Jaká předplacená karta je nejvýhodnější

EuroTel doplnil do nabídky předplacených karet tarif Fun Go a veškerá porovnání se rázem mění. Proto jsme updatovali sérií článků o porovnání předplacených karet, aby přinesly správné čerstvé informace.
Jaká předplacená karta je nejvýhodnější
EuroTel doplnil do nabídky předplacených karet tarif Fun Go a veškerá porovnání se rázem mění. Proto jsme updatovali sérií článků o porovnání předplacených karet, aby přinesly správné čerstvé informace. Nově také můžete dobíjet Twisty v bankomatech, zaplatit za kupón Go pomocí Juice Pay.

Jaký je rozdíl mezi předplacenou kartou a tarifem?

Operátoři nabízejí dva základní typy svých služeb: předplacenou kartu a tarifní program. S oběma typy služeb můžete volat a posílat/přijímat zprávy SMS, mají také velice podobné portfolio doplňkových služeb. Rozdíl je hlavně ve způsobu účtování operátorovi za využívá služeb a v tom, že u předplacených karet neplatíte žádný měsíční paušál – ten platíte i tehdy, pokud jste v daném měsíci vůbec nevolali.

Pokud máte tarifní program, platíte operátorovi měsíční paušál a na konci měsíce dostanete vyúčtování, z něhož se dozvíte, jaké služby jste využili a kolik za ně doplatíte navíc k paušálu. Tarifních programů má každý operátor více, zjednodušeně řečeno, se liší ve výší měsíčního paušálu, počtu minut, které můžete provolat zdarma (tedy zaplatíte je právě paušálem) a ceně za jednu minutu hovoru, zprávu SMS apod. Čím nižší je měsíční poplatek, tím méně máte k dispozici volných minut a tím více platíte za jednu minutu hovoru a někdy platíte více i zprávu SMS. U dražších tarifů také na výběr větší množství doplňkových služeb, popř. jsou levnější než u nižších tarifů.

Oproti tomu předplacená karta nemá žádný měsíční paušál. Jednoduše si koupíte speciální kupón s určitou hodnotou a daný kredit převedete na svoji kartu SIM, resp. na svůj účet. Danou částku pak můžete provolat – funguje to tedy stejně jako u telefonních karet Českého Telecomu. Nedostáváte také měsíční vyúčtování, protože zúčtování hovorou a posílání zpráv probíhá okamžitě. V každém okamžiku si můžete zjistit, kolik můžete provolat – buďto přímo z displeje telefonu, zavoláním zdarma na speciální číslo nebo síťovým kódem operátora (zůstatek vám bude poslán jako textová zpráva).

Jaké jsou výhody předplacených karet

V zásadě už jsem vše napsal výše. Nepodepisujete žádné smlouvy, koupě je úplně anonymní. Neplatíte žádný měsíční paušál, služby (volání, SMS apod.) si totiž předplácíte. Koupíte si kupon o hodnotě, o kterou se vám na vašem účtu zvýší kredit. Můžete provolat celou částku, kterou máte na svém účtu. Navíc si můžete v jakémkoliv okamžiku zjistit, kolik korun vám ještě na účtu zbývá, a kolik tedy můžete provolat.

Předplacené karty jsou výhodné pro ty, co méně telefonují, hodinu nebo dvě do měsíce. Dokonce volání z nich je levnější než u nejlevnějších tarifních programů, navíc neplatíte žádný paušál. Pokud nevoláte, jednoduše neplatíte nic. Předplacená karta je výhodná tedy pro ty, co chtějí pouze být na příjmu; tehdy uživatele provoz mobilu nestojí vůbec nic.

Stručně výhody předplacených karet:

  • přesná kontrola aktuálních nákladů, kolik zbývá k provolání
  • levný provoz – neplatíte měsíční paušál
  • pokud nevoláte, nic neplatíte; musíte jen občas dobít kredit
  • anonymita, nepodepisujte žádné smlouvy, snadnost pořízení
  • u Oskarty lze zpětně na webu zjistit, kam a kolik jste volali
Stručně nevýhody předplacených karet:
  • dražší doplňkové služby a jejich menší nabídka
  • u karet Go a Twist nelze kontrolovat zpětně jednotlivé telefonáty a jejich ceny, neexistuje podrobné měsíční vyúčtování
  • při volání jste omezeni kreditem – nelze provolat více, než je stav kreditu, poté musíte kartu opět nabít

Jak si pořídit předplacenou kartu

Předplacená karta se prodává v balíčku i s počátečním kreditem, který může být buď nabit předem, nebo je bude v balíčku kupon s určitým kreditem. Předplacená karta je obyčejná karta SIM, na kterou se váže nějaké číslo. Kartu vložíte do mobilu a voláte, popř. nabijete kredit z přiloženého kuponu. Poté už jen sledujete aktuální výši kreditu, a v případě, že je nízký, koupíte další kupon a kredit dobijete.

Předplacenku můžete také koupit i s telefonem v předplacené sadě. Tyto sady nabízí EuroTel a Paegas, Oskar nikoliv. Telefon v této sadě je velmi levný, bohužel blokovaný na daného operátora. Aktuální ceny předplacených sad zjistíte na webových stránkách Paegasu nebo Eurotelu.

Jaký zaplatíte aktivační poplatek

V předcházejícím odstavci jsem se zmínil o nákupu balíčku s aktivovanou kartou SIM a kreditem. Cena této sady je tedy z pohledu uživatele složena z výše kreditu, který obsahuje, a zbytek částka, kterou lze nazvat aktivace. Jen u Oskara neplatíte žádnou aktivaci, protože „za přirozené věci neplatíte“ – aktivace je zdarma, cena celého balíčku je shodná s s výší kreditu.

Sada Cena sady Kredit Aktivace
EuroTel Go Small 1 495 Kč 500 Kč 995 Kč
EuroTel Go 1 995 Kč 1 000 Kč 995 Kč
Paegas Twist 1 399 Kč 400 Kč 999 Kč
Paegas Twist GSM Banking 1 599 Kč 400 Kč 1 199 Kč
Oskarta 400 Kč 400 Kč 0 Kč

Jak používat kupony s kredity

Kupon je malá kartička ve velikosti platební karty, která má určitou hodnotu. Touto hodnotou lze zvýšit výši vašeho kreditu. Ve skutečnosti vás z tohoto kupónu zajímá jen několikamístný (většinou 15místný) „dobíjecí“ kód, který po zatelefonování po zavolání na speciální linku zadáte na klávesnici svého telefonu. U EuroTelu si navíc můžete dobít kredit i z Internetu – zaplatíte přes účet v Expandia Bance nebo pomocí karty Juice Pay, aniž byste potřebovali kupon – kredit vám bude po chvíli připsán na účet. Jak u EuroTelu tak u Oskara můžete číslo kuponu zadat na webu a nemusíte tedy volat na dané číslo. Twist i Go karty můžete také dobíjet z vybraných bankomatů prostřednictvím platební karty.

Čísla pro dobíjení kreditu:

EuroTel – *88 nebo na webu

Paegas – 4602

Oskar – *77 nebo na webu

Nabíjecí kupony a jejich „výdrž“

Kupony jsou k dostání v různých hodnotách, od několika stovek až po dva tisíce korun. Dobít lze i několik kuponů po sobě. I když telefonujete málo a kredit vám ubývá pomalu, musíte si jej po určité určitě době opět dobít, jinak vám bude karta deaktivovaná. Operátor si tak pojišťuje, že si občas zavoláte a nebudete hovory jen přijímat – to vy z vás neměl ani korunu.

To, že musíte občas kredit dobít, ovšem neznamená, že je nutné všechen kredit v dané lhůtě vytelefonovat. Jste prostě nuceni jej pouze dobít, o zůstávající kredit tedy nepřicházíte. Operátor vám samozřejmě dá předem vědět textovou zprávou, že byste si měli kredit doplnit, jinak vám hrozí nebezpečí deaktivace.

Poznámka: U EuroTel Go navíc musíte uskutečnit alespoň jeden odchozí placený hovor každé tři měsíce, jinak vám bude karta zrušena; samozřejmě jste předtím upozorněni textovou zprávou. To je takový malý dodatek, kterým se EuroTel příliš nikde nechlubí.

EuroTel Go Paegas Twist Oskarta
Cena (Kč) Kredit (Kč) Výdrž (měsíce) Cena (Kč) Kredit (Kč) Výdrž (měsíce) Cena (Kč) Kredit (Kč) Výdrž (měsíce)
500 500 18 400 400 12 400 400 6
1 000 1 000 18 800 800 12 800 900 9
2 000 2 000 18 1 500 1 500 12 1 500 1 800 12

Druhý díl seriálu najdete na MobilManii dnes, další dvě části pak zítra.

Diskuze (18) Další článek: Jaké jsou viry pro Psiony?

Témata článku: Operátoři, Vodafone, O2, T-Mobile, Předplacené karty, Karta, Přesná kontrola, Placený hovor, Předplacená karta


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40