Jste dostatečně sexy pro WAP?

Poměrně živou diskuzi se nám podařilo vyvolat pesimistickým náhledem na WAP a jeho služby minulý týden. Tábor se rozdělil na dvě skupiny – jedna s články souhlasila, druhá zase projevovala možná až přehnaný optimismus. Proto jsme se rozhodli zveřejnit názor jednoho ze zastánců WAPu, který má na svědomí server Český WAP.
Jste dostatečně sexy pro WAP?
Zdeněk Cendra: V několika posledních měsících jsme zahlceni pomalu dobíhající kampaní na zelený Juice od Eurotelu. Má tato kampaň přínos pro rozšíření WAPu u nás? Určitě – uživatel, který shlédne reklamu v televizi nebo zahlédne billboard sice možná neví, oč tu běží, ale nějaký ten džus mu v hlavě zůstane. A když se ho pak někdo zeptá, proč ještě nemá Juice, odpoví, že nejspíš není příliš sexy.

Wapových služeb přibývá

Od letošního ledna, kdy se dá spustilo několika prvních kvalitních wapových stránek, se hodně změnilo. Zejména počet „webů“ – pokud se tak dá wapovým stránkám říkat, narostl do několika stovek. Někdo řekne fajn, jiný nad tímto „malým“ číslem zapláče – dělat rozruch kvůli nad stovkou serverů se může zdát zbytečné.

Podle mého skromného názoru je však toto číslo velmi dobré. Za více jak půl roku se mezi wapové služby dostalo tolik informací v češtině, že o využitelnosti WAPu nemůže být pochyb. Jedná se především o vyhledávání vlakové a autobusové dopravy – tato aplikace je na Internetu skvělým pomocníkem při plánování cest, v mobilu však pomůže výborně i v terénu. Dále to jsou zpravodajské servery; zatím se nenašel web, který by svoje zpravodajství poskytoval pouze pomocí wapových telefonů. Prozatím se jedná pouze o mutace velkých serverů, které pouze generují články také pro WAP. Za zmínku jistě stojí program kin, obchodní rejstřík, databáze kradených aut. Ve WAPu naleznete také telefonní seznam, který je v určitých situacích neocenitelným pomocníkem podobně jako vyhledávač dopravního spojení. V neposlední řadě se jedná o vyhledávače a osobní portály, které zjednodušují brouzdání po wapových stránkách.

Samozřejmě se ve WAPu nacházejí i další stránky, ale ty buďto nedosahují takové kvality (neaktuálnost, nefunkčnost) nebo jsou pro mobilní telefon zcela nepraktické, např. osobní stránky nebo chaty.

Kam směřuje WAP?

WAP je tedy technologie, která relativně jednoduchým způsobem – několik kliknutí na mobilním telefonu – může přinést obrovské množství informací. Kupní síla „WAPu“ u nás jistě je. Vzpomeňme jenom na oznámení tří miliónů mobilů nás; představte si, že by půlka wapovala. Všechny diskuze okolo WAPu by pak mohly rázem nabýt optimističtějšího rázu.

Pokud nás budou operátoři dále masírovat reklamou, pomalu si mobilní obec přivykne hledat informace ve WAPu. Masovému rozšíření u nás zatím bohužel brání příliš vysoká cena za wapování a navíc, pokud si chcete třeba rezervovat lístek do kina nebo na autobus, je to zatím stále jistější po telefonu. Buďme ale rádi, že u nás WAP nestojí tolik, co na Slovensku. I tak však za zjištění jedné informace můžete zaplatit i několik desítek korun, zvláště u předplacených karet ve špičce. Zanedbatelná položka také jistě není ani cena telefonu s WAPem, která se stále o pár tisíc vyšší než cena levných newapových modelů.

P.S. Na začátku článku jsem nakousnul reklamu na Juice u Eurotelu – sice neříká, co přesně může nabídnout, ale díky ní teď máme všichni Juice v povědomí a budeme se ptát, co to vlastně je. A o to Eurotelu šlo, ne?

Diskuze (6) Další článek: Vyberte si mobilní službu podle přání

Témata článku: Ostatní, Sex, WAP, Džus

Určitě si přečtěte