Jaký manažerský mobil je nejlepší?

Celkem tři týdny běžela na našem webu anketa, v níž jste si vybírali jeden z pěti manažerských mobilů. Výsledky opravdu překvapily.
Jaký manažerský mobil je nejlepší?
Celkem tři týdny běžela na našem webu anketa, v níž jste si vybírali jeden z pěti manažerských mobilů. A jaké jsou výsledky?

Co znamená manažerský mobil

Na začátku bych nejprve rád definoval význam sousloví „manažerský mobil“, protože zde panuje mnoho nejasností. Už sám název napovídá, pro koho by takový mobil měl být určen –manažeři, řídící pracovníci nebo zaměstnanci, kteří často cestují a jsou tedy mimo kancelář. Zjednodušeně řečeno, jsou to lidé, kteří trpí nedostatkem času a potřebují jej efektivně organizovat. K takovým účelům slouží organizéry času, příkladem může být kapesní počítač, Palm nebo třeba i Microsoft Outlook. Tato zařízení nebo programy umožňují zapisovat do kalendáře schůzky, do to-do listu úkoly, do adresáře pracovní kontakty (telefon, mobil, e-mail, adresa apod.).

Manažerský mobil by měl mít všechny nebo alespoň část těchto vlastností a funkcí. Je jasné, že do omezeného „prostoru“ mobilu toho příliš mnoho „nenacpete“. Mobily mají malé displeje, malou paměť a nepříliš pohodlné ovládání. Ergonomie práce s mobilem v tomto ohledu není příliš dobrá.

Současné manažerské mobily tedy mají tyto následující funkce (nebo alespoň většinu z nich):

 • kalendář s možností zapisovat schůzky, narozeniny nebo poznámku, že majitel má někomu zavolat;
 • možnost zobrazit kalendář po dnech, měsících a případně týdnech;
 • to-do list, tedy seznam úkolů a poznámek, u úkolu možnost nastavit datum a čas, kdy má být úkol splněn;
 • paměť na kontakty v telefonu, nejlépe s možností přiřadit jednomu záznamu více položek (mobil, fax, e-mail apod.);
 • skupiny volajících – rozdělení kontaktů do určitých skupin, kdy každý skupina má jiné zvonění, zvuk SMS apod.;
 • vyzváněcí profily – přednastavení chování mobilu v určitých situacích; v různých profilech mohou být aktivní jen některé skupiny volajících (např. na jednání se dovolají pouze členové skupiny management apod.).

Jak jste hlasovali

V naší malé anketě jste si vybírali mezi těmito mobily (řazeny podle hlasů, celkem 872 hlasujících):
 • Nokia 6210 (37 %),
 • Alcatel One Touch 501 (32 %),
 • Siemens S35i (19 %),
 • Nokia 7110 (5 %),
 • Motorola Timeport 250 (4 %).

Vítězství Nokie 6210 bylo předem jasné – značka a kvalita udělal své, i když se tento mobil nestačil mezi lidmi příliš rozšířit. O to více je překvapující úspěch mobilu Alcatel One Touch 501, který je o pár měsíců mladší a troufám si tvrdit, že ho zatím vlastní jen pár uživatelů. Nová image značky Alcatel, velikost mobilu a jeho displeje a seznam funkcí hodně zapůsobil, i když jste mobil znali převážně jen z článků v časopisech nebo na webech.

Třetí místo Siemense S35i také nepřekvapí, i když sám jsem jej před spuštěním ankety tipoval na druhé místo. Je malý, lehký, má velký displej, ale bohužel několik neduhů, které mě samotného trochu zklamaly. Více si o nich můžete přečíst v článku, kde jsem tento mobil srovnával s Nokií 7110.

Na konci pelotonu jsou s pár procenty Nokia 7110 a Motorola Timeport 250. Nokia 7110 je už poměrně zastaralá, a i když má špičkové funkce a s novým firmwarem (5.0) je opravdu velmi dobrá, přece jen se své pověsti nedotaženého a nepříliš povedeného mobilu nezbaví. Pro mnoho uživatelů je také překážkou vystřelovací flip, velikost a hmotnost mobilu. Přesto je s podivem, že skončila s tak málo hlasy.

Poslední místo Timeportu 250 lze přičíst nepříliš dobré pověsti, jakou u nás tato značka má, a také tomu, že mobil stále není v nabídce operátorů, takže pro je pro mnoho lidí nedostupný. Má však skvělé funkce, zejména možnosti digitálního záznamníku jsou opravdu jedinečné. Kdo tento kousek neměl v ruce, asi neuvěří, že by mohlo jít o výborný mobil.

Takže jaký?

Na otázku, jaký manažerský mobil je nejlepší, jste si tedy odpověděli sami. Uvidíme však, jak se změní vaše názory a preference s příchodem mobilů Motorola Timeport 260, Alcatel One Touch 701 a Siemens SL45. Ty se objeví na trhu už někdy začátkem příštího roku a jejich uvedení by se už tedy mohlo projevit v hlasování v anketě o Nejlepší mobil 2001, která končí 22. února.

Recenze a články o popisovaných mobilech:

Diskuze (11) Další článek: Go Ježíšku Go, k nám teď s náladou

Témata článku: Ostatní, Alcatel One Touch 501, Alcatel One Touch 701, Motorola Timeport 250, Motorola Timeport 260, Nokia 6210 Navigator, Siemens S35i, Siemens SL45, Mobil, Man, Manažer, Manažerský mobil

Určitě si přečtěte