Je Nokia horší než Microsoft?

Zdá se, že přední výrobce mobilních telefonů se v oblasti nových standardů a technologií chová podobně jako softwarový gigant Microsoft na poli operačních systémů. Kde je pravda?
Je Nokia horší než Microsoft?

Podle ověřených informací je Nokia na nože s americkou společností Openwave. Ta je známá jako tvůrce zřejmě nejrozšířenějších wapových prohlížečů pro mobilní telefony různých společností. Slova ředitele této společnosti pasují Nokii do pozice „toho zlého“, který vnucuje své vlastní standardy všem ostatním výrobcům tím, že se z nich snaží vytvořit standardy obecné.

Jako pes a kočka

Na vzájemné nevraživosti obou společností je velmi dobře patrné napětí, které mezi velkými v tomto oboru panuje. Za vším mohou stát také snahy samotné Nokie, která se snaží bojovat právě proti Microsoftu, který se s vývojem svého vlastní systému Stinger pokouší získat pro sebe slibně se rozvíjející oblast mobilních telekomunikací. Nokia se bojí, že by výrobce mobilních telefonů postihl stejný osud jako výrobce osobních počítačů, kteří byli pasování do pozice pouhých prodejců s poměrně nízkou marží.

Na tento slovní útok reagovala Nokia zveřejněním informace, podle které právě Openwave nikdy nebyla ukázkovým příkladem otevřenosti vývoje. Dodal však, že Openwave bude jednou z prvních firem, kterou Nokia vyzve k vývoji jednotného softwarového standardu.

Podle sebe soudím tebe

Přestože se Nokia na jedné straně snaží proti Microsoftu a jeho monopolním taktikám bojovat, na straně druhé se ve svém oboru chová velmi podobně. Jak jinak si lze vysvětlit krok, ve kterém se rozhodla nabízet ostatním výrobcům mobilů svůj vlastní software. Nevím, zda k tomuto kroku vedou Nokii vidiny velkého zisku či zda je hnacím mechanismem snaha o spokojené mobilní uživatele, kteří budou své přístroje ovládat všude stejně – a možná také jednou klávesou. Podle nezávislých odborníků však má (nejen) Nokia na svém softwaru stále co vylepšovat. Vždyť tímto krokem by přestaly mít mobily svoje kouzlo a lišily by se pouze rozdílným krytem. A to přece nechceme. Nebo ano?

Témata článku: Microsoft, Nokia, Microsoft

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • MacGyver 10. 2. 2002 22:21:51

    Asi jsem totalni odpadlik, ale zacinal jsem na dosu, postupoval pres...

  • dan 8. 2. 2002 20:08:23

    PC doma pouzivam na hrani, praci s fotografii a internet. Jiz nekolik...

  • c-bob 8. 2. 2002 19:39:30

    Nemůžu si pomoci, ale představa mobilu v kapse s modrým displayem a...

Určitě si přečtěte

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

** Microsoft upravil svoji letitou vizi ** Místo mobile-first to má být AI-first ** Inteligenci by potřebovaly hlavně Desítky

12.  8.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 1

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

** Desítky jsou nejbezpečnější systém Microsoftu ** V zámoří se daří i jeho Bingu ** Jenže firma stejně nestíhá a ruší dřívější sliby

8.  7.  2017 | Čížek Jakub | 9

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

** Windows XP patří do koše ** Microsoft ale pořád vydává aktualizace, což je chyba ** Podpora přitom skončila už před lety

17.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 17

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

** Kaspersky si stěžuje v Evropě ** Nelíbí se mu antivirus od Microsoftu ** Ten je totiž součástí Windows 10

10.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení