Jediný telefon s technologií HSCSD - Nokia CardPhone 2

Zatím jediným mobilním telefonem, podporujícím technologii HSCSD je Nokia CardPhone 2.0. Jenže on to vlastně není mobilní telefon…
Hned na začátku je třeba upozornit, že Nokia CardPhone 2.0 není běžný telefon. I když dokáže zastat jeho funkce, neslouží primárně pro přenos hlasu mezi dvěma telefonisty. Hlavní silou tohoto zařízení je umožnit rychlý a pohodlný přístup k mobilnímu Internetu. Ani to sice není nejpřesnější vyjádření, správně by se mělo napsat „datové přenosy“, ale protože tento termín dnes už téměř splývá s Internetem, budu psát raději srozumitelně.

Internet v lese na pařezu
Do zařízení ve formě PC karty typu II s nástavcem, ze kterého lze vyklopit anténku, se vsune karta SIM a celý komplet se zastrčí do slotu notebooku. Na něm musí běžet Windows 95/98 nebo NT. Ve Windows 2000 (zatím), ani v přenosných počítačích s Windows CE (asi nikdy) zařízení nefunguje. CardPhone rozjedete i na noteboocích Apple a jako běžný modem také pod Linuxem. Oproti starší verzi je CardPhone 2.0 duální a zvládá rychlá data, která u nás nabízí EuroTel.

Za nějakou dobu po zasunutí karty (řádově desítky sekund, někdy však i minutu) se automaticky spustí okno monitorujícího programu, který vlastně nahrazuje displej telefonu. Je na něm vidět síla signálu a při komunikaci také číslo a rychlost přenosu dat. Otevře se také okno, kde lze zařízení nastavit, spravovat v něm adresář na kartě SIM, používat textovky, vytáčet telefonní čísla a evidují se v něm uskutečněná spojení.

Nastavení je velmi podobné běžnému mobilu – je zde část věnovaná textovým zprávám, přesměrování, blokování, sítím, bezpečnostním kódům ... Netypická je jen jedna část, kde se nastavují rychlá data – poměr vysílací a přijímací rychlosti.

Jestliže budete chtít, můžete CardPhone 2.0 použít i jako normální hlasový telefon, před tím jen do zdířky na těle karty zasunete sluchátko s mikrofonem. Opravdu nechápu, proč Nokia k zařízení za šestnáct tisíc s daní rovnou sluchátko v ceně několika stovek nepřidala, proč si jej musíte dokoupit zvlášť.

Za vyšší cenu maximální výkon
Jsme u ceny – je vysoká? Ve srovnání s běžnými mobily ano, ale vzhledem k práci, kterou Nokia CardPhone 2.0 zastane se na ni dívám shovívavě. Je to jediný přístroj podporující rychlá data (pravda, na dlouho asi i poslední) a mít v aktovce notebook s mobilním Internet a rychlostí srovnatelnou s pomalejší pevnou linkou, je úžasné.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Váš názor Další článek: Je GPRS spásou?

Témata článku: Nokia, Windows, Technologie, Ostatní, Mobilní internet, Mobilita, Běžný telefon, Telefon, Internet, Linux, Celý komplet, CardPhone, Zařízení, Podporující technologie, Mobilní telefon, Rychlá data, Hlavní síla, Stará verze, Běžný mobil, SIM, Karta, Bezpečnostní kód, Přenosný počítač, Běžný modem, HSCSD Nokia

Určitě si přečtěte