Jak vytvořit vlastní vyzvánění pro mobil

Telefonů, ve kterých můžete používat vlastní vyzváněcí melodii, je čím dál víc. V tomto článku vám prozradíme, jak se můžete snadno stát mobilním skladatelem.
Jak vytvořit vlastní vyzvánění pro mobil
Ivan Lukáš:Telefonů, ve kterých můžete používat vlastní vyzváněcí melodii, je čím dál víc. V tomto článku vám prozradíme, jak se můžete snadno stát mobilním skladatelem.

Tentokrát necháme stranou mobilní telefony, do kterých je možné nahrát melodii z počítače nebo poslat z internetové stránky v textové zprávě. Na to, abyste si vybrali melodii, kterou chcete, a poslali ji do mobilu nepotřebujete žádné speciální dovednosti. Zaměříme se na telefony, do kterých můžete zadat melodii pomocí klávesnice.

Nechceme však, abyste podle našich instrukcí jen mačkali určená tlačítka – chtěli bychom, abyste věděli, proč mačkáte zrovna je. K tomu jsou ale třeba alespoň základní hudební znalosti a právě teď je dostanete.

V tomto článku se budeme věnovat čtyřem mobilním značkám: Alcatelu (řadě 30x), Ericssonu (prakticky všem), Nokii (3210, 3310) a Siemensu (C/S 25 a C/M/S 35)

Krátký kurz hudební nauky

Všechno, co slyšíme kolem sebe, jsou zvuky. Některé z nich nazýváme tóny, a to jsou takové zvuky, které je možné zahrát nebo zazpívat. Zbytek je obyčejný hluk a ten nás nezajímá. V hudbě je možné každý tón podle jeho výšky (pro techniky: frekvence) nějak pojmenovat. Muzikanti si ale nepotrpí na velké řeči, a proto jim k názvům tónů stačí pouze sedm písmen, tzv. stupnice: C, D, E, F, G, A, H. Ze školních lavic si je určitě pamatujete jako hudební básničku do, re, mi, fa, sol, la, si. Představte si písničku „Kočka leze dírou“ a i když jste to možná nechtěli, právě jste zazpívali začátek stupnice, konkrétně tóny C D E F G G.

Pouhých sedm tónů by ale k velkému umění nestačilo, proto se stupnice za sebou několikrát opakuje (… AH CDEFGAH CDEF …) až vytvoří dlouhou řadu, kterou představují například bílé klapky klavíru. Potom ale k určení tónu nestačí, když řeknete prosté , protože na klavíru tento tón najdete několikrát. Musíte ještě dodat číslo tzv. oktávy. Zůstaňme u klavíru: prvních osm klapek je první oktáva, dalších osm druhá oktáva, další tvoří třetí oktávu … (Než se na mě sesypou hudební vědci, tak musím dodat, že to není úplně přesné, ale pro naše účely toto vysvětlení stačí). Každý hudební nástroj zvládne zahrát určitý rozsah – zatímco na klavíru to můžete rozbalit v sedmi oktávách, flétna zahraje jen dvě. Podobně je to i u mobilních telefonů: Ericsson nabízí dvě oktávy, Nokia tři atd.

Někdy jsou dva tóny od sebe příliš daleko a nedá se nic dělat, musí se mezi ně vejít ještě jeden. Říkáme mu půltón a v životě jej představují černé klapky klavíru. Rovněž půltóny mají své názvy, které jsou odvozeny od základních tónů přidáním koncovky –is. Mezi bílými klapkami C a D najdete černý tón Cis, vedle je Dis, následují Fis, Gis a Ais. Stejně jako černé klapky klavíru nenajdete mezi všemi bílými, tak i půltónů je v oktávě jen pět – Eis a His prostě neexistuje. Kromě zvyšování, které jsme si právě předvedli, se tóny dají i snižovat. Pak mají koncovku –es, takové tóny ale mobilní hudebník nepotřebuje.

Tóny mají kromě své výšky, kterou představuje označení tónu a číslo oktávy, také délku. Délka vyjadřuje, jak dlouho bude tón znít – tedy jak dlouho jej uslyšíme, než zazní další tón.

Aby to nebylo tak jednoduché

Tóny se v hudbě zapisují notami. Podle toho, kde se v pětilinkové notové osnově nachází hlavička noty, muzikant pozná, jaký má tón výšku, tvar noty mu řekne o délce tónu. Nejdelší je nota celá. O polovinu kratší než nota celá je nota půlová, zní tedy o polovinu kratší dobu. Opět o polovinu kratší než půlová, je nota čtvrťová. Podle stejného principu můžeme vytvořit ještě noty osminové, šestnáctinové, dvaatřicetinové atd.

Zvláštní notou je tzv. pomlka – vyjadřuje dobu, po kterou je ticho, a charakterizuje ji délka, které může nabýt obdobných parametrů jako u tónů (celá, půlová …).

Mobilní telefony dokážou zahrát noty a pomlky různé délky. Ericssony jsou na tom nejhůře, vytvoří totiž pouze krátké nebo dlouhé tóny odpovídající přibližně osminovým a čtvrťovým notám jiných mobilů. Lépe je na tom Alcatel OT 30x, který umí vyloudit čtvrťové, osminové a šestnáctinové noty. Nokia a Siemens na tom jsou nejlépe: zvládnou široký interval od celé noty po dvaatřicetinovou. Zvláštností u telefonů Nokia je tzv. tečkovaná nota, která možnosti telefonu ještě rozšiřuje.

Délka noty je velice proměnlivá veličina. Protože nikde není napsáno, že například čtvrťová nota musí trvat tři desetiny sekundy, musíme si pomoci tzv. tempem, které říká, kolik not se odehraje za jednotku času, třeba minutu.

Koncert pro mobil a orchestr

Pokud jste dokázali vstřebat tyto základy hudební teorie, tak už bude hračkou pochopit, že každá vyzváněcí melodie se skládá z řady tónů, které následují za sebou. Když u každého tónu budeme znát jeho název, oktávu a délku, pomocí následující tabulky budete schopni melodii zadat do mobilu. Podobně jako se na housle hraje jinak než na klavír, tak se melodie do každého mobilu zadává jinak. Poradí vám také příručka k vašemu telefonu.

Mobil Tóny zadáváme Délku tónů volíme Pomlku vložíme Tón změníme na půltón Oktávu nastavíme
Alcatel tlačítky 1 až 7 tlačítkem 8 tlačítkem 0 tlačítkem # tlačítkem *
Ericsson tlačítky 1 až 9 delším stisknutím tlačítek 1 až 9 při zadávání tónů tlačítkem * tlačítkem # tlačítkem 0
Nokia tlačítky 1 až 7 tlačítky 8 a 9 (telefon si pamatuje nastavenou délku) tlačítkem 0 tlačítkem # tlačítkem * (telefon si pamatuje nastavenou oktávu)
Siemens C a M tlačítky 1 až 7 délkou držení tlačítek 1 až 7 při zadávání tónů tlačítkem 0 tlačítkem * tlačítkem #
Siemens S tlačítky 1 až 7, svislými šipkami lze měnit výšku noty bočními tlačítky (telefon si pamatuje nastavenou délku) tlačítkem * tlačítkem # Tlačítky 8 a 0

Zatímco houslista, klavírista i zpěvák používají stejné noty v pěti stejných linkách (opět to pro naše účely zjednodušuji), každý mobil zapisuje melodie jinak. Jen se podívejte na sloupek Cililink. V další tabulce proto najdete několik příkladů konkrétních tónů a jejich podobu na displeji jednotlivých mobilů.

Vidíte, že název tónu je vždy s výjimkou Alcatelu součástí kódu, který se objeví na displeji mobilu. Ostatní čísla a znaky označují délku tónu, oktávu, případně půltón. Alcatel tónům místo písmen přiřazuje čísla: tónu C odpovídá při zobrazení na displeji číslo jedna, tónu D číslo 2 … až tónu H odpovídá sedmička.

S chutí do toho

Teď už se v podstatě můžete považovat za začínající muzikanty. Už víte, co znamenají řady číslic a znaků na internetových stránkách s mobilním vyzváněním, a je vám jasné, jak je dostanete do telefonu. Když zavzpomínáte na nenáviděné hodiny klavíru, možná budete schopni sami zkomponovat vyzváněcí melodii podle písničky, kterou si vyberete.
Diskuze (14) Další článek: Kancelář v dlani I. - klienti elektronické pošty

Témata článku: Ostatní, Vyzvánění, Oktáva, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39