Jsou nové Palmy m130 a m515 opravdu tak nové?

V pondělí byly slavnostně představeny dva nové Palmy. Jsou tyto modely skutečně nové, nebo se jedná pouze o nepatrná vylepšení stávajících modelů? Podívejme se kapesním počítačům pěkně zblízka na zoubek.

Není žádným tajemstvím, že současné kapesní počítače s operačním systémem PalmOS již dosáhly na dno svých technologických možností. Možnost jejich dalšího rozvoje je omezena nejen zastaralým operačním systémem (který lze přirovnat pouze k prehistorickému MacOS verze 2), ale také použitou hardwarovou platformou. Po kapesních počítačích současnosti se totiž očekává, že budou nejen obyčejnými chytřejšími organizátory, ale především funkční miniaturou stolního počítače včetně jeho multimediálních schopností. A uznejte sami, že procesor Motorola Dragon Ball taktovaný na pouhých 33 MHz nic z toho nedokáže.

Těchto skutečností si je vědom také samotný Palm a proto poměrně nedávno koupil BeOS - podle mého názoru - nejnadějnější operační systém posledních několika let a současně pracuje na prototypu kapesního počítače s novým a moderním procesorem StrongARM (stejný používají také konkurenční kapesáky s operačním systémem PocketPC od Microsoftu). Zatímco portace operačního systému na nový hardware je opředena rouškou tajemství, prototyp nového hardwaru již mohli někteří z nás shlédnout na živo.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Představeny byly dva modely - nižší model m130 míří do kategorie levnějších zařízení a od svých předchůdců se liší především barevným pasivním STN displejem, který byl až doposud výsadou přístrojů pětkové řady. Podle mých informací by měl být displej o poznání kvalitnější než u staršího modelu m505, nad kvalitou jehož zobrazovače by se daly vést sáhodlouhé debaty bez valného výsledku.

Další z příslušníků pětkové řady, model m515, obsahuje 16 MB operační paměti, což je přijatelná velikost. Operační systém ve verzi 4.1 si hoví uložeb ve čtyřech megabajtech přepisovatelné Flash paměti. Nový operační systém si prý lépe rozumí s paměťovými kartami SD popř. MMC, které lze použít především pro zálohování dat. Daleko lépe zpracované mi příjde řešení konkurenčního Handspringu, kde paměťové karty slouží přímo jako rozšíření paměti vestavěné a programy lze spouštět přímo z karty bez nutnosti zdlouhavého přesouvání spouštěných programů do kapesního počítače.

V obou dvou zařízeních najdete vestavěné Li-Ion baterie, které lze dobíjet pouze v synchornizační USB kolébce. Právě synchronizace byla vždy silnou devizou kapesních počítačů této třídy. Kritizovat však musím rozlišení displeje, které je stejné jako u prvního PalmPilota 128k (pamatujete ještě na něj? ;-). Uznejte, že 160 x 160 obrazových bodů je na moderní zařízení skutečně málo, zvláště když konkurenční výrobci dokázali, že pro operační systém Palm není větší rozlišení velkým problémem.

Přestože jsou mi Palmy poměrně hodně sympatické, musím být k nově představeným modelům kritický. Očekával jsem totiž opravdu nové modely a představenými inovacemi jsem zklamán. Zvláště když vidím, že konkurenční výrobci nespí a jejich zařízení mají téměř o celou generaci náskok. Je to škoda, protože ještě před pár lety to byl právě Palm, kdo udával směr.

Váš názor Další článek: Kde hledat programy a hry pro komunikátor Nokii 9210

Určitě si přečtěte