KAlcatel: pracujte se svým Alcatelem zdarma!

Manažerské mobilní telefony Alcatel OT501 a 701 lze velmi dobře propojit s počítačem a využít tak všech jeho vlastností. Originální ovládací software však není zrovna nejlevnější a proto existuje i levnější náhrada - pokud ovšem máte Linux.
KAlcatel: pracujte se svým Alcatelem zdarma!

Ano, je tomu tak - Linux již není jen o ošklivé textové řádce, ale nabízí i komfortní grafické uživatelské prostředí. Troufnu si říci, že nejpropracovanějším a zřejmě nejrozšířenějším grafickým prostředí na Linuxu je systém KDE. Jednou z četných aplikací dostupných pro tento systém je i KAlcatel, na který se nyní zaměříme.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Mobilní telefony Alcatel OT 501 a OT 701 lze připojit k osobnímu počítači prostřednictvím datového kabelu. Ten však není součástí krabice s telefonem (jako je tomu například u mobilů Siemens), ale je nutno jej dokoupit samostatně. Telefon se pak připojí k volnému sériovému portu počítače.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Program KAlcatel si může - jak už to tak bývá - stáhnout ve formě zdrojových kódů buď přímo z webu autora (cihar.liten.cz) nebo z aplikačního serveru apps.kde.com. Po stažení balíku jej běžným způsobem rozbalte a zkompilujte a nainstalujte jej běžnou trojící příkazů ./configure, make, make install. Nyní již můžete příkazem kalcatel program spustit.

Ovládání celého programu je velmi intuitivní a přestože se v současné době jedná teprve o verzi 0.3, podporuje již velkou většinu užitečných funkcí. Za všechny mohu jmenovat například čtení a zápis těchto položek mobilu:

  • kalendáře,
  • úkolů,
  • seznam hovorů,
  • kontakty z telefonu i ze SIM karty,
  • zprávy ze SIM karty.

Dále lze také přímo editovat data (například kalendář, kontakty) přímo v telefonu, tvorba a posílání textových zpráv, monitorování síly signálu i úrovně nabití baterie. Užitečný je také zjednodušené zobrazení stromu kontaktů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Jak celý program vypadá se nejlépe dozvíte z ilustračních obrázků, které dostatečně popisují a zobrazují nejčastěji používané funkce programu. Program funguje velmi dobře a i přes poměrně nízké číslo verze je již dnes dobře použitelným. Jeho vývoj (autorem tohoto programu je Michal Číhař) však stále pokračuje - v příští verzi například přibude export z a do formátu CSV. Obrovskou výhodou tohoto programu je také jeho cena - je totiž zdarma a svými funkcemi se již blíží originálnímu softwaru Alcatelu, který dokonce v některých ohledech dokonce překonává - například v možnosti pohodlného psaní a odesílání textových zpráv.

Diskuze (25) Další článek: Další Trick Českého Telecomu

Témata článku: Alcatel, Zdarma

Určitě si přečtěte