Jaké telefony se vyplatí koupit? Hledáme nejlepší poměr cena/výkon

Pokud nepodléháte emocím a vybíráte si svůj mobilní telefon s rozvahou, určitě je pro vás jedním z nejdůležitějších parametrů při srovnání poměr ceny a výkonu. Proto jsme pro vás připravili přehled telefonů, které mají právě tento poměr velmi výhodný.
Jaké telefony se vyplatí koupit? Hledáme nejlepší poměr cena/výkon
Kapitoly článku
Ať už kupujete cokoli, jistě vždy chcete za investované peníze dostat co nejvíce. To stejné platí i u mobilních telefonů. Snad každý by chtěl za co nejméně peněz, atraktivní mobil s co nejvíce funkcemi a pohodlným ovládáním. Výběr je pak založen na hledání kompromisu mezi cenou a výbavou, protože cokoli navíc něco stojí.

Do popředí zájmu se při takovém hledání rychle dostanou zejména starší telefony, u kterých již razantně klesla cena, ale přesto jsou stále funkčně dostačující. S přehledem zastíní novinky, které za stejnou cenu nabízí chudší výbavu. Pokles cen bývá někdy velmi prudký, přesvědčit jste se o tom mohli díky sérii článků, ve kterých jsme zpětně sledovali průběh cen mobilů značek Motorola, Nokia, Samsung, Siemens a Sony Ericsson.

V následujícím přehledu najdete telefony, které podle nás za svoji cenu nabízí v dané kategorii nejvíce. Vždy jsme vybrali tři nejatraktivnější mobily. Při výběru jsme vycházeli z hodnocení telefonů v katalogu mobilů, ale také ze subjektivního hodnocení designu, kvality konstrukce a ovládání. Vliv ceny je samozřejmě nejvýznamnější.

Nejlevnější telefony

V oblasti low-endů lze srovnávat telefony podle poměru ceny a výkonu jen velmi těžko. Ceny se liší jen minimálně, stejně jako omezená výbava. Při výběru jsme narazili na nenápadný telefon LG B2050. Ten se nabízí pouze u T-Mobilu, kde je k dostání v Twist sadě za necelé dva tisíce. Za tuto cenu dostanete atraktivní telefon klasické konstrukce s barevným displejem, podporou MMS, vícepoložkovým adresářem a jednoduchým organizérem. Mezi nevýhody patří zejména zkracování textových zpráv při psaní se slovníkem T9 a absence Javy. Potěší naopak GPRS třídy 10, kvalitní vyzvánění a skutečnost, že v ceně máte i SIM kartu T-Mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Něco málo přes dva tisíce zaplatíte ve volném prodeji za Siemens A65. Opět se jedná o malý mobil klasické konstrukce s barevným displejem. Jeho výbava je trochu chudší, atraktivnější je po stránce designu a intuitivnosti ovládání. Chybí mu vícepoložkový seznam, kalendář a vyzvánění je pouze 16hlasé, pro mnohé bude podstatnější, že slovník T9 nezkracuje textové zprávy a že se jich do telefonu vejde rovná stovka. Ještě levněji se dá sehnat starší model A60, který nabízí v podstatě tytéž funkce, ale v daleko méně atraktivním balení.

Do výběru se dostala i Motorola C115, která si svoji pozici vybojovala zdrcující cenou lehce převyšující pouze tisíc korun. Výbava telefonu je však velmi chudá. Nabízí pouze černobílý displej, spokojit se musíte s monofonním vyzváněním a veškerou paměť obstarává karta SIM. Chybí i datové přenosy a v telefonu najdete jen pár doplňkových funkcí. Pokud nevyžadujete žádnou z pokročilých funkcí dnešních mobilů, nemáte důvod platit více jiný přístroj. Možná vás k tomu ale donutí svérázný design.

Mnoho funkcí za málo peněz

Ve střední třídě je pěkně nabito a výběr nebyl snadný. Nejlepší poměr ceny a výkonu jsme stanovili u Sony Ericssonu T630, u kterého došlo k dalšímu zlevnění a je nyní k dostání za cenu kolem 3 700 Kč. V této cenové kategorii nenajdete jiný telefon s Bluetooth, Sony Ericsson navíc nabízí kvalitní displej, fotoaparát, organizační funkce a přehlednou nabídku. Nechybí ani možnost synchronizace a datové přenosy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Za tři a půl tisíce je dnes k sehnání rok starý Siemens CX65. Telefon vyniká především velkým displejem a výborným telefonním seznamem a organizačními funkcemi. Hodí se tedy jako pracovní nástroj, k úplné spokojenosti chybí jen Bluetooth, které částečně zastupuje infraport. Telefonu neschází datové přenosy a pestrá nabídka doplňkových funkcí. Konstrukční zpracování je bohužel horší, což se projevuje vrzajícími kryty a usazováním prachu pod sklíčkem displeje.

Pár stovek navíc musíte zaplatit za Nokii 3220. Telefon je oproti ostatním dvěma nejmladší a zatím nejméně zlevněný, přesto nabízí poměrně mnoho. Především je to pohodlné ovládání a intuitivní nabídka prostředí Series 40. Dále je to originální design, který dotváří světelné efekty a možnost umístění papírového obrázku pod zadní průhledný kryt. Telefon je určen především mladým uživatelům, kteří se chtějí odlišovat. Barevný displej a fotoaparát jsou samozřejmostí, stejně jako pohodlná práce se zprávami a přehledný telefonní seznam a organizér. Bohužel chybí možnost bezdrátové komunikace s jinými telefony či počítačem.


V druhé kapitole
vybreme výhodná véčka, telefony pro náročnější uživatele a smartphony.

Témata článku: LG, Motorola, Nokia, Samsung, Smartphony, Telefony, LG B2050, Motorola C115, Motorola E398, Motorola MPx200, Nokia 3220, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Philips 639, Samsung X480, Siemens A65, Siemens CF62, Siemens CX65, Siemens S65, Siemens SX1, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson T630, Vrzající kryt, Cena, Nejlepší poměr


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10