Je Nokia horší než Microsoft?

Zdá se, že přední výrobce mobilních telefonů se v oblasti nových standardů a technologií chová podobně jako softwarový gigant Microsoft na poli operačních systémů. Kde je pravda?
Je Nokia horší než Microsoft?

Podle ověřených informací je Nokia na nože s americkou společností Openwave. Ta je známá jako tvůrce zřejmě nejrozšířenějších wapových prohlížečů pro mobilní telefony různých společností. Slova ředitele této společnosti pasují Nokii do pozice „toho zlého“, který vnucuje své vlastní standardy všem ostatním výrobcům tím, že se z nich snaží vytvořit standardy obecné.

Jako pes a kočka

Na vzájemné nevraživosti obou společností je velmi dobře patrné napětí, které mezi velkými v tomto oboru panuje. Za vším mohou stát také snahy samotné Nokie, která se snaží bojovat právě proti Microsoftu, který se s vývojem svého vlastní systému Stinger pokouší získat pro sebe slibně se rozvíjející oblast mobilních telekomunikací. Nokia se bojí, že by výrobce mobilních telefonů postihl stejný osud jako výrobce osobních počítačů, kteří byli pasování do pozice pouhých prodejců s poměrně nízkou marží.

Na tento slovní útok reagovala Nokia zveřejněním informace, podle které právě Openwave nikdy nebyla ukázkovým příkladem otevřenosti vývoje. Dodal však, že Openwave bude jednou z prvních firem, kterou Nokia vyzve k vývoji jednotného softwarového standardu.

Podle sebe soudím tebe

Přestože se Nokia na jedné straně snaží proti Microsoftu a jeho monopolním taktikám bojovat, na straně druhé se ve svém oboru chová velmi podobně. Jak jinak si lze vysvětlit krok, ve kterém se rozhodla nabízet ostatním výrobcům mobilů svůj vlastní software. Nevím, zda k tomuto kroku vedou Nokii vidiny velkého zisku či zda je hnacím mechanismem snaha o spokojené mobilní uživatele, kteří budou své přístroje ovládat všude stejně – a možná také jednou klávesou. Podle nezávislých odborníků však má (nejen) Nokia na svém softwaru stále co vylepšovat. Vždyť tímto krokem by přestaly mít mobily svoje kouzlo a lišily by se pouze rozdílným krytem. A to přece nechceme. Nebo ano?

Diskuze (14) Další článek: Kde si budete moci koupit Paegas GPRS Set?

Témata článku: Microsoft, Nokia, Rozvíjející oblast

Určitě si přečtěte