Je citlivost mobilu na signál závislá na vysílacím výkonu?

Včera jsme zveřejnili poměrně kontroverzní článek, v němž autor omylem uvedl, že snížením vysílacího výkonu se sníží také jeho citlivost na signál. Jak to je doopravdy si můžete přečíst dnes. Kromě toho také upravujeme na pravou míru, jak je to s novou normou a starými mobily.
Je citlivost mobilu na signál závislá na vysílacím výkonu?

Pavel Troller: Mobilní telefony standardu GSM a odvozených jsou pseudoduplexně pracující radiové vysílače-přijímače. Pojem pseudoduplexní (někdy též semiduplexní) znamená, že vysílání a příjem neprobíhají současně, ale střídají se v přesně vymezených časových polohách. Frekvence pro vysílání a příjem jsou navíc rozdílné natolik, že je lze od sebe oddělit miniaturizovaným anténním slučovačem.

Radiová část každého mobilního telefonu se skládá z vysílače a přijímače. Některé konstrukce dále obsahují výše zmíněný anténní slučovač, který na základě filtrace kmitočtových pásem propouští signál z výstupu vysílače do antény, avšak nikoliv do obvodů vlastního přijímače. Signál přijímaného pásma z antény do přijímače se naopak propouští, ale nikoliv do výstupních obvodů vysílače, kde by byl utlumen. Jiné konstrukce pak tento anténní slučovač neobsahují, zato obsahují elektronický přepínací člen (obvykle osazený rychlými PIN diodami), který v klidovém stavu přivádí signál z antény do přijímače a při aktivaci vysílače přepojí anténu ze vstupu přijímače na výstup vysílače. Toto řešení je konstrukčně menší, proto se používá zejména u kolibřích telefonů. Zato je dražší.

Pokud bude třeba omezit vyzářený výkon telefonu, je logické, že případný technický zásah bude proveden v obvodech vysílače telefonu. Anténní systém a případný slučovač či anténní přepínač ani přijímač telefonu nebudou úpravou nikterak ovlivněny, takže ke snížení citlivosti v žádném případě nemůže dojít. K tomu by mohlo dojít jedině snížením vyzařování např. odlomením antény, tedy úpravou jediné části, společné pro vysílání a příjem. Doufejme, že všichni výrobci mobilních telefonů si tento článek přečtou a nepůjdou touto cestou.

Na závěr se naskýtá otázka, zda je nutné po přijetí nové normy opravdu staré telefony vyhodit, neboť je vysoce pravděpodobné, že omezení vyzařování je možno řešit programově, tedy buďto úpravou firmware telefonu, nebo pouze jeho překalibrováním na testeru. Po vstupu do EU se tedy žádné hromadné vyhazování mobilů konat určitě nebude. Kromě toho nebude ani nutné, aby operátoři zlepšovali pokrytí - mobily budou citlivé na signál stejně.

 

Diskuze (27) Další článek: Novinka: soubory a manuály na MobilManii

Témata článku: Ostatní, Výkon, Mobil, Cit, Signál


Určitě si přečtěte

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 20

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14