Jak správně fotit mobilem děti a zvířata

Děti rostou jako z vody a pravidelná dokumentace je tedy na místě. Jak k tomu správně použít mobil?

Přečtěte si také jak…

Tento článek vyšel v časopise Mobility 7/2006

Z různých výzkumů vyplývá, že více než devadesát procent všech námětů na fotografiích tvoří lidé. Jakou část z toho asi představují snímky dětí? Toto číslo bude zřejmě taky pěkně vysoké. Jen se podívejte do vlastního fotoalba, klasického, nebo digitálního – zcela jistě v něm převažují snímky roztomilých capartů, ať už jste to vy v dětství, nebo vaše ratolesti. No a máte-li doma navíc ještě nějaké to zvířátko, na nic jiného už vám v albu místo určitě nezbývá.

Jděte do kolen!

Hrdý táta se udatně rozkročí, aby jej viděly všechny maminky kolem, nejmodernější fotomobil v ležérně natažené ruce namíří někam do míst, kde se na pískovišti nachází jeho synek, a bez mrknutí oka odpaluje jednu fotku za druhou. Nepochybujte o tom, že výsledky této situace budou odpovídat ukázkám, které zde prezentujeme jako špatné. Při focení šprťouchlat, která nám sahají sotva do pasu, neřkuli malých domácích mazlíčků, platí jedno zlaté pravidlo – snižte se na výšku očí foceného objektu. Další teoretické rady jsou naprosto zbytečné, podívejte se na ukázkové fotografie níže a pochopíte vše sami bez dlouhého vysvětlování.

Spěchej hodně pomalu

Mám kamaráda, který vlastní velmi rychlý, poloprofesionální fotoaparát, ale tvrdí, že se mu ještě nikdy nepodařilo vyfotit vlastního psa. Podle jeho slov vždy, když na něj namíří objektiv, psík nemá nic jiného na práci než utíkat k němu zjistit, co to páníček provádí.

S fotomobilem to budete mít bohužel ještě horší. Na rozdíl od foťáku, u kterého lze použít teleobjektiv a být tak od foceného objektu nenápadně dál, s mobilem musíte jít blíž. Také prodleva spouště značně znesnadňuje focení rychlých akcí. 

Tip: inspiraci pro focení mobilem najdete na adrese galerie.mobilmania.cz

Zde je každá rada drahá, pomůže vám pouze trpělivost a dobrý nápad. Jen vy sami znáte nejlépe své děti a zvířata a jen vy víte, jak reagují. Neučte své ratolesti dělat opičky na pokyn typu „pozor, vyletí ptáček“. Foťte je naopak ve chvílích, kdy jsou zaujaté hrou, nebo jinou činností – snímky pak budou mnohem lepší, autentičtější. Neukazujte jim také hned každý snímek na displeji. Je to sice vděčná činnost, ale děti vás pak nenechají v klidu vyfotit další záběr. Nechtějte po vašem fotomobilu, aby zachytil psí honičku za tenisákem nebo kočičí laškování s plyšovou hračkou. Pokud zvířata nepostojí, využijte chvílí, kdy odpočívají, jedí nebo spí. I takové fotografie mají své kouzlo.

Více šťávy pro fotky

Fotomobily trpí malým dynamickým rozsahem, převádějí tedy skutečnost plnou jemných barevných nuancí do hrubé škály, v níž realitě odpovídají zpravidla jen světlejší střední odstíny. Barvy ve tmavších středech a stinných partiích jsou pak zašedlé. Naštěstí však nedá skoro žádnou práci tuto nectnost v počítači napravit. Opět použijeme program Zoner Photo Studio 8, který pro vyjasnění stínů nabízí několik funkcí. Nyní vám nabízíme postup pomocí úprav tzv. úrovní. I když pro laika může graf histogramu v dialogovém okně Úrovně vypadat příliš složitě, nemějte obavy – postup je velmi jednoduchý a zvládne jej každý.

  • Dvojím poklepáním myší na náhled snímku, který chcete upravit, nechte tuto fotografii otevřít v Editoru.
  • Klepněte na menu Upravit – Vylepšit obraz – Úrovně, případně použijte rychlejší postup pomocí klávesové zkratky Shift + L.
    Klepněte pro větší obrázek 
  • Abyste vyjasnili zašedlé střední tóny fotografie, uchopte myší prostřední trojúhelníček pod grafem histogramu (červená šipka) a táhněte jím směrem doleva. Na náhledu v pravé části obrazovky můžete okamžitě sledovat změny.
  • Jste-li s vyjasněním spokojeni, je vhodné ještě lehce přitvrdit v nejtmavších částech. Posunováním prostřední šipky totiž zároveň snižujete kontrast fotografie – snímek pak působí příliš ploše. Uchopte tedy levý trojúhelníkový posuvník (zelená šipka) a táhněte jím mírně vpravo. Všimněte si, že jsem jej posunul pouze k patě histogramu, což je správný postup. Opět můžete na náhledu kontrolovat, jak se při této činnosti zlepšuje kontrast.
  • Nyní už stačí jen potvrdit změny klepnutím na tlačítko OK. Pokud nechcete přepsat původní soubor, můžete poté pomocí příkazu Soubor – Uložit jako nechat upravenou fotografii uložit pod novým názvem.

Funkci Úrovně můžete vyvolat přímo z prostředí Průzkumníka, nemusíte fotografii otevírat v Editoru. Měli byste ale vědět, že když pak provedete úpravy úrovní a potvrdíte je tlačítkem OK, program vám už nenabídne možnost uživatelského uložení a snímek rovnou přepíše.

Tipy pro úspěšné focení dětí a zvířat

  • Počítejte s prodlevou: Většina fotomobilů bohužel nereaguje na stisknutí spouště ihned, počítejte s prodlevou v řádu několika desetin sekundy. Při focení neposedných dětí nebo jejich chlupatých kamarádů to může být docela velký problém. Pokud se ale se svým mobilem dostatečně sžijete, naučíte se s prodlevou počítat, tedy mačkat spoušť vždy o něco dříve.
  • Tmavší je lepší: Fotomobily mají sklon přeexponovávat snímky, reprodukovat skutečnost světleji. Není ale nic jednoduššího, než v menu nastavit korekci expozice na nižší jas. Budete-li pracovat s hodnotou –0,3 stabilně, nic tím nezkazíte. Při obzvláště jasných scénách korigujte na –0,7 i více. V přepálených plochách totiž kresbu nijak neobnovíte, ve tmavých stínech ale ano; ostatně náš softwarový trik vás o tom může přesvědčit.
  • Počkejte na světlo: Je-li slunce v nadhlavníku, má mnoho fotografů aparát ukrytý v brašně. Ostré kolmé světlo není zkrátka to pravé, což platí i pro fotomobily. Počkáte-li si raději na nízké pozdní slunce, nebo si přivstanete pro ranní světlo, vaše snímky dostanou mnohem lepší atmosféru.

V praxi špatně vs. dobře

Z následující fotografie víme, že vaše dítě zrovna dělalo bábovičky a nebylo na pískovišti samo. Líbí se vám ale takový snímek? A přitom stačilo podřepnout, pro větší prostorový dojem nenápadně naaranžovat hračky do popředí a snímek rázem získal mnohem větší hodnotu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vyfotit kocoura podřimujícího na sluníčku umí každý, ne vždy je ale výsledek stejný. Chcete-li se nad svým mazlíčkem vyvyšovat a ještě k tomu mít na snímku vlastní nohy, budiž. Pohled z očí do očí však považujeme za lepší variantu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Focení malých dětí je někdy docela dřina. Když se však nezaleknete menšího ohýbání páteře a poradíte si s nepříliš dobrou čitelností displeje v této poloze, působivý výsledek na sebe nenechá dlouho čekat

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Se záběry proti světlu si fotomobily neporadí, takovým situacím se raději vyhněte.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (15) Další článek: Nový čip u-blox 5: navigace v budovách a „Galileo ready“

Témata článku: Ostatní, Zvířata, Zlaté pravidlo, Následující fotografie, Mobil, Poloprofesionál, Správný postup


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 61

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

RECENZE: Huawei Mate 20 Pro — génius s hromadou technologií, které si zamilujete

** Huawei vyrobilo nejinovativnější smartphone současnosti ** Obsahuje čtečku v displeji a podporuje zcela nový typ paměťovek ** Prvotřídní displej, foťák Leica a dlouhá výdrž jsou největší přednosti

Jan Láska | 73

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22