Jak synchronizovat Nokii 7110 s počítačem

Nokia 7110 je jeden z prvních mobilů, u kterého má smysl synchronizovat data s počítačem. Chcete vědět, jak na to?
Jak synchronizovat Nokii 7110 s počítačem
Nokia 7110 je jeden z prvních mobilů, u kterého má smysl synchronizovat data s počítačem. Konkrétně se jedná o adresář a kalendář. Chcete vědět, jak na to?

Nokia dodává k tomuto mobilu program FoneSync 4.0, který si můžete stáhnout přímo od nás. Ke komunikaci s počítačem potřebujete buďto kabel (doporučuji originální DLR-3, který stojí okolo 1300 korun) nebo počítač (notebook) vybavený infračerveným portem. Pokud máte notebook, je to bez problémů, pokud počítač, můžete si pořídit externí infraport. Ten pak můžete využít také k synchronizaci kapesního počítače. Pokud používáte dva počítače a synchronizujete data doma i v práci, je ideální následující schéma: doma kabel k mobilu a v práci infračervený port, abyste nemuseli kabel neustále nosit sebou (ovšem toto něco stojí).

Klepněte pro větší obrázek

Poznámka: Pro synchronizaci s touto verzí programu FoneSync potřebujete v Nokii firmware alespoň 4.88; pokud ji nemáte, můžete si ji nechat nahrát v autorizovaném servisním středisku – v Praze např. Celadon, v Brně EBM.

Nejprve nastavit

Po instalaci programu si musíte vytvořit dva synchronizační body – jeden pro synchronizaci mobilu s FoneSyncem, druhý pro synchronizaci Outlooku (či jiného programu). FoneSync má totiž trošku zvláštní filosofii – nejprve je nutné nahrnout data z Outlooku (či jiného podporovaného programu) do FoneSyncu, a z něj teprve do mobilu. Vždy tedy budete dělat dvě synchronizace. Lze také synchronizovat pouze FoneSync s mobilem a udržovat aktuální data pouze v něm, pokud Outlook nepoužíváte.

Nejprve vytvořte synchronizační bod (Synchronization Point) pro Outlook. V nabídce Tools klepněte na položku Synchronization Setup. Otevře se prázdné okno, kde je jediná ikona Add New… Zde vyberte položku Desktop PIM a v dalším dialogu program, se kterým chcete FoneSync synchronizovat; budu předpokládat Outlook.

Další okno je poměrně důležité (k těmto nastavením se můžete ale kdykoliv později vrátit a změnit je). Zde si totiž volíte, zda chcete vždy při spuštění hlavní synchronizace spustit i tuto dílčí synchronizaci – možnosti jsou:

  • Always synchronize … – synchronizace Outlooku proběhne vždy;
  • Prompt me … – FoneSync se vás vždy zeptá, zda chcete Outlook také synchronizovat;
  • Don’t synchronize … – synchronizace Outlooku je dočasně vypnuta.

Doporučuji zvolit prostřední volbu – vždy před synchronizací si vyberete, zda se má pracovat s daty v Outlooku.

Klepněte pro větší obrázek

Ve spodním okénku si vyberte, která část dat se má synchronizovat:

  • Contacts – seznam kontaktů (telefonní seznam)
  • Calendar – kalendář (schůzky)
  • To Dos – úkoly

Úkoly lze synchronizovat pouze s FoneSyncem, Nokia 7110 totiž úkoly nepodporuje. Částečně je nahrazují poznámky, ale těm nemůžete bohužel přiřadit upozornění a navíc se synchronizují do kalendáře jako celodenní zvláštní událost (Outlook), nikoliv zvlášť do úkolníčku.

Ještě nastavit Outlook

Pokud jste si na začátku vybrali Outlook, v dalším dialogu volíte profil, který se má při přístupu do Outlook použít a poté přidejte tlačítkem Install Outlook Add-In do Outlooku podporu pro synchronizaci. A je to – v okně Synchrozation Points přibyla nová položka Outlook. Pokud chcete některá nastavení změnit, stačí na ní poklepat.

Nyní tedy můžete synchronizovat data s Outlookem. Abyste je ale mohli dostat do mobilu, musí přijít na řadu ještě vytvoření synchronizačního bodu pro Nokii 7110. Opět klepněte na ikonu Add New… a vyberte položku Phone. V dalším okně si zvolte, zda budete chtít pracovat pouze se seznamem na kartě SIM nebo s celým mobilem – kalendářem i kontakty v mobilu. Doporučuji samozřejmě tu druhou volbu. Dále si vybíráte, kterým kanálem potečou z mobilu data:

  • Serial Cable – datový kabel (DLR-3)
  • Built-in IR – infračervený port; zde je vyžadováno, abyste v počítači měli buď interní nebo externí infračervený port.

Tip: Pokud máte možnost využít obě připojení, nakonfigurujte si pro synchronizaci s mobilem dva synchronizační body (máte k dispozici dvě licence): jednu pro kabel a druhou pro infra. Při synchronizaci vyberete patřičný bod podle toho, který toho, jak máte zrovna mobil k počítači připojen.

Další dialog je stejný jako u Outlooku, jen chybí položka pro synchronizaci úkolů. Nyní připojte mobil k počítači, FoneSync bude testovat připojení. Pokud se připojujete přes infraport, zapněte jej (Menu a klávesa 9). Pokud bude test úspěšný, odklepněte další dialog a v okně Roaming Preferences si zvolte, zda chcete mít v mobilu čísla bez mezinárodní předvolby pro národní čísla nebo zda chcete mít všechna čísla s mezinárodní předvolbou (+420 pro ČR, +421 pro SR). V druhém případě odškrtněte položku National format; čísla budete mít v mobilu včetně mezinárodní předvolby. V opačném případě se budou čísla synchronizovat bez ní (to vám bude vadit zejména v roamingu).

V posledním dialogu si volíte, do jaké časové vzdálenosti (minulost – from, budoucnost – to) se budou události v kalendáři synchronizovat s mobilem. Implicitně je nastaveno týden dozadu a měsíc dopředu; pokud synchronizujete často, klidně si dejte menší interval.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní už můžete synchronizovat

Nyní máte nastaveny oba synchronizační body. Předpokládám, že už nějaké poznámky a kontakty v mobilu a v Outlooku máte. Je čas je „nacpat“ do FoneSyncu. Klepněte na tlačítko Synchronize. Pokud jste si u obou bodů zvolili synchronizaci na dotaz, ukáže se okno, v němž si zaškrtnutím vyberete, co chcete synchronizovat, zda jen mobil, Outlook nebo obojí. Asi nejvhodnější je do FoneSyncu nakopírovat nejprve Outlook a teprve pak mobil. Poté spojená data ve FoneSyncu patřičně upravíte k obrazu svému (např. doplňte mezinárodní předvolby, opravte jména a příjmení apod.), a poté spusťte synchronizaci znovu. Data z Outlooku se doplní do mobilu a data z mobilu pak do Outlooku.

Kdykoliv budete synchronizovat později, můžete spustit obě akce naráz. Sám jsem vždy synchronizoval postupně, data upravoval ve FoneSyncu, aby se správně ukazovala v mobilu, a teprve pak synchronizaci dokončil. Můžete ale klidně s daty pracovat klidně přímo v Outlooku a FoneSync využívat jen jako prostředníka, je to v zásadě jedno.

Tip: Protože Nokia 7110 nemá v kontaktech firmu ani funkci, dávám si tyto položky do poznámky. Ta už se totiž v Nokii ukáže.

Čeština projde v pořádku

Protože Nokia 7110 (jako všechny Nokie) umí češtinu, můžete kontakty a události v kalendáři psát klidně česky – FoneSync už zařídí vše potřebné.

Na závěr ještě jedno malé upozornění. Pokud smažete odněkud nějaký záznam (z FoneSyncu, Outlooku nebo mobilu), projeví se smazání při synchronizaci i na „druhé straně“. FoneSync se však vždy zeptá, zdá má při smazání některé události či kontaktu pokračovat dále v synchronizaci. Pokud se změní data na obou stranách, budete upozorněni na konflikt a FoneSync vám dá na výběr, která strana má přednost.

Klepněte pro větší obrázek

Tip: Pokud si chcete data z FoneSyncu zazálohovat, stačí, když si zkopírujete soubor FoneSyncFour.FS4 z adresáře /Program Files/FoneSync 4.0.

Diskuze (10) Další článek: Sony rozšiřuje rodinu PDA Clié

Témata článku: Nokia, Počítače, Počítač


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11