuje tzv. paměťový efekt, tj. postupné snižování kapacity baterie v důsledku nesprávného nabíjení a vybíjení. U moderních baterií Li-Ion tento efekt už prakticky není – ty proto lze nabíjet a vybíjet prakticky libovolně.

Zásady pro správné používání baterií
  • Pokud máte baterii typu Ni-MH (to zjistíte z manuálu telefonu nebo z nápisu na baterii), dbejte na to, abyste baterii nabíjeli jen tehdy, je-li vybitá a nabíjejte ji vždy na plnou kapacitu. Předejdete tak zmíněnému paměťovému efektu.
  • Zbytečně nenabíjejte telefon, pokud není plně vybitý. I když máte stolní nabíječku, zapínejte ji do sítě jen tehdy, je-li to nutné.
  • Nepřebíjejte baterii, nejlépe ihned po nabití ji odpojte od nabíječky. Přebíjením se snižuje její kapacita a tedy i životnost. To, že je telefon nabitý, poznáte podle indikátoru stavu baterie.
  • Máte-li baterii typu Ni-MH, občas ji nechte úplně vybít a nabít. Prodloužíte její životnost. Některé telefony mají funkci „rychlé vybití“, která po připojení k nabíječce začne baterii vybíjet. Jakmile je vybitá, opět se nabije na plnou kapacitu.
  • Na životnost baterie má vliv také extrémně nízká či vysoká teplota. Před nabíjením ji proto ohřejte nebo ochlaďte na provozní teplotu (15 – 25 st.). Výkon baterií Ni-MH se snižuje při teplotě pod -10 st., baterií Li-Ion pod bodem mrazu.
  • Nepoužívejte neoriginální nebo poškozené nabíječky.
  • Nezkratujte kontakty baterie. Můžete poškodit buďto předmět, který zkrat způsobil nebo baterii.
  • Pokud možno, baterie po nabití používejte. Nedoporučuje se je nechávat delší dobu nabité mimo telefon, samy se totiž vybíjí. Proto baterie skladujte zásadně vybité.

Když máte dost peněz…

Existuje také jiný přístup k dobíjení baterií. Uživatel se o nic nestará, nabíjí, kdy potřebuje a jakmile se výdrž baterie sníží pod přijatelnou úroveň, prostě koupí jinou. Tento postup může mnohdy ušetřit nervy a čekání na úplné vybití. Tento přístup příliš nevadí bateriím Li-Ion, u baterií typu Ni-MH může i půl roce snížit podstatně kapacitu. Ale co, jsou to přece vaše peníze, ne?

Diskuze (10) Další článek: Co se vaří v kuchyni operátorů

Témata článku: Vysoká teplota, Telefon, Nabitý telefon

Určitě si přečtěte