Je GPRS spásou?

Slovo GPRS se začíná objevovat stále častěji. Co má tato technologie pro rychlé mobilní datové přenosy společného a co je jiné než už již fungujících služby HSCSD?
Slovo GPRS se začíná objevovat stále častěji. Co má tato technologie pro rychlé mobilní datové přenosy společného a co je jiné než už již fungujících služby HSCSD?

GPRS je zkratkou z anglického General Packet Radio Services a ačkoli jde o modernější technologii, než je HSCSD, které u nás používá EuroTel, má i své nevýhody.Napřed k dobrým vlastnostem: GPRS není tak náročné na kapacitu sítě, neboť jeho přenosové kanály nejsou vyhrazeny jednomu uživateli jako při HSCSD. Zatímco zde připojený člověk vždy blokuje čtyři kanály, i když si třeba právě čte webovou stránku a nic nestahuje, GPRS poskytne prostředky jen tehdy, když jsou potřeba (něco se stahuje nebo posílá) a zbylou dobu jsou k dispozici ostatním uživatelům.

Toto má i další výhodu: u GPRS se bude platit za přenesená data, nikoli za strávený čas, uživatel bude připojený prakticky pořád, od zapnutí telefonu. Nevím, jestli právě tento přístup bude příčinou slevnění datového mobilování, protože nikdo ještě neřekl, kolik se za přenesený kilobajt bude platit.

Proč pořád o GPRS píšu v budoucím čase? Protože je ještě stále ve vývoji a první mobilní sítě GPRS nabídnou až koncem tohoto roku.

Srovnejme ještě rychlost, kde GPRS na první pohled vede. Nabízí totiž přenosové rychlosti přesahující 115 kb/s. Jenže v těchto rychlostech se nepočítá s opravnými kódy, které při běžně používaných kódovacích schématech zaberou i polovinu přenosové kapacity, rychlost navíc závisí na počtu najednou komunikujících uživatelů a záleží také na telefonech, které ze začátku určitě nebudou schopny tuto kapacitu obsloužit. Do budoucna se ale u GPRS a příbuzných technologií ale počítá ještě s vyššími rychlostmi, proto budou s HSCSD vyrovnány jen z počátku.

Váš názor | Delší zkušenosti se Siemens C25

Témata článku: Ostatní, Technologie, Přenesená data, Dobrá vlastnost, Vysoká rychlost, Budoucí čas, Strávený čas, GPRS, Rychlost, Přenos, Webová stránka, Moderní technologie, Přenosová kapacita, Přenosový kanál, Uživatelé, Kapacita, Spása, Opravný kód, První pohled, Ostatní uživatel, Datový přenos

Určitě si přečtěte