Jediný telefon s technologií HSCSD - Nokia CardPhone 2

Zatím jediným mobilním telefonem, podporujícím technologii HSCSD je Nokia CardPhone 2.0. Jenže on to vlastně není mobilní telefon…
Jediný telefon s technologií HSCSD - Nokia CardPhone 2
Hned na začátku je třeba upozornit, že Nokia CardPhone 2.0 není běžný telefon. I když dokáže zastat jeho funkce, neslouží primárně pro přenos hlasu mezi dvěma telefonisty. Hlavní silou tohoto zařízení je umožnit rychlý a pohodlný přístup k mobilnímu Internetu. Ani to sice není nejpřesnější vyjádření, správně by se mělo napsat „datové přenosy“, ale protože tento termín dnes už téměř splývá s Internetem, budu psát raději srozumitelně.

Internet v lese na pařezu
Do zařízení ve formě PC karty typu II s nástavcem, ze kterého lze vyklopit anténku, se vsune karta SIM a celý komplet se zastrčí do slotu notebooku. Na něm musí běžet Windows 95/98 nebo NT. Ve Windows 2000 (zatím), ani v přenosných počítačích s Windows CE (asi nikdy) zařízení nefunguje. CardPhone rozjedete i na noteboocích Apple a jako běžný modem také pod Linuxem. Oproti starší verzi je CardPhone 2.0 duální a zvládá rychlá data, která u nás nabízí EuroTel.

Za nějakou dobu po zasunutí karty (řádově desítky sekund, někdy však i minutu) se automaticky spustí okno monitorujícího programu, který vlastně nahrazuje displej telefonu. Je na něm vidět síla signálu a při komunikaci také číslo a rychlost přenosu dat. Otevře se také okno, kde lze zařízení nastavit, spravovat v něm adresář na kartě SIM, používat textovky, vytáčet telefonní čísla a evidují se v něm uskutečněná spojení.

Nastavení je velmi podobné běžnému mobilu – je zde část věnovaná textovým zprávám, přesměrování, blokování, sítím, bezpečnostním kódům ... Netypická je jen jedna část, kde se nastavují rychlá data – poměr vysílací a přijímací rychlosti.

Jestliže budete chtít, můžete CardPhone 2.0 použít i jako normální hlasový telefon, před tím jen do zdířky na těle karty zasunete sluchátko s mikrofonem. Opravdu nechápu, proč Nokia k zařízení za šestnáct tisíc s daní rovnou sluchátko v ceně několika stovek nepřidala, proč si jej musíte dokoupit zvlášť.

Za vyšší cenu maximální výkon
Jsme u ceny – je vysoká? Ve srovnání s běžnými mobily ano, ale vzhledem k práci, kterou Nokia CardPhone 2.0 zastane se na ni dívám shovívavě. Je to jediný přístroj podporující rychlá data (pravda, na dlouho asi i poslední) a mít v aktovce notebook s mobilním Internet a rychlostí srovnatelnou s pomalejší pevnou linkou, je úžasné.

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Témata článku: Nokia, Ostatní


komerční sdělení

Komerční sdělení