Kalkulačka ifon.cz: tahle statistika vás bude bavit

Ať už vládnete pojmy jako je rozptyl, kvadratická odchylka nebo střední hodnota, či nikoli, takhle kalkulačka staví matematiku na vaši stranu.
Kalkulačka ifon.cz: tahle statistika vás bude bavit

Na internetu se objevila zajímavá tarifní kalkulačka, která na to jde opravdu vědecky, respektive pracuje se statistikou tak, aby snížila náročnost zadávání vstupních dat a tím byla pro spotřebitele co nejvíce užitečná. Najdete ji na adrese ifon.cz a v základní verzi po vás nebude chtít vědět víc, než kolik hovorů měsíce uskutečníte s tím, že ještě vyberete jednu ze čtyř variant rozlišující volání do/mimo vlastí síť a zda chcete paušál, předplacenku nebo oboje. Dle přání můžete přidat/odebrat textové zprávy.

K dispozici je i rozšířená verze, ta už ale klade na uživatele větší nároky, jelikož vstupní data rozšiřuje o počet hovorů do vlastní sítě a počet hovorů pod jednu minutu. Kalkulačka dat funguje separé. Asi vám vrtá hlavou, jak může kdo vědět, jak dlouhé máte hovory a tudíž jen na základě jejich kvantifikace vyčíslí jejich cenu? Mimochodem nejlevnější tarify, respektive výsledek ifon.cz hezky seřadí od nejlevnějšího k nejdražšímu včetně červené výstrahy pokud je tarif s úvazkem.

Srdce statistika zaplesá

Statistika to je věda a pravda o tom, že nemáte věřit té, kterou jste si sami nezfalšovali je stále aktuální. V případě ifonu ale hrají karty v náš prospěch. Kalkulátor vám najde nejvhodnější tarif na základě aplikování statistických dat na danou množinu všelijakých tarifů s různými parametry a maximálně snaží snížit chybu i když vždy existuje pravděpodobnost, že ve výsledku bude něco jinak.

Jak vysvětluje ifon.cz proces volání je obklopen spoustou náhodných veličin, ale dodává: „Jsme vyzbrojeni poznatky, které nám umožní říct, jak se v průměru bude typický účastník chovat; a máme matematické nástroje, jež to všechno vyčíslí. A tento matematicko-statistický arzenál dovoluje spočítat ceny i pro konkrétní případ (nechcete-li být "typický účastník").“

Klepněte pro větší obrázek
Neměli jste ve škole rádi matematiku? ifon.cz ji použil v praxi a výsledek za to stojí (obr.: ifon.cz)

Příklad: spočítá-li kalkulačka, že za daných podmínek utratíte (s nějakým tarifem) 180 Kč měsíčně, míru toho, jak se může lišit skutečná cena, udává směrodatná odchylka. V tomto případě bude činit např. 8,50 Kč. Takže utratíte 180 Kč plus mínus 8,50 Kč. Dle použité metodiky dostáhnete tohoto výsledku s pravděpodobností 68 %. Pokud odchylku zdvojnásobíme, trefíte interval 163 až 197 Kč s pravděpodobností 95 %.

Pokud trochu rozumíte statistice nebo jste jen zvědaví, určitě doporučuji přečíst sekci často kladené dotazy a metodiku. Kalkulátor najdte i na scoiálních sítích pro případ, že byste měli dotaz či připomínku.

Diskuze (9) Další článek: Nvidia Shield 2 prý dorazí na trh v srpnu, uvnitř bude Tegra K1

Témata článku: Operátoři, Virtuální operátoři, Nákup a ceny, Hospodaření a finance, Statistika, Kalkulačka, Metodika, Rozšířená verze, Vstupní data, Skutečná cena, Věda, Plus/mínus, Vaš


Určitě si přečtěte