Jaký mobil pro babičku?

Jsou mobily vhodné pro lidi v důchodovém věku? Mohou nahradit drahou pevnou linku? Dávají našim starším spoluobčanům větší pocit bezpečí? Zcela jistě; ovšem nic není jen černé a bílé.
Jaký mobil pro babičku?
Mobilní telefon v dnešní době vlastní více než 40 procent obyvatel Česka a toto procento stále roste. Mobil používají již všechny věkové kategorie: prvňáčky na základní škole počínaje a lidmi v postproduktivním věku konče. Mobil se stal běžnou součástí našich životů, je dokonce běžnější než pevná telefonní linka.

A právě mobil v rukou seniora může nejen ušetřit dost peněz, ale také hodně pomoci v krizových situacích, ačkoliv to na první pohled nemusí být jasné. Lidé v postproduktivním věku totiž velice často zůstávají opuštěni daleko od rodiny a někdy i daleko od svých přátel. Nezřídka pak trpí depresemi a samotou. Pokud vlastní alespoň pevnou telefonní linku, tak v případě, že se cítí osamělí, mohou zavolat svým přátelům nebo rodině.

Pevná linka je dost drahá

Co když ale telefon nemají? Nechat si zavést pevnou linku je u nás poměrně finančně a časově náročné. Jen za zřízení telefonní linky je nutné zaplatit jednorázový poplatek 3500 Kč (včetně DPH) a za každý měsíc paušální poplatek ve výši 175 Kč (včetně DPH). Začíná tedy být daleko levnější pořídit si mobilní telefon s předplacenou kartou některého z našich operátorů.

Takový mobilní telefon by mohl seniorům přinést do života jistě hodně pozitivního. Jejich pravidelné procházky v přírodě a v lesích, kde nevidíte po celý den ani živáčka by se pro ně rázem staly méně stresující. Vždyť kolikrát se již stalo, že nějaký člověk v důchodovém věku v lese zakopl o pařez nebo upadl, zlomil si nohu a čekal dlouhé hodiny na pomoc. Přitom stačilo tak málo, aby se mu pomoci dostalo ihned – mobilní telefon.

Přivolají si pomoc

Kolikrát se také stane, že se starému člověku udělá na ulici náhle nevolno a na blízku není nikdo, kdo by mu zavolal lékařskou záchrannou službu – i tomu by zajisté zpříjemnila život možnost zavolat si ji sám, ze svého telefonu. A co starší lidé v domovech důchodců či senioři ležící v léčebnách dlouhodobě nemocných? Když si chtějí s někým popovídat, tak musejí čekat, než se uvolní telefonní budka (pokud tam vůbec nějaká je) a nebo než pro ně sestra přijde, když jim někdo právě volá. Jejich hovory se pak povětšinou odehrávají v rušném prostředí, kde jsou obklopeni množstvím dalších lidí – i oni by si přáli mít možnost popovídat si se svými přáteli někde v klidu, v soukromí, a kdykoliv by si zrovna přáli. A co teprve textovky! Určitě vás textovka od kamaráda či přítelkyně potěší. Vězte, že by potěšila i vaši babičku nebo dědečka.

Mobilní telefon přináší seniorům pocit soběstačnosti a bezpečí. Nemusí se již bát, že když se jim náhle udělá nevolno, že zůstanou sami, bez pomoci, nemusí již prosit někoho, aby jim zavolal lékaře, když jim není zrovna dobře, nemusí se prosit nikoho o nic – jsou alespoň trochu znovu samostatní, což je pro ně určitě hodně důležité.

Jaký mobil pro babičku?

Naše babičky a dědečci nepotřebují drahé, funkcemi nabité telefony. Dokonce nepotřebují ani telefony s rozměry kreditní karty a hmotností prázdné plastové láhve od vody, stačí jim mobilní telefon té nejnižší kategorie, který splní jejich požadavky. Bude mít dobře čitelný displej s dostatečně velkými znaky a jednoduché ovládání.

Zkuste se sami zeptat svých starších příbuzných jaký telefon by jim nejlépe vyhovoval a co všechno by si od něj představovali. A až se zeptáte, tak napište vaše poznatky do diskuse o tomto článku. Možná sami budete překvapení, jak málo by stačilo těmto lidem, aby se jejich život stal klidnějším a veselejším.

Mimochodem: Na titulní straně běžela anketa, v níž jste vybírali levný mobil, který byste koupili babičce (210 hlasujících). Pořadí bylo následující:

  • Ericsson A1018, 38 %
  • Nokia 5110, 27 %
  • SIemens C25, 8 %
  • Motorola T180, 2 %
  • Vaše babička mobil nepotřebuje, 22 %
V podstatě ideálním mobilem je A1018, která má velký displej a velká písmenka, a Nokia 5110, která má zase intutivní ovládání.
Diskuze (37) Další článek: Chcete volat levněji?

Témata článku: Mobil


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41