Jak volat rodině a přátelům zdarma?

U:fon se vytáhl a volá zdarma, Vodafone a T-Mobile se přetahují kdo je výhodnější a O2 sází na NEONy.

Zajímá vás který z našich operátorů má nejzajímavější a nejvýhodnější rodinný tarif? Respektive službu, díky níž je možné komunikovat ve skupině čísel bezplatně nebo levněji? Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď, přesto jsme se rozhodli sestavit pro vás menší porovnání a poradit co je dobré a čemu se raději vyhnout. Kartami totiž během posledního měsíce pořádně zamíchali U:fon a T-Mobile. Růžový operátor do svého portfolia služeb zařadil několik novinek, jeho rodinná nabídka obsahuje volací zvýhodnění až pro pět účastníků, služby pro vzájemné sponzorované volání, lokalizaci a konečně také dobíjení Twistu z předplacené karty se solidním 10% bonusem při trvalém dobíjení platným do konce listopadu 2008. Zelený mimozemšťan zase útočí zcela neomezeným voláním ve vlastní síti už při nejnižším nulovém paušálu a rodinným tarifem „Za 600 rodina“. Do toho se přidává Vodafone se svými Kamarády a něco málo nabízí i O2…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zajímavá je hlavně nabídka U:fona, jeho zdarma totiž opravdu znamená zdarma, musíte však mít zvláštní mobil

Otázkou zůstává jak porovnání provést, pokud bychom hledali alternativu ke zvýhodnění Rodina od T-Mobile, museli bychom u všech služeb nastavit podmínku neomezeného vzájemného volání. Prostě jak by u toho či onoho operátora vypadalo, kdybychom si chtěli v rámci skupiny čísel volat zdarma úplně všichni. Jak ještě uvidíme později, svou roli sehraje také počet členů ve skupině. Zde platí jednoduché pravidlo – čím víc čísel, tím větší komplikace. Jelikož třeba Vodafonní program Kamarádi funguje jen jedním směrem a i když by teoreticky vždy stačilo, aby neomezeně volal jen jeden ve dvojci, ostatní čísla ve skupině už si v rámci programu nezavolají.

Není všechno zlato co se třpytí

Nabídka O2 jasně dokazuje důležitost řídit se dle spotřebitelského pravidla číslo jedna. U tohoto operátora se vůbec vyplatí věnovat tu největší pozornost tomu nejdrobněji psanému textu, což potvrzuje i služba Volejte domů zdarma. Díky ní mohou zákazníci volat až na tři čísla za paušální poplatek, přičemž jedno číslo může být pevná linka. Volání na trojici mobilních čísel vyjde zákazníka na 59 Kč za týden, tedy zhruba na 240 Kč za měsíc. Pokud bychom chtěli splnit podmínku vzájemnosti a vytvořit tak čtyřčlennou skupinu, musel by si službu aktivovat každý, přičemž každý by do skupiny zařadil zbylá tři čísla. Taková kombinace by přirozeně stála čtyřnásobek jednoho měsíčního poplatku, tedy 960 Kč. Celá věc má ale zásadní háček, a sice uplatnění „neomezenosti“ až po vyčerpání kreditu nebo volných minut v rámci tarifu.

Volej domů zdarmatýdenní poplatky
1 fixní číslo19 Kč
1 mobilní číslo49 Kč
1 fixní a 2 mobilní čísla59 Kč
2 až 3 mobilní čísla59 Kč

Všechno se tak může velmi drasticky prodražit, jeden příklad za všechny: využívám službu Volej domů zdarma a mám tarif Simple 600 za který platím 714 Kč měsíčně a v jehož rámci mohu využít kredit v hodnotě 761,60 Kč, což při ceně jedné minuty teoreticky vystačí na 146 minut volání. První den svého účtovacího období provolám s jedním vybraným číslem 70 minut a ouha, už mi zbývá jen zhruba poloviční kredit. Během druhého dne provolám 6 minut na různá čísla a večer opět uskutečním sedmdesátiminutový hovor s jedním vybraným číslem. Hned druhý den tak nemám vůbec žádný kredit a hovory mimo trojici vybraných čísel zaplatím nad rámec tarifu. Do skupiny sice již mohu volat neomezeně, ale na další volání a SMS mi už nezůstal žádný kredit. Slůvko „zdarma“ tak rozhodně není na místě, jelikož kvůli systému zaplatíte ještě mnohem více než poplatek za samotnou službu. Ta je tak využitelná snad jen u O2 karet a tarifů bez volných volacích jednotek jako jsou Individual nebo SMS, ten se už ale spolu s dalšími Magnetickými tarify nenabízí. U tarifů NEON službu využít nelze.

Dále zde máme právě nové NEONy s plejádou neomezených služeb. Ty ale nejsou primárně určeny pro skupinové volání a navíc atraktivní a použitelné výhody jako je volání do vlastní sítě po špičce nebo neomezené volání do vlastní sítě nacházíme až u tarifu NEON L, respektive NEON XL za 2 000 Kč v případě volaní do vlastní sítě. Tady si neodpustím jednu poznámku, takový U:fon nabízí neomezené volání do vlastní sítě už v tarifu za 0 Kč měsíčně, neobsahuje sice už žádné další jednotky, ale přesto je to v porovnání s O2 diametrální rozdíl. A jelikož operátor nedávno zrušil i skupinové volání založené na pevné lince, službu Nejbližší, jen těžko mohu jeho zákazníkům něco doporučit. Nerad bych působil nějak zaujatě, ale v současné nabídce operátora prostě není žádná rodinná služba, která by byla konkurenceschopná a pro zákazníka užitečná. Jen tak pro zajímavost jsem porovnal dva tarify s neomezeným voláním do vlastní sítě:

TarifO2 NEON XLU:fon Za nula
měsíční paušál2 000 Kč0 Kč
výhodavolání ve vlastní síti zdarma
cena za minutu3,90 Kč4,90 Kč
účtování60+6060+1
přepočtená minutová sazba*4,88 Kč4,90 Kč
SMS1,50 Kč1,50 Kč
*sazba do které je promítnuto účtování

Kupte telefon a volejte skutečně zdarma

To takový začínající U:fon nabídne mnohem víc. Před týdnem představil čerstvou várku tarifů s neomezeným voláním do vlastní sítě doslova za hubičku. U vyšších tarifů jsou bezplatné i SMS a další sazby za volání a textovky jsou velmi zajímavé. Jedinou velkou překážkou tak zůstává nutnost zakoupit si nový telefonní aparát, jelikož U:fonova síť si s běžnými GSM/UMTS telefony nerozumí. Jinak je ale jeho nabídka vlastně skvělá, pokud si rodina zakoupí potřebné přístroje, může si pak volat nejen mezi sebou, ale i s ostatními účastníky v síti U:fon opravdu neomezeně. I v tomto případě ukáže vše nejlépe přehled v tabulce:

TarifZa nulaZa 100Za 300Za 600 Rodina
měsíční paušál0 Kč100 Kč300 Kč600 Kč (3 SIM)
volání v síti U:fonzdarmazdarmazdarmazdarma
volání do ostatních sítí4,90 Kč4,90 Kč3,90 Kč3,90 Kč
účtování60+160+160+160+1
SMS do sítě U:fon1,50 Kč1,50 Kčzdarmazdarma
SMS do ostatních sítí1,50 Kč1,50 Kč1,50 Kč1,50 Kč
mobilní telefon s úvazekem 2 roky5000 Kč*1 000 Kč500 Kč2000 Kč (3 telefony)
mobilní telefon se smlouvou na dobu neurčitou-2 000 Kč2 000 Kč6000 Kč (3 telefony)
*pro prvních 10 000 zákazníků platí snížená cena 3 000 Kč
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U:fon nepoužívá klasickou GSM síť, ale síť CDMA na frekvencích 410 až 430 MHz, bez nového aparátu se tak neobejdete

Ještě ke strategii U:fona, pro mnoho lidí bude nákup nového jinak nekompatibilního přístroje určitě znamenat velkou překážku. Kdyby fungoval na principu virtuálního operátora, třeba tak jako jeho bráška Mobilking v Polsku a pro využívání jeho služeb by stačilo v trafice zakoupit startovací balíček se SIM a vložit ji do současného telefonu, byl by U:fon určitě našel mnohem více zákazníků.

Duel: T-Mobile Vs. Vodafone

Oba operátoři mají co nabídnout, každý na to jde trochu jinak. Se zvýhodněním T-Mobile Rodina lze volat vzájemně až v pěti lidech, čísla musí být ve vlastní síti a hlavní číslo musí být paušální tarif. Vodafone Kamarádi jdou jen jedním směrem, ale bezplatné jsou i SMS. I Kamarády může aktivovat pouze paušální číslo s vybraným tarifem, skupinu mohou tvořit čísla ve vlastní síti a pevné linky.

A nyní už k porovnání, to lze provést jen tehdy, pokud si zákazníci Vodafonu budou moci volat zdarma navzájem, přičemž se nabízí dvě verze. Ta první by znamenala aktivaci Kamarádů u každého z pětice čísel na čtyři zbylá. Tak bychom vlastně dostali ekvivalent zvýhodnění Rodina s možností navíc posílat SMS. Počty nám říkají, že takové řešení by stálo 1 425 Kč, což je o dost víc než v případě Rodiny. Existuje ještě jedna úspornější možnost, každý člen by vytvořil vazbu na dva ostatní a ve finále by byli propojeni všichni, takové řešení by stálo 1 125 Kč. Situaci v pětičlenné skupině dobře ukazují obrázky:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Poslední obrázek ukazuje minimalistické řešení Kamarádů

Jak vidno, poslední obrázek je trochu komplikovaný. V podstatě jsou zde všichni propojeni, ale ne oběma směry, takže není možné aby každý volal každému přímo. Nefalšované vzájemné volání ve skupině nabídne až T-Mobile. Za čtyři členy ve své skupině zaplatí správce 999 Kč, v rámci promo akce pak polovinu. Tabulky s cenami přikládám níže, sami ale vidíte, že T-Mobile vychází cenově podstatně lépe a i co do administrace je služba jednoduší.

Ceník zvýhodnění T-Mobile rodina

Velikost skupinyakční nabídka*za jedno číslo v rámci akcestandardní cenaza jedno číslo
Správce + 1 číslo399,50 Kč200 Kč799 Kč400 Kč
Správce + 2 čísla399,50 Kč133 Kč799 Kč266 Kč
Správce + 3 čísla449,50 Kč112 Kč899 Kč225 Kč
Správce + 4 čísla499,50 Kč100 Kč999 Kč200 Kč
*platí pro aktivace zvýhodnění Rodina do 31. srpna 2008, zákazník bude následně platit poloviční měsíční paušál do 30. května 2009

Ceník balíčku Vodafone Kamarádi

Počet čísel ve skupiněměsíční poplatek*za jedno číslovolání a SMS na vybraná čísla
1 číslo175 Kč175 Kč0 Kč
2 čísla225 Kč113 Kč0 Kč
3 čísla260 Kč87 Kč0 Kč
4 čísla285 Kč71 Kč0 Kč
*pokud jste program ještě nikdy na svém čísle nevyužili a aktivujete si ho, získáte ho po zbytek současného a celé příští zúčtovací období zdarma

Pokud bychom chtěli vytvořit porovnání pro různý počet členů ve skupině, respektive od dvou do pěti, tak aby si všichni mohli volat zdarma vzájemně, vypadaly by ceny následovně. U Vodafonu si mohou ještě nevíc posílat SMS.

Vzájemné volání ve skupině2 čísla3 čísla4 čísla5 čísel
T-Mobile Rodina799 Kč799 Kč899 Kč999 Kč
Vodafone Kamarádi350 Kč675 Kč1 040 Kč1 425 Kč

Jak je z tabulky patrné, do tří členů vítězí Vodafone, T-Mobile zaboduje u čtyř a u plně obsazené pětičlenné skupiny. Vodafone sice v menších skupinách vyhrává, u T-Mobile se na to ale dá jít ještě jinou cestou. Pro skupinu dvou stačí na jednom čísle aktivovat zvýhodnění NEJ číslo za 178,50 Kč měsíčně a zároveň sponzorství s číslem druhým. Zdarma si tak budou volat oba. Ve skupině tří by to pak znamenalo platit paušál za NEJ číslo třikrát, tedy 535,50 Kč, což je pořád méně jak u zvýhodnění Rodina, tak u programu Kamarádi. A od čtyř čísel nahoru se už vyplácí právě Rodina.

Kdo je nejlepší?

Nejlepší je jednoznačně U:fon, nabízí volání do vlastní sítě zdarma a u vyšších tarifů i SMS. Rodina s U:fonem by na tom tak byla jednoznačně nejlépe. To taková rodina s T-Mobilem není od paušálních poplatků ušetřena, když se ale vše rozpočte na jednotky a v menších skupinách použije fígl s NEJ číslem a Sponzorem, není to zase tak zlé. Vodafone sice v Kamarádech nabízí i bezplatné SMS, ale ve skupinovém volání ho T-Mobile poráží. I když na druhou stranu jsou ceny Vodafonu ve skupině do tří lidí velmi dobré. O O2 už jsem psal výše, jeho nabídka je pro běžnou rodinu kvůli využitelnosti volaní zdarma až po volných jednotkách/kreditu spíše nebezpečná.

Diskuze (31) Další článek: T-Mobile e-shop: Poslední šance získat telefon a fotbalový míč

Témata článku: Operátoři, Ostatní, O2, Vodafone, T-Mobile, U:fon, Zdarma, Minimalistické řešení, Rodinný tarif, Snížená cena, Startovací balíček, Ostatní účastníci, Hlavní číslo, Jednoduché pravidlo


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39