Jaké služby mají české předplacené karty

Česko je nepochybně jednou z „mobilních velmocí.“ Svou měrou k tomu pravděpodobně přispěl velmi tvrdý konkurenční boj a nepříliš vysoká kvalita pevné telefonní sítě. Jaké jsou tedy dostupné služby pro uživatele našich předplacených služeb?
Jaké služby mají české předplacené karty

Asistenční služby

Eurotel a Paegas nabízejí pro všechny své předplacené i tarifní zákazníky tzv. asistenční služby, které svým uživatelům umožňují získat informace o telefonních číslech v pevné a dané mobilní síti, o jízdních řádech hromadné dopravy, překlady apod. Oskar asistenční služby nenabízí. U Eurotelu se služba jmenuje Eurotel asistent, u Paegasu Paegas asistent.

Mobilní průvodce

Pod tímto názvem se dají shrnout služby našich tří operátorů, které nabízejí informace o vybraných objektech jako restaurace, hotely, nemocnice, lékárny, hotely, apod. Zatímco Mobilní průvodce společnosti Eurotel a Oskarův OskarKompas vám umějí nabídnout informace o nejbližších objektech pouze po manuálním zadání polohy, Paegas Navigator si vaši polohu umí zjistit sám. Eurotel má Mobilního průvodce řešeného pomocí wapové aplikace, USSD menu na Juice Easy či SIM Toolkitového S@Tu, OskarKompas můžete použít pouze přes WAP. Paegas Navigator je pak založen na bázi SIM toolkitové aplikace, která vám informace poskytne pomocí SMS.

CLIR (zamezení identifikace volajícího)

Všechny české předplacené karty nabízejí zdarma zamezení identifikace volajícího. U Go karty je CLIR aktivováno automaticky a je možné jeho chování ovládat přímo v menu telefonu. U Oskarty si CLIR musíte aktivovat na Oskarlince, číslo se pak implicitně nezobrazuje. V případě, že patříte mezi uživatele předplacené služby Twist, musíte si CLIR aktivovat přímo na infolince. Jeho nastavení pak můžete ovládat pomocí kódů nebo přímo z menu telefonu.

SIM Toolkit

Všichni naši operátoři nabízejí službu zvanou SIM Toolkit, aneb službu, která do vašeho telefonu přidá další položku menu, kterou můžete pak ovládat některé dodatečné služby.

Eurotel ve svém SIM Toolkitu nabízí GSM Banking a nedávno jej také obohatil aplikací s názvem S@T, která nabízí alternativu wapového prohlížeče pro newapové telefony. Jedná se o poměrně propracovanou aplikaci, kterou lze snadno obohatit o další možnosti. Nechybí ani informační služby Easy Info.

Paegas ve svém SIM toolkitu nabízí GSM Banking a navíc také pohodlné ovládání služby Paegas Info. Nově zde také naleznete ovládání služby na bázi LBS (Location Based Services) – Paegas Navigator, která dokáže lokalizovat váš telefon a sdělit vám, kde se nachází některý z nejbližších předem definovaných objektů.

Oskar oproti tomu pro své zákazníky připravil Platby z mobilu, které v současné době nabízejí pouze dobíjení Oskaret v reálném čase, a to jen pro klienty Komerční banky. Časem by však tato služba šla rozvinout, neboť na rozdíl od GSM Bankingu je založena na online elektronické platbě kreditní kartou.

Informační SMS služby

Pod tímto pojmem by se daly shrnout služby, které nabízejí nejrůznější informace a možnosti aktivně hlasovat v nejrůznějších televizních pořadech. Eurotel nabízí GSM Infotext, Paegas nabízí službu Paegas Info a Oskar má svoje Aktivní SMS. Eurotel ovládání této služby pak vylepšil pomocí služby Juice Easy, která pomocí tzv. USSD kódů dokáže ne velké části telefonů zobrazit přehledné menu podobné tomu, co nabízí ve svém SIM toolkitu.

SMS chat

SMS chat je služba, která umožňuje odeslat jednu SMS skupině uživatelů. Skupiny si můžete sami libovolně vytvářet či použít již vytvořené. V případě Go SMS chatu pak platíte i za příjem SMS, v případě Oskar SMS chatu nikoliv. Paegas tuto službu zatím nenabízí.

Datové a faxové přenosy

Všechny české předplacené karty nabízejí datové přenosy CSD (tedy 9,6 kbps u Oskara a Paegasum, respektive 14,4 kbps u Eurotelu). U Eurotelu pak můžete se službou Go používat také rychlé datové přenosy HSCSD. Oskarta a Twist pak nabízejí také faxové přenosy. Go přenos faxů neumožňuje.

Mobilní připojení k Internetu

Mobilním připojením k Internetu se rozumí možnost připojit se do sítě Internet přímo v síti domovského operátora. U Eurotel Go se můžete připojit přímo na čísle 0602 900009 bez jakýchkoliv dalších formalit, v síti Paegas si pak musíte na infolince aktivovat uživatelský účet, ke kterému dostanete uživatelské jméno, heslo a také emailovou adresu. Oskar zatím vlastní přípojný bod k Internetu ve své síti nenabízí.

Mobilní e-mail

Mobilní e-mail je služba, která umožňuje přijímat e-maily na vašem mobilním telefonu přímo formou SMS a také možnost e-mail formou SMS odeslat. Tuto službu nabízejí všechny české předplacené karty, s tím, že u Eurotelu a Paegasu obdržíte prvních 160 znaků ze zprávy, zatímco u Oskarty máte možnost přijmout prvních 320 znaků z e-mailu, které budou ještě navíc oproštěny od české diakritiky, která bude nahrazena nediakritickými písmeny.

Internet call

Internet call je služba, která nabízí poměrně levné volání do zahraničí, které pro přenos hlasu využívá technologie VoiceOver IP. Tato technologie má však jisté nedostatky, které spočívají v nestálé kvalitu hovoru. Internet call můžete využívat buď u Eurotelu pod názvem NetCall-55 nebo u Paegasu pod názvem Paegas I-call. Oskar pro mezinárodní hovory používá standardní hlasový přenos přes zahraniční telefonní linky, za který si ovšem účtuje ceny jako Eurotel a Paegas za IP telefonii.

Roaming

Všichni tři naši operátoři nabízejí roaming pro předplacené karty řešený pomocí tzv. callbacku. V okamžiku, kdy chcete ze zahraniční sítě uskutečnit odchozí hovor, musíte před volané číslo zadat speciální kód a tento kód odeslat jako hovor. Český operátor vám pak zavolá nazpět a s požadovaným číslem vás spojí. V případě Go a Twist karet pak můžete ze zahraničí posílat také SMS. Oskarty zatím textovky odesílat neumějí, na druhou stranu nemusíte platit sestavovací poplatek 15 Kč.

CAMEL

Kromě klasického callbacku mají zákazníci předplacené služby Twist možnost využívat také tzv. Twist 100% roamingu. Ten pomocí speciální technologie zvané CAMEL umožňuje používat v síti zahraničního operátora všechny služby, které má účastník dostupné ve své domácí síti, a to včetně zkrácených voleb (4603 pro infolinku apod.). Tato služba je zatím dostupná pouze v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Polsku, Maďarsku, Velké Británii a v brzké době také na Slovensku.

Souhrn

Služba Eurotel Oskar Paegas
Asistenční služby ano ne ano
CLIR ano ano ano
Datové přenosy CSD ano ano ano
Datové přenosy HSCSD ano ne ne
Faxové přenosy ne ano ano
GSM banking ano ne ano
Internet call ano ano* ano
Mobilní e-mail ano ano ano
Mobilní průvodce ano** ano** ano
Mobilní připojení k Internetu ano ne ano
Roaming – callback ano ano ano
Roaming - CAMEL ne ne ano
SIM toolkit ano ano ano
SMS chat ano ano ne
SMS informační služby ano ano ano
SMS ze zahraničí ano ne

ano

Přesměrování hovorů ne ano

ne

Celkem 14/17 11/17 14/17

* Oskar namísto internetového volání používá standardní mezinárodní linky při stejné ceně (viz výše).
** Je nutné ručně zadat svoji polohu.

 

Diskuze (29) Další článek: Motorola Timeport 280: test od našeho čtenáře (test)

Témata článku: Operátoři, O2, Vodafone, T-Mobile, Předplacené karty, Camel, Karta


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35