Jaké budou nové GPRS tarify T-Mobilu?

T-Mobile představí své nové GPRS tarify příští týden. Ještě předtím, než ale spatří světlo světa, se zkusíme trochu zamyslet nad tím, jak by nová datová strategie mohla vypadat. Německý T-Mobile totiž nové tarify již pár dní má.
Jaké budou nové GPRS tarify T-Mobilu?

Jak to vidí v Německu

Nové GPRS tarify jsou v Německu známy již více než měsíc – jsou celkem čtyři a jejich názvy reprezentují v podstatě to, co nabízejí. Cena je vždy účtována za určitý balíček dat a u jednotlivých tarifů se liší jak cena, tak velikost onoho balíčku. Poměrně zásadní je ale to, že cena za surfování po WAPu je shodná s cenou za surfování po internetu. Nové tarify také obsahují (kromě T-Mobile Data) jednorázový aktivační poplatek a minimální dobu využívání 3 měsíce. To je ale v Německu poměrně obvyklé a lze předpokládat, že u nás se podobných podmínek nedočkáme. Jaké tedy jsou nové datové tarify německého T-Mobilu?

Nejnižší z tarifů, T-Mobile Data, je určen pro ty, kteří GPRS moc nepoužívají a nabízí přístup k GPRS bez nutnosti platit jakýkoliv dodatečný měsíční poplatek (tedy něco jako náš GPRS Basic). Platit musíte ale jednorázový poplatek ve výši 10 kB za každý den, kdy GPRS použijete, to ale u nás nikdy nebylo moc zvykem, takže lze předpokládat, že varianta pro ČR tuto nepříjemnost obsahovat nebude. Za povšimnutí pak stojí to, že cena za využívání wapové verze t-zones je poněkud nižší než cena za surfování po jiných stránkách.

T-Mobile Data 1 je tarif pro občasné uživatele GPRS. Pokud odečteme jednorázový aktivační poplatek a minimální dobu využívání tarifu, která se v našich končinách příliš nenosí, pak zjistíme, že za poměrně přijatelnou cenu (viz tabulka níže) - alespoň na německý trh - získáme 1 MB dat v ceně tarifu, což postačí pokrýt například poměrně časté využívání WAPu.

T-Mobile Data 5 je již určen pro poněkud častější uživatele GPRS. Rozhodně jej lze doporučit například na ICQ, častější práci s e-maily a větší surfování po WAPu.

T-Mobile Data 20 – nejvyšší z nových tarifů – nabízí 20 volných MB a poměrně příznivou cenu za každý další megabajt. Při cenách, které tento tarif nabízí, lze již poměrně vážně uvažovat o plnohodnotném a častějším využívání mobilního přístupu na internet (v přepočtu na německé ceny).

Předplacené karty

Cenové inovace GPRS se samozřejmě dočkaly i předplacené karty německého T-Mobilu (u Twistu se to víceméně také předpokládá). Německá předplacenka však nabízí pouze přístup na WAP, a to za cenu přesně dvojnásobnou než u tarifu T-Mobile Data. Opět lze ale předpokládat, že u nás tomu bude poněkud jinak. T-Mobile si je totiž naštěstí vědom, že cenovou politiku je nutné přizpůsobit každé zemi zvlášť (ostatně němečtí uživatelé mobilních telefonů by možná některé naše ceny docela přivítali).

Přehled tarifů

Údaje Data (t-zones) Data (ostatní) Data 1 Data 5 Data 20
Měsíční paušál 0 EUR 0 EUR 4,95 EUR 9,95 EUR 29,95 EUR
Volných MB 0 0 1 5 20
Účtovací jednotka (kB) 10 20 20 30 50
Cena za jednotku 0,09 EUR 0,19 EUR 0,09 EUR 0,09 EUR 0,09 EUR
Cena za kB 0,009 EUR 0,0095 EUR 0,0045 EUR 0,003 EUR 0,0018 EUR
Cena za kB 0,27 Kč 0,285 Kč 0,135 Kč 0,09 Kč 0,054 Kč
*ceny z EUR na Kč jsou přepočteny podle orientačního kurzu 1 EUR = 30 Kč

Jak to bylo dřív

Možná si teď říkáte, že cena 54 Kč/MB je nehorázně vysoká a také vyšší než je tomu u českého T-Mobilu dnes, což je bezpochyby pravda. Problém je ale v tom, že ceny za GPRS byly u původních tarifů T-Mobilu až 10krát vyšší než v České republice. Nové tarify pak v Německu přinesly ve většině případů 70% snížení ceny. Pokud bychom to tedy přepočítali na naše poměry, pak bychom namísto 30 Kč/MB mohli platit jen 9 Kč/MB, což rozhodně není nejnižší cena, ale pro některé uživatele by mohla být schůdnější než poplatek 1000 Kč za neomezený přístup k Internetu přes GPRS Eurotelu. T-Mobile navíc nabízí službu GPRSpeed Plus, která dokáže o něco (přibližně o 30 %) snížit objem přenášených dat. 

Znamenalo by to tedy - a teď se jedná čistě o spekulaci - že by český T-Mobile mohl nabídnout za 1000 Kč něco okolo 150 MB. Další spekulace by pak mohla být ta, že nejvyšší tarif (patrně se bude jmenovat také T-Mobile Data 20) by mohl následnou cenu za přenesený MB skutečně nabídnout za desetinu ceny v Německu. Cena 5,40 Kč za MB při měsíčním paušálu řekněme okolo 500 Kč by pak také možná stála pro mnohé za zvážení. Ne každý je totiž ochotný kvůli tomu, aby mohl využívat GPRS za paušál, změnit operátora nebo si pořídit druhý telefon.

Každopádně je tu ještě stále šance, že český T-Mobile přesvědčí německé vedení o tom, že je nutné pro český trh nabídnout přeci jen trochu lepší tarify než v Německu. Neomezenému přístupu k Internetu za tisíc korun se totiž jinak konkuruje jen velmi těžce.

Jak to bude doopravdy

Jak to bude s novými GPRS tarify T-Mobilu ve skutečnosti se dozvíte již během přístího týdne. Prozatím ale nezbývá než si trochu zaspekulovat na základě toho, jak se T-Mobile zachoval u našich západních sousedů.

Diskuse: Jaký je váš názor? Má vůbec GPRS tarif, kde by se platilo za přenesená data, nějakou šanci konkurovat neomezenému tarifu Eurotel Data Nonstop?

Diskuze (52) Další článek: Vyzkoušejte si služby T-Mobilu na vlastní kůži

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Tarify, GPRS, Tarif, Mobil

Určitě si přečtěte