Je Nokia horší než Microsoft?

Zdá se, že přední výrobce mobilních telefonů se v oblasti nových standardů a technologií chová podobně jako softwarový gigant Microsoft na poli operačních systémů. Kde je pravda?
Je Nokia horší než Microsoft?

Podle ověřených informací je Nokia na nože s americkou společností Openwave. Ta je známá jako tvůrce zřejmě nejrozšířenějších wapových prohlížečů pro mobilní telefony různých společností. Slova ředitele této společnosti pasují Nokii do pozice „toho zlého“, který vnucuje své vlastní standardy všem ostatním výrobcům tím, že se z nich snaží vytvořit standardy obecné.

Jako pes a kočka

Na vzájemné nevraživosti obou společností je velmi dobře patrné napětí, které mezi velkými v tomto oboru panuje. Za vším mohou stát také snahy samotné Nokie, která se snaží bojovat právě proti Microsoftu, který se s vývojem svého vlastní systému Stinger pokouší získat pro sebe slibně se rozvíjející oblast mobilních telekomunikací. Nokia se bojí, že by výrobce mobilních telefonů postihl stejný osud jako výrobce osobních počítačů, kteří byli pasování do pozice pouhých prodejců s poměrně nízkou marží.

Na tento slovní útok reagovala Nokia zveřejněním informace, podle které právě Openwave nikdy nebyla ukázkovým příkladem otevřenosti vývoje. Dodal však, že Openwave bude jednou z prvních firem, kterou Nokia vyzve k vývoji jednotného softwarového standardu.

Podle sebe soudím tebe

Přestože se Nokia na jedné straně snaží proti Microsoftu a jeho monopolním taktikám bojovat, na straně druhé se ve svém oboru chová velmi podobně. Jak jinak si lze vysvětlit krok, ve kterém se rozhodla nabízet ostatním výrobcům mobilů svůj vlastní software. Nevím, zda k tomuto kroku vedou Nokii vidiny velkého zisku či zda je hnacím mechanismem snaha o spokojené mobilní uživatele, kteří budou své přístroje ovládat všude stejně – a možná také jednou klávesou. Podle nezávislých odborníků však má (nejen) Nokia na svém softwaru stále co vylepšovat. Vždyť tímto krokem by přestaly mít mobily svoje kouzlo a lišily by se pouze rozdílným krytem. A to přece nechceme. Nebo ano?

Témata článku: Microsoft, Nokia

Určitě si přečtěte

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50

Síť pro „internet v oblacích“ úspěšně prošla testem. K pokrytí ČR stačí 4 vysílače

Síť pro „internet v oblacích“ úspěšně prošla testem. K pokrytí ČR stačí 4 vysílače

** Vysokorychlostní síť EAN slouží k připojení chytrých zařízení na palubách letadel ** V komerčním provozu by se mohla objevit už příští rok ** Pokryta bude celá EU včetně Česka

13.  12.  2016 | Láska Jan | 14