Je Ericsson A2618 opravdu tak dobrý?

Po několika měsíčním užívání mobilu Ericsson A2618 jsme sice trochu zklamáni, nicméně i přesto je tento mobil jedním z nejlepších ve své cenové kategorii.
Je Ericsson A2618 opravdu tak dobrý?
Ericsson A2618s se stal po svém uvedení na trh jedním z nejoblíbenějších telefonů levnější cenové kategorie. Funkce má na svou cenu bezesporu výborné; dobrý dojem ale přece jen pár věcí kazí.

Menu: dobrý nápad, špatná realizace

Rozcestníkem každého mobilního telefonu je bezesporu menu. To bylo u Ericssonu A2618s z hlediska designu vyřešeno bezchybně, jádro problému je však v rychlosti reakcí celého telefonu. Je mi líto, že musím začít u této nepříliš pozitivní informace, ale je to asi ten největší zápor, se kterým se setkáte. Oceňuji alespoň snahu výrobce – Ericssonu, který se snaží neustále uvolňovat aktualizované verze firmwaru (popravdě, žádný z nich zatím nebyl to „pravé ořechové“), které by měly tento nedostatek napravit.

Ovládání trochu kulhá

Vzhledem k již uvedeným pomalým reakcím celého telefonu nemohu hodnotit ovládání telefonu příliš pozitivně. Přesto však je psaní textovek na A2618s pohodlné, málokdy se mi stane, že bych se přehmátl nebo aby telefon na stisknutí nereagoval; bohužel reakce jsou velmi opožděné. Kromě klasických číselných tlačítek pak můžete najít také šipky pro posun do menu a tlačítka na přijmutí a odmítnutí hovoru. Stejně jako každý Ericsson i A2618 má na boku dvě tlačítka, která slouží pro změnu hlasitosti sluchátka nebo zobrazení data; bohužel, už s nimi nelze psát rychle textovky jako u starších modelů. U nich to fungovalo tak, že když jste stiskli horní tlačítko, napsali jste rovnou druhé písmeno na dané klávese, když dolní, napsali jste třetí. Kdyby tu tato funkce byla, šlo by pomocí ní alespoň částečně kompenzovat pomalé reakce mobilu při psaní textovek.

     

Ucházející paměť na čísla a textovky

Jak už je u telefonů Ericsson zvykem, i A2618s má vnitřní paměť – 100 pozic v telefonním seznamu leckomu bohatě stačí, navíc máte dalších deset míst pro textovky. Majitelé Oskara asi příliš jásat nebudou, nicméně ti od Paegase či EuroTelu však budou za dvojnásobný počet míst určitě vděční. K paměti na SMS mám ale malou výtku – pokud si totiž necháte ukládat přijaté textové zprávy přímo do telefonu a nevyužijete tak kapacity SIM karty, setkáte se možná stejně jako já s nepříjemným problémem. Pokud vám totiž přijde nová zpráva a máte plně zaplněnou vnitřní paměť, telefon ji tu nejstarší zprávu smaže, a vy tak přijdete o své uložené textové zprávy. Možná, že někomu tenhle problém přijde absurdní, ale věřte, že dokáže to pořádně naštvat. Určitě by bylo lepší, kdyby je zkopíroval na kartu SIM.

Funkce, které leckdo nemá

Nemohu však mluvit neustále o negativních vlastnostech telefonu, protože převaha je zcela po právu na straně těch pozitivních. Hlasové vytáčení, které tento telefon nabízí a které je při jeho ceně jednou z největších výhod, je možné využít až pro 10 telefonních čísel. Z jeho přesností jsem spokojen, trochu horší je to v místech z velkou rušností, kde i „nadávku“ někdy telefon zpracuje jako jméno některé z uložených osob (na druhé straně, ukažte mi mobil, který by se choval jinak).

Velice rád používám kromě spousty jiných užitečných funkcí také šest předdefinovaných profilů. Nebudu zde rozebírat jejich využití, pouze připomenu, že je můžete dle libosti měnit a přejmenovat.

Vzhledem ke snadnosti komponování pak považuji za velice užitečnou také možnost vytvořit si vlastní melodii. Ty se dají uložit do telefonu až čtyři a vzhledem k množství písní, které můžete najít na internetu nebo je prostě a jednoduše složit, není problém odlišit oblíbené osoby třeba i několika různými písněmi své oblíbené kapely.

Král ukázal svaly

Pokud si vzpomenu na své předchozí mobilní telefony a porovnám jejich citlivost na signál, nezbývá mi než konstatovat, že z tohoto hlediska bych A2618s nikdy neměnil. Netvrdím, že je nějakým přehnaně dobrým „lovcem“ signálu, ale i s tím, co zvládne, patří bezesporu nad průměr.

Úvodní animace – zajímavé zpestření

Kromě vlastní melodie si také můžete vytvořit úvodní animaci. V telefonu je jedna přednastavena, každý uživatel si však může pomocí speciálního softwaru, který je po zaregistrování k dispozici na webu Ericssonu (nebo přímo u nás), vyrobit svou a prostřednictvím kabelu ji nahrát do mobilu. Přesto však tuto „vymoženůstku“ považuji spíše za zpestření telefonu, kterým se jeho výrobce chtěl alespoň malinko odlišit – animace totiž za chvíli začne nudit a nepochybuji o tom, že ji každý dříve či později vypne.

     

WAP zatím nejde, ale blýská se na lepší časy

Pokud jste si přečetli recenzi tohoto mobilního telefonu na našem serveru či jste jeho vlastníkem, jistě víte, že s telefonem si u nás bohužel nezawapujete. Je to způsobeno tím, že Ericsson dal do mobilu pouze podporu WAPu prostřednictvím SMS, což u nás nepodporuje žádný z operátorů. Ericsson si je vědom své chyby a chystá se v nejbližších týdnech vydat novou verzi mobilu s kódovým označením A2628, který podporuje WAP i klasickým způsobem – tedy datovými přenosy. Pro majitele starší A2618s to je den D, protože je tu velká možnost, že půjde přehrát nový firmware do jejich staršího „bratříčka“ a zprovoznit tak WAP i na něm (a když ne oficiálně, tak se určitě najde nějaký šikulka, který to rozlouskne).

Hry, stopky, budík aneb to, co mají i ostatní

Telefon však samozřejmě nabízí i ty nejzákladnější služby, jakými jsou například hry, stopky či budík. Hry byly do A2618s implantovány tři a rozhodně nenudí, střílečce Space Impact, kterou můžete najít na novějších Nokiích však rozhodně nemohou konkurovat. Stopky a budík sice nepoužíváte často, přesto se však hodí. Využít můžete také nabídky vlastního menu, do kterého se dají vložit všechny vaše často využívané či oblíbené položky z ostatních menu telefonu.

Stále dobrý

Ericsson A2618s je určitě povedený mobil za nízkou cenu (3999 Kč u Oskara), který má samozřejmě také svoje mouchy. Mezi ty největší patří nedoladěný firmware, který někdy způsobí, že se s kartami Go nedovoláte – místo človíčka na druhé straně slyšíte jen nepříjemné „halali“. Občas se také stane, že mobil sám od sebe pípne a na chvíli zapne podsvícení displeje; to ale není žádná chyba, kvůli které byste mobil museli vyhodit.

A co vy? Jaké jsou vaše zkušenosti? Jste s mobilem spokojeni nebo byste ho nejraději vyměnili za jakýkoliv jiný?

Ve zkratce:

 • Cena: 3 999 Kč s DPH u Oskara
 • Síť: GSM 900/1800
 • Rozměry: 131 x 51 x 25 mm
 • Hmotnost: 140 g
 • Udávaná pohotovostní doba: 110 hodin
 • Udávaná doba hovoru: 270 minut
 • Test výdrže: 54 hodin při 90 minutách hovoru
 • Kapacita paměti: 100 míst v paměti telefonu
 • Počet míst v seznamu: 20 volaných, přijatých a zmeškaných hovorů
 • Displej: 3 plus 1 řádek ikon
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj podporuje nebo obsahuje: budík, časové funkce, datové služby, EFR, hry, kalkulačka, SIM Toolkit, vyzváněcí profily, hlasové ovládání, skupiny volajících, vnitřní paměť pro SMS, minutové pípání
 • Vlastnosti a funkce, které přístroj nepodporuje nebo neobsahuje: IrDA, WAP, hardwarový modem, organizér
Diskuze (71) Další článek: Novinky Paegasu: Nokii 7110 si už nekoupíte

Témata článku: Ericsson, Smartphony, Ericsson, Velká možnost, Dobrý


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40