Je libo giga-tablet? Vyberte si 20, nebo dokonce 27"

Zatímco tradiční výrobci androidích tabletů vyplňují mezery mezi 7 a 10 palci, experimentátoři ze světa počítačů jdou cestou obřích úhlopříček.

Zapomeňte na zažité rozdělení tabletů na 7" a 10". Výrobci zkoumají možnosti, zaplňují mezery a poslední dobou také testují vrchní hranici únosné velikosti. Placka s úhlopříčkou 18, nebo 20" už není na žádné velké cestování, ale doma se může hodit. A co byste řekli na 27"?

18 palců na stůl i do klína

Jak už název napovídá, Dell XPS 18 All-in-One je počítač typu vše v jednom, ale miniaturizace pokročila, a tak tvarem těla odpovídá klasickému tabletu. Operační systém je Windows 8, displej má úhlopříčku 18,4" a rozlišení Full HD, procesory dodal Intel, kapacita harddisku je volitelná a integrovaná grafická karta nebude na žádné velké hraní. Základní model přijde na 21 000 Kč, podrobněji se o přístroji rozepsali kolegové na Živě.cz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá moderní domácí počítač: elegantní placka bez hlučných větráků a zbytečného klubka kabelů. Chcete jej použít jako tablet v pohodlí gauče? Můžete, baterie vydrží pět hodin.

4K displej, výkladní skříň japonských technologií

Panasonic Toughbook 4K je tablet s operačním systémem Windows 8, procesorem Core i5, grafickou kartou od Nvidie a SSD. To nejzajímavější je ale displej. Úhlopříčka 20" v tomto článku neohromí, zato rozlišení 4K (netypicky 3 840 × 2 560 pixelů) rozhodně ano. Působivá je také tloušťka přístroje: pouhý centimetr. Za své obrazové kvality displej zaplatí žravostí, baterie vydrží pouze dvě hodiny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Domácí kino, které s vámi může do postele. Na trhu se objeví někdy v průběhu léta, cena se odhaduje na 30 000 Kč.
obr.: Microsoft a GSM Arena

Android a Win8 v jednom domě

Nebyl by to Asus, aby nevymyslel něco nového, výjimečného a kombinovaného. Asus Transformer AiO P1801 je stolní all-in-one počítač s Windows 8, jehož 18,4" fullHD displej se dá vyjmout a funguje pak jako samostatný tablet s Androidem. Za výjimečnost se platí, v tomto případě 30 000 Kč za základní model.

Počítač je vybaven libovolným procesorem Intel Core třetí generace, operační paměť má hodnotu 4 nebo 8 GB a disk si můžete zvolit až do kapacity 2 TB. K dispozici je DVD mechanika, 3 USB porty, HDMI a čtečka karet. Úspornější a mobilnější tvář tohoto počítače se skrývá v displejové části. Android ve verzi 4.1 pohání platforma známá z tabletů „normální“ velikosti: Nvidia Tegra 3. Z dalších parametrů: 2 GB RAM, flashové úložiště 32 GB, čelní kamera pro videohovory a další výbava, kterou známe z běžných tabletů s Androidem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takový hybrid vám nikdo jiný nenabídne.
V tabletu je 38Wh baterie, Asus bohužel neuvádí, jak dlouho udrží přístroj na živu.

Jestli vás napadla otázka na spolupráci obou systémů, resp. sdílení dat, tak vězte, že pokud je displej v dokovací stanici, je napojen na výkonný hardware, ale uživatel se může přepnout i na Android. Pokud chcete displej vyjmout a používat jako tablet, můžete pokračovat práci i v rámci systému Windows 8, obraz je ale bezdrátově streamovaný a výpočty i nadále probíhají v základně. Vzdálená plocha má samozřejmě svá omezení, ale pro nejnutnější případy to jistě bude stačit.

Hrací stůl o 27 palcích

All-in-one? Obří tablet? Jak chcete, Lenovo IdeaCentre Horizon zkrátka zapadá do vícero škatulek. Jeho nejvýraznějším znakem je obří displej o úhlopříčce 27". Rozlišení je však „pouze“ fullHD, a tak to nebude ten nejjemnější displej, který jste kdy viděli. IdeaCentre je uzpůsoben k použití ala klasický stolní počítač, jde mu to i v roli tabletu, ale při té velikosti už to chtělo vymyslet něco víc a přesně to v Lenovu udělali.

Tahle placka totiž v kombinaci se správnými aplikacemi poslouží jako hrací deska. Říkají tomu Aura a je to rozhraní pro interakci více uživatelů zároveň. Může jít o fotky, video, mapy, ale především hry. Zahrát si můžete populární Air Hockey, ke kterému Lenovo dodává i speciální náčiní (viz obrázek) a podobně je to s ruletou, populárními Monopoly a další budou následovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lenovo se chtělo odlišit a povedlo se to nejen velikostí.
Herní proprietky sice v balení nedostanete, zato bezdrátovou klávesnici i myš ano.

Soupis vnitřností naznačuje, že tenhle hybrid přichází opravdu spíše ze světa počítačů. Na výběr jsou dva dvoujádrové čipy Intel Ivy Bridge a dostanete i grafickou kartu Nvidia GeForce GT 620M, k tomu 8 GB RAM, dva porty USB 3.0, čtečku karet 6v1, reproduktory Dolby Home Theater v4 a HDMI vstup (počítač lze používat jako externí monitor). Nechybí HD webkamera, samozřejmě Wi-Fi a osmičlánková baterie, která udrží 27" Horizon asi dvě hodiny v provozu. Podrobněji opět na Živě.cz. Kolik byste byli za tohoto giganta ochotní zaplatit? Základní model přijde na 40 000 Kč.

Diskuze (12) Další článek: Vědci z MIT se zamysleli nad použitím elastického displeje

Témata článku: Asus, Dell, Android, Tablety, Domácí počítač, Dok, Čtečka karet, Domácí kino, Vzdálená plocha, Giga, Výkladní skříň, Tab, Grafická karta, Normální velikost

Určitě si přečtěte