Jeden mobil umí všechny sítě!

Vývoj stále nových věcí jde kupředu doslova mílovými kroky. Teprve před nedávnem se začaly poprvé objevovat triální telefony a již dnes koketují vývojáři s myšlenkou telefonu, který bude umět pracovat v jakémkoli systému – od FM rádia až po bezdrátové WI-Fi sítě…
Jeden mobil umí všechny sítě!

V čele těchto snílků stojí jeden z inženýrů Technického institutu ve státě Massachussets, Vanu Bose, který pracuje na konceptu revolučního mobilního přístroje. Tento sen je nazýván jako „programovatelné rádio“ a skrývá se za ním zařízení, které dokáže pracovat  v jakékoli mobilní síti na naší planetě a které dokáže komunikovat libovolným protokolem. Jak je to možné – velmi jednoduše: do telefonu se prostě nahrají odpovídající ovladače obdobně, jako do vašeho počítače.

Zajímáte-li se alespoň okrajově o zvukovou techniku, znáte jistě příjmení snílkovo příjmení Bose. Ano, je to tak – jeho otcem není nikdo jiný než Amar Bose, který stejnojmennou firmu vyrábějící komponenty zvukových aparatur založil. Jeho otec jejich jméno dostatečně proslavil – pokud se ale synovi podaří projekt uskutečnit, svého otce zcela určitě předčí.

Jeden lepší než druhý?

Klepněte pro větší obrázekJe pravda, že geniální nápady bývají mnohokrát až směšně jednoduché; a nejinak je tomu i v tomto případě. Naše současné mobilní telefony dokáží pracovat pouze v těch frekvenčních pásmech a sítích, pro které jsou vybaveny již z výroby. Pokud tedy používáte GSM telefon a chystáte se odjet například do Japonska, musíte si pořídit jiný přístroj.

Nový způsob počítá s přístrojem, který nebude pevně vázán na jednu frekvenci, ale bude schopen pracovat doslova v jakémkoli pásmu. Budou to vlastně jakési „emulátory“ mobilních telefonů – podle toho, jaký ovladač do něj nahrajete, v takové síti jej budete moci používat. V praxi by to vypadalo tak, že v Evropě byste telefonovali z UMTS sítě příští generace, v Číně by telefon bez problémů komunikoval například s CDMA a v Japonsku by dokázal využít všech výhod i-mode.

Kdo si počká....

Celý projekt již dokonce funguje – bohužel pro nás se tak děje pouze na papíře a v počítačích při všemožných simulacích. Prozatím naráží vývojáři na jeden – poměrně výrazný – problém, který spočívá ve velikosti tohoto zařízení. Lidé jsou již totiž zvyklí na mobilní přístroje téměř kolibřích rozměrů a na mobily velikosti kufříků by si asi nezvykli. Problém je také s energetickou náročností tohoto zařízení – současné baterie by prý nedokázali napájet univerzální mobil dostatečně dlouhou dobu. Myslím si ale, že tyto problémy budou časem překonány a že se jednou skutečně dočkáme softwarových mobilů. Už se na ně docela těším.

Diskuze (1) Další článek: Mobilní operátoři: vražte Telecomu kudlu do zad!

Témata článku: Mobil, Pyramida

Určitě si přečtěte