Java 2 - revoluce v mobilech!

Poslední dobou se hlavně u nových telefonů setkáváme čím dál tím častěji s nápisem: „podporuje Javu.“ Java v mobilech může znamenat naprostou revoluci v mobilních komunikacích a přerod mobilu v něco víc než je doposud. K čemu vůbec taková Java v telefonu je a hlavně k čemu může být, to se dozvíte v našem článku.
Java 2 - revoluce v mobilech!

Tip: Podívejte se na další skvělé obrázky mobilů z CeBITu!


Co je to J2ME

J2ME neboli Java 2 Micro Edition je odlehčená verze programovacího jazyku Java 2 užívaná v současné době převážně v mobilních zařízeních jako jsou mobilní telefony či kapesní počítače. Do budoucna bychom se s ní však měli setkat také v automobilech či u televizních přijímačů. Micro Edition je to proto, že jednak má poměrně nízké nároky na procesor – ten může být klidně i 16-bitový a jednak, a to je hlavní, má velmi nízké nároky na paměť, která není, obzvláště u mobilních telefonů, zrovna levnou záležitostí – konkrétně postačí 160 – 512 kB, což vskutku není moc.

To ale není vše, právě u mobilních zařízení vznikl požadavek na nízkou zátěž procesoru, a to jednak kvůli tomu, že mobily neoplývají zrovna těmi nejrychlejšími procesory, a jednak proto, že čím více zatěžujete procesor, tím více vám roste celková spotřeba elektrické energie, které u mobilních zařízení není nikdy dost. V celkovém součtu se pak Java 2, ve své odlehčené verzi, ukázala jako ideální prostředí pro budování platformně relativně nezávislých aplikací. To, co dokážete spustit na svém kapesním počítači totiž po malých obměnách (kvůli velikosti displeje apod.) můžete provozovat také na svém mobilním telefonu (pokud obě zařízení podporují J2ME a pokud je samozřejmě aplikace napsaná v tomto jazyce). Lze si tedy představit, že by se v budoucnu objevila firma produkující například nějakou hru, kterou byste si mohli zahrát jak na Siemensu, na Nokii, tak třeba i na Motorole, atd. Dokonce se s tím i do budoucna počítá.

Java je tu

Vzniku celé J2ME samozřejmě předcházelo mnoho méně či více důležitých kroků. K těm více důležitým bezpochyby patřila účast renomovaných výrobců mobilních telefonů v celém tomto projektu. Javu tak můžete nebo budete moci najít na telefonech Ericsson, Nokia, Motorola, Siemens, Panasonic, NEC a u některých dalších, u nás méně známých značek. Jedním z prvních telefonů, které Javu podporovali byla kupříkladu Motorola Accompli 6188 či modernější Accompli 008. Také Siemens přišel s podporou Javy, a to ve svém modelu SL45i, o kterém jste se mohli na MobilManii dočíst v tomto článku. Na CeBITu pak modely s podporou Javy představilo mnoho dalších výrobců, včetně zmiňované Nokie, a například v Japonsku je Java v mobilu již vcelku běžnou záležitostí.

Co Java v mobilu vůbec nabízí

Pokud se vrátíme ke zmiňované SL45i, tak zde najdeme dobrý příklad toho, jak oživit funkčně původně zdánlivě nezajímavý telefon. Spousta her, vědecká kalkulačka, encyklopedie vín a e-mailový klient, to jsou jen první ukázky toho, co můžete s J2ME v mobilu získat. Java je totiž schopná kromě přístupu k e-mailu pomocí POP3 a SMTP nabídnout ještě mnohem, mnohem víc.

Zdá se vám WAP nedodělaný a nezajímavý? S Javou můžete přistupovat přímo k Internetu jako takovému, a to jak přes klasické CSD spojení, tak přes GPRS. A věřte tomu, že na rozdíl od prvních pokusů o Internet v mobilu jako například MS Mobile Explorer nabízí J2ME mnohem více, podporuje totiž třeba i SSL a některé další formy zabezpečených datových přenosů. Bezpečný přístup do firemního intranetu z mobilu tak již nemusí zůstat jen pouhým snem.

LBS neboli Location Based Services (služby založené na vaší aktuální poloze), to je jen další z mnoha silných zbraní J2ME. Ta totiž dokáže pomocí vhodného programu zjistit vaší aktuální polohu z vašeho telefonu a nadále s ní pracovat. Jako příklad byl uveden program, kde si naplánujete cestu z místa A do místa B a na telefonu se vám zobrazí mapka s vaší aktuální polohou, přičemž při změně vaší fyzické polohy se změní i vaše poloha na mapce, prostě takové jednodušší GPS. Mapka může být v tomto případě uložená přímo v telefonu či na serveru operátora.

A co provázání s funkcemi telefonu – máte nepřijatý hovor a chtěli byste vědět, kdo vám volal? Žádný problém – s aplikací v Javě si necháte číslo vyhledat v telefonním seznamu na paměťové kartě v telefonu či na Internetu nebo na WAPu a rovnou si stáhnete všechny údaje do telefonu a celý záznam si uložíte do telefonního seznamu v telefonu jako novou položku. I to umí Java pro mobily.

Pařby, pařby, pařbičky

Jeden z největších taháků J2ME jsou také hry. Ty mohou být dokonce i síťové, což v kombinaci s GPRS nemusí být zase až tak drahá záležitost. Proč hrát šachy přes WAP, když je můžete hrát v aplikaci na mobilu a posílat si s protihráčem jen údaje o změně polohy figurek. Na popis jednoho tahu v šachách obvykle stačí 5 písmen, neboli 5 bajtů, neboli přibližně 0,005 kB, což i po přičtení nějaké hlavičky pro přenášená data a dalšího „datového obalu“ je směšně málo i při dnešních cenách za GPRS.

Již teď existuje pro mobilní Javu mnoho her a další budou zajisté přibývat. Síťové hry na mobilu by se tedy díky Javě a GPRS mohli konečně stát skutečností. Vždyť kolik síťových nebo i nesíťových her existovalo pro staré i80286, které měly procesor výkonný stejně jako mobil a paměti měly také zhruba stejně. Přechod na o něco nižší rozlišení a trochu jiný programovací jazyk by už nemusel být takový problém. Java by se tak mohla stát prostorem pro opětovný boom, dnes již mnohdy zapomenutých, hitů konce minulého století.

Java je otevřená všemu a všem

Pokud se vám až doteď zdálo výhod, které J2ME nabízí, málo, tak teď přichází argument ze všech nejvěcnější. Štvali vás některé funkce vašeho mobilu a chtěli byste si je třeba upravit podle svého? Chtěli byste mít ve svém mobilu nějakou konkrétní aplikaci, která vám tam doposud scházela? Proč ne! Java je jako taková otevřeným prostředím, a tak si pro ni, s patřičným softwarovým vybavením, můžete vytvořit aplikaci jakou chcete.

To samé může udělat také váš operátor. Při vhodném využití kombinace Javy a GPRS by tak mohly vzniknout velice zajímavé aplikace jako třeba zmíněná navigace či telefonní seznam. Představte si, že byste třeba místo klasického OskarKompasu či Mobilního průvodce nejprve zjistili svoji polohu, tu pak poslali přes GPRS na server operátora, a ten by vám na základě vašich upřesňujících dotazů poslal požadovanou mapku, kterou byste si pak uložili do mobilu jako obrázek nebo byste ji poslali e-mailem třeba svému příteli. To vše je možné a dokonce rychleji a pohodlněji než je tomu doposud přes WAP.

S J2ME je možné v podstatě cokoliv a nejkrásnější na tom všem je, že když je to možné na Siemensu, tak je to samé možné i na Nokii, atd. Jedna aplikace tak bude fungovat na přístrojích od všech výrobců, pouze je třeba ošetřit velikost displeje, která bývá u jednotlivých modelů poměrně odlišná. Java v mobilech má budoucnost teprve před sebou, ale pokud si povede alespoň tak jako doposud, tak to bude jedině dobře. A jaký je váš názor?

 

Diskuze (18) Další článek: CeBIT: barevná dvojice - Panasonic GD 67 a GD 87

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Java, Bezpečný přístup, Mobil, Revoluce


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 10