Jsou rušičky mobilů nezákonné?

Problém prozvánění a nebo vyzvánění mobilních telefonů na nevhodných místech trápí spoustu z nás. Jeden způsob odstranění tohoto nešvaru však existuje. Jsou to rušičky signálu. Je ale jejich používání zákonné?
Jsou rušičky mobilů nezákonné?
Problém prozvánění a nebo vyzvánění mobilních telefonů na nevhodných místech trápí spoustu z nás. Jeden způsob odstranění tohoto nešvaru však existuje. Jsou to rušičky signálu. Je ale jejich používání zákonné?

Jak to je

Spousta majitelů restaurací, kinosálů, galerií - stejně jako ředitelé divadel nebo nemocnic má z neustále zvonících mobilních telefonů doslova noční můru. Spousta z nich apeluje vhodně umístěnými nápisy na slušnost veřejnosti a vybízí ji k ohleduplnosti k ostatním návštěvníkům stejného místa. Jiné instituce jdou na věc daleko razantněji - používání mobilních telefonů totiž přímo zakazují a některé přemýšlejí i nad instalací rušičky signálu mobilních telefonů. Jistě si vzpomínáte na symboly přeškrtnutého telefonu. Můžou však zakázat používat mobil?

Asi nemůžou

Jednoznačná odpověď na tuto otázku bohužel neexistuje. Ač nejsem právník vím, že v Hlavě první, článku 2 Základního ustanovení, odstavci 4 Ústavy české republiky je tato formulace "Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá" (Pozn. stejnou formulaci můžete najít také ve třetím odstavci druhého článku Listiny základních práv a svobod). A telefonování na veřejných místech podle mých informací doposud žádným zákonem omezeno není, pouze při řízení automobilu musíme používat hands-free sadu. Z toho vyplývá, že pokud neprovádím nic v rozporu se zákonem, tak mne v tom nemůže nikdo omezit a můžu tak činit dle svého uvážení.

Ti bystřejší mohou namítnout, že kouření (znáte symbol přeškrtnuté cigarety, že?) na veřejných místech zakázat také nelze. Bohužel vás opět zklamu, protože ti znalejší jistě ví, že právě kouření je ošetřeno zákonem a tudíž opět dle ústavy ČR může být tato vaše "záliba" omezena zákazem umístěném na příslušném místě.

Rušit či nerušit

Ze stejného důvodu tedy nelze na veřejných místech (a dokonce ani na soukromých pozemcích) použít rušičky mobilních telefonů. Protože podle platného zákona 151/2000 Sb. o telekomunikacích a o změně dalších zákonů najdete v díle 14, § 88, odstavec 1 jednoznačnou formulaci „Provozovatelé strojů, přístrojů a zařízení (dále jen "zařízení"), jejichž provozováním vzniká vysokofrekvenční energie, jsou povinni zajistit, aby vysokofrekvenční energie těchto zařízení nezpůsobovala rušení provozu telekomunikačních zařízení a sítí, popřípadě poskytování telekomunikačních služeb nebo provozování radiokomunikačních služeb“. Tak, a hlavní problém je vyřešen – rušičku mobilních telefonů nemůžete legálně používat – nemáte totiž licenci na vysílání v příslušném pásmu. Rušičku by mohli použít pouze operátoři (kteří vlastní licenci na provozování veřejné mobilní sítě) pro rušení svého vlastního signálu. A pokud přece nainstalujete rušičku, pak podle odstavce 4 téhož paragrafu telekomunikačního zákona „Spory o výši ekonomicky oprávněných nákladů na ochranná opatření k odstranění rušení rozhodne soud“.

Jak to tak vypadá, tak se rušiček asi nedočkáme. Možná je to dobře, ale osobně bych rušičky - třeba v kinech - viděl docela rád. Alespoň do doby, než se lidé naučí, kdy je nejlepší svůj mobil vypnout.

Diskuze (26) Další článek: Ericsson A2638sc – první lowendový Erik bez antény

Témata článku: Ostatní, Jednoznačná odpověď, Zvonící mobil, Mobil, Kinosál, Cigarety


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21