Je odblokování mobilního telefonu nelegální?

Nástup Oskara odstartoval v nebývalé míře odblokovávání mobilních telefonů. Ale je to vůbec legální?
Je odblokování mobilního telefonu nelegální?
Mobilní telefony se sice odblokovávaly už dříve, ale poptávka po této službě nebyla tak vysoká jako dnes. Rozdíly mezi cenami obou operátorů tehdy nebyly takové, aby se někomu vyplatilo pořídit si předplacenou kartu druhého operátora (o tarifech ani neuvažujeme), jen občas si z ní zavolat a k tomu zaplatit několik stovek za odblokování. Mobil si většinou nechali odblokovávat lidé, kterým doběhla smlouva s operátorem a rozhodli se přestoupit k druhému.

Nicméně drobný nárůst požadavků na odblokování nastal s nástupem levných telefonů v předplacených sadách. Ty nejzajímavější telefony jako by naschvál byly právě v sadách jiného operátora, než uživatel hodlal používat. Naprostý boom v odblokovávání však znamenal nástup Oskara. Jeho nabídka tarifu Slyším Vás s desetikorunovým paušálem, čtyřiceti minutami hovorného a bezkonkurenčně levnými textovkami oslovil spoustu lidí a když se ještě přidaly Oskarty bez aktivačního poplatku, s možností volat hodinu za deset korun u prvních uživatelů, bylo rozhodnuto. To už stojí za nepohodlí při výměně karet SIM.

Jak je to tedy s legálností odblokovávání?

Dobrá zpráva je, že odblokování není nelegální. Telefon je váš a můžete si s ním dělat téměř co chcete. Odblokováním můžete přijít pouze o záruku. To tehdy, když zasahujete přímo do firmware telefonu nebo když mobil musíte otevřít a třeba do něj pájet. Jestliže si ale telefon odblokujete pouze softwarově, tedy změníte nějakou hodnotu v telefonu (pokud ji je možné změnit bez zásahu do firmwaru), nebo zadáte-li jen odblokovávací kód, pak se o záruku bát vůbec nemusíte. Tím totiž změníte jen uživatelské nastavení a v tom vám nikdo bránit nemůže.

Ostatně, většina výrobců mobilních telefonů se odblokovávání vůbec nebrání. Snadnost odblokování některých mobilů dokonce povzbuzuje jejich prodej – mobily Siemens řady 35, pro které Internetem dokonce koluje databáze odblokovávacích kódů, jsou typickým příkladem.

Zlost mají jen operátoři (resp. EuroTel a Paegas, protože Oskar blokované telefony nenabízí). Je jasné, že když si u nich někdo zakoupí blokovaný mobil v předplacené sadě a pak si ho nechá odblokovat, tak to jen proto, aby mohl využívat služeb konkurence.

Témata článku: Ostatní

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • laura 19. 4. 2009 13:04:55
    potrebujem kod telefonu neviete mi pomoct vodafone 725 dakujem
  • marokes 10. 3. 2009 18:49:01
    zdravym nevíte nekdo jak odblokovat mobilní telefon vodafone 725 byl...
  • Issur 12. 10. 2008 14:03:31
    Prosim o radu odblokovani Nokia 6300.Jakou formou vyrovnani se?Dekuji Issur

komerční sdělení

Komerční sdělení