Jeden antivirus zdarma pro všechny PDA

Pokud jste lehce paranoidní a máte Palm, Pocket PC nebo Psiona, můžete si nainstalovat antivirus PC-cilin, je zdarma.
Pokud jste lehce paranoidní a máte Palm, Pocket PC nebo Psiona, můžete si nainstalovat antivirus PC-cilin, je zdarma.

Lehce paranoidní musíte být proto, že dnes upřímně mnoho virů pro kapesní počítače neexistuje a dalo by se i říci, že pro ně existuje více antivirů než virů. V současnosti prochází oblast PDA ohledně virů spíše obdobím příprav na možný útok. Není zatím moc jasné, z které strany přijde hlavní útok, nicméně se obecně předpokládá, že útok přijde.

Antivirové společnosti tohoto využívají a postupně nabízejí své antiviry pro kapesní počítače. Nejčastějším případem je přitom antivirus pro platformu Palm. Tyto nově uváděné antiviry jsou velmi často placené, bezplatné bývá jen vydávání aktualizací. Výjimkou co do počtu platforem i do dostupnosti je čerstvě uvedený PC-cilin for Wireless. Je totiž k dispozici zdarma pro všechny tři hlavní platformy PalmOS, Pocket PC a EPOC (Revo a Revo Plus).

Paměťové nároky se na jednotlivých platformách různí. Na Palm OS je vyžadováno 100 kB při instalaci a 44 kB pro běžný chod, na Psionu je třeba 200 kB pro instalaci a na Pocket PC dokonce 1 MB.

Antiviry pro kapesní počítače budou důležitější ve chvíli, kdy se zvýší vnitřní inteligence těchto přístrojů a možnosti pro komunikaci s okolím. Zatím je to opravdu jen hodně potencionální, reálné hrozby příliš nejsou. Zatím nejvýraznější trojský kůň pro Palm známý pod označením Liberty byl normální program co smaže aplikace na Palmu pojmenovaný jako crack na emulátor Gameboye. Takových programů je pro PC nepočítaně a obvykle se antiviry něčím zabývají jen ryze okrajově.

Zatím nejrozšířenější organizéry Palm v současnosti nenabízejí virům příliš prostoru k šíření, cestování aplikací je především jednosměrné, mezi jednotlivými Palmy se aplikace příliš nepřenášejí, natož aby to bylo možné bez účasti uživatele. O trochu náchylnější budou stroje s Pocket PC, které nabízejí bohatší možnosti pro uživatele a tak poskytují i více manévrovacího prostoru virům, zatím ale nic moc.

Na PC-cilinu for Wireless je užitečné to, že je zdarma, nemusíte se tak trápit tím, jestli to byla oprávněná investice. I když v případě kapesních počítačů také platí, že ze všeho nejhorší je neaktualizovaný antivirus, dává totiž falešný pocit bezpečí.

Váš názor Další článek: Siemens konečně otevřel servis v Brně

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Zdarma, Antivirus, PDA, Ant, Běžný chod, Hlavní útok, Liberty


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80