Japonsko je cukrárnou světa mobilních telefonů

V Japonsku byly představeny mobily pro rok 2007. Jsou nabité špičkovou technikou a rozhodně se nebojí experimentů.

Japonské telefony se od těch evropských v mnohém odlišují. Nejenže podporují jiné typy mobilních sítí, zároveň jsou technologicky mnohem dále. Displeje s u nás nadstandardním QVGA rozlišením již byly v Japonsku dávno překonány a výrobci se nebojí ani různých experimentů. V následujícím přehledu si pojďme představit poslední japonské delikatesy, které v letošním roce do své nabídky zařadí operátoři KDDI a NTT DoCoMo.

Mitsubishi D800iSD: na klávesnici zapomeňte

Tento telefon vypadá v zavřeném stavu jako běžné véčko s rozměry 106 × 49 × 21 mm. Po jeho otevření ale dostane neznalý uživatel malý šok. Místo klávesnice najde další displej. Mitsubishi D800iSD je totiž prvním telefonem véčkové konstrukce, který na vnitřních plochách obou svých polovin nese displeje. Oba disponují úhlopříčkou 5,6 cm a používají aktivní TFT technologii. Na ploše s QVGA rozlišením dokáží zobrazit 65 tisíc, resp. 262 tisíc barev. Spodní displej nahrazuje obvyklou klávesnici, je dotykový a je hlavním ovládacím prvkem telefonu. Text se zadává třemi způsoby: rozpoznáváním napsaných znaků a pak také pětidotykovou a dvojdotykovou metodou s podnabídkami. Napsané znaky nebo kresby vytvořené na dotykovém displeji lze odesílat přes integrovaný e-mailový klient jako přílohy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Namísto vnějšího informačního displeje najdeme matici oranžových LED diod o rozměrech 9 × 16. Ty předávají potřebnou informaci pomocí jednoduchých obrazců. Telefon také disponuje integrovaných fotoaparátem, má rozlišení 1,3 megapixelu. Druhá CIF kamera se nachází nad hlavním displejem a slouží pro videohovory. Telefon se bude na japonském trhu nabízet ve třech barevných provedeních: bílé, černé a stříbrné.

Hitachi W51H: véčko s monstrózním displejem

Výrobce Hitachi pro operátora KDDI připravil telefon véčkové konstrukce s displejem, o kterém se nám v Evropě zatím ani nezdá. Po otevření na horní straně véčka objevíte obrovskou zobrazovací plochu s úhlopříčkou 7,4 cm a s neuvěřitelným rozlišením 800 × 480 bodů. Horní část telefonu lze otočit o sto osmdesát stupňů a poté telefon zavřít. Displej bude ideálním nástrojem pro prohlížení internetových stránek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej ale není zdaleka vše, čím vás tento telefon dokáže okouzlit. Technická specifikace se zmiňuje o vestavěném GPS modulu pro navigaci, dále zmíním čtečku otisků prstů a 2Mpx fotoaparát s diodovým bleskem. Vnitřní paměť telefonu činí 30 MB, nechybí ani možnost rozšíření paměťovou kartou. Nový telefon od Hitachi se na trhu objeví v černém, červeném a bílém provedení.

F703i: zavolejte si ze sprchy

Další představený telefon s označením F703i není při letmém pohledu do technických údajů ničím až tak zajímavý. Displej má jen standardní QVGA rozlišení a zobrazí 262 tisíc barev. Vestavěný fotoaparát vytváří snímky o maximálním rozlišení jen 1,3 megapixelu. Jedna neobvyklá položka se zde ale najde. Telefon je totiž vyroben jako voděodolný, lépe řečeno přímo vodotěsný. Bez jakýchkoliv problémů by měl vydržet ponořený ve vodě v hloubce až jeden metr po dobu třiceti minut. Poté je tedy zcela jasné, že stříkající voda ve sprše či dešti mu nečiní jakékoliv potíže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon je také vybaven přehrávačem hudby a přední kamerkou pro videohovory. Aby bylo místa na hudební soubory dostatek, nechybí slot pro paměťové karty formáty microSD. Netradiční funkcí je pak ještě relaxační mód s patnácti režimy. to se pak z telefonu line uklidňující hudba a na displeji se objevují relaxační obrazce. Telefon bude v prodeji v bílé, růžové a černé variantě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

N703iµ: střízlík se sportovním designem

O novém telefonu s označením N703iµ výrobce tvrdí, že jde o nejtenčí véčko s podporou sítí W-CDMA. Jeho tloušťka je totiž jen 11,4 mm. Půdorysné rozměry pak dosahují hodnot 103 × 49 mm. Telefon má také mít podle tiskové zprávy sportovní design. Při pohledu na ostré hrany a „krabicoidní“ vzhled mi to tak osobně nepřipadá. Hlavní displej disponuje netradičním rozlišením 240 × 345 bodů, které výrobce označuje jako QVGA+. Zobrazit umí standardních 262 tisíc barev. Informační displej je nahrazen jednobarevnými diodami v matici 7 × 7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě standardních funkcí, jako je hudební přehrávač, slot na paměťové karty microSD a 1,3Mpx fotoaparát zaujme také bezpečností mód hlavního displeje pod názvem „Privacy Angle“. Po jeho aktivaci podržením klávesy s osmičkou budou údaje na displeji čitelné jen pro toho, kdo bude mít telefon v ruce a bude se na displej dívat zpříma. Něco podobného známe u displejů bankomatů. Vzhledem k podpoře sítí třetí generace nemůže samozřejmě chybět ani vnitřní CIF kamera pro videohovory. Sportovnímu provedení odpovídají i barevné varianty: červená, zelená a hnědá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

D703i: nejtenčí japonská klasika

Abyste viděli, že se v Japonsku nevyrábějí jen véčka, tak tu na závěr dnešního přehledu máme i jeden telefon s klasickou konstrukcí. Nese označení D703i a díky své malé tloušťce 9,9 mm se pyšní titulem nejtenčí japonský telefon klasické konstrukce. Hmotnost činí příjemných 83 g. Další rozměry 130 × 49 mm jsou ale nadprůměrné. Díky nim se však na přední stranu telefonu vešla pohodlná klávesnice i rozměrný displej s úhlopříčkou 6,1 cm a QVGA rozlišením. I u tohoto telefonu lze aktivovat bezpečnostní mód, kdy bude displej nečitelný pro okolostojící.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dále se specifikace zmiňuje o manuálním a automatickém zámku klávesnice, což není u nás nic neobvyklého. Exkluzivní záležitostí však je 27 ornamentů, které se mohou rozsvítit na klávesnici pomocí jejího podsvícení. Fotoaparát je i přes podporu sítí třetí generace jen jeden a má rozlišení 1,3 megapixelu. Na trhu se telefon objeví v klasických barevných kombinacích: bílé, černé a červené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nechybí ani televize v mobilu

Tento přehled ukazuje jen výběr z těch nejzajímavějších japonských telefonů, které byly v tomto měsíci představeny. Kromě nich výrobci uvedli i mobily s podporou příjmu digitální televize a displejem s technologií BRAVIA. O nich jste si již mohli přečíst v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Typ W44S

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Typ SO903iTV

 

Diskuze (39) Další článek: Čtvrtníček a bafffani v nové reklamě Vodafone (video)

Témata článku: Ideální nástroj, Telefon, Mobilní telefon, Spodní displej, Svět, Běžné véčko, Mobil, Soda, Mitsubishi, Neznalý uživatel, Vnitřní plocha, Stříkající voda, Japonsko, Sportovní provedení


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

Vybrali jsme 11 smartphonů s nejvýhodnějším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 11 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 59

Operátoři zlevňují neomezené tarify a přidávají gigabajty. Po Vodafonu se přidává T-Mobile

Operátoři zlevňují neomezené tarify a přidávají gigabajty. Po Vodafonu se přidává T-Mobile

** Vánoční nabídka Vodafonu pokračuje jakoby se nechumelilo ** Nový tarif T-Mobilu není úplně na očích, u nás ale odkaz najdete ** O2 na oba konkurenty nestačí přestože data zdojnásobil

Aleš Pospíšil | 83

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 138