Kambodža s mobilem a internetem v kapse [cestopis]

Ač si pod jménem Kambodža představíme velkou exotiku, lze ji absolvovat s běžným smartphonem. Mobilní internet za pár dolarů koupíte na místě.

Království Kambodža je jednou z nejchudších zemí v jihovýchodní Asii. Ve světě proslula zejména vinou řádění Rudých Khmerů, dnes ji mnozí považují za exotický turistický ráj. Co udělat pro to, abyste mohli chrám Angkor Vat či plovoucí vesnice procházet s mobilním internetem v kapse? Jestli pojedete do Kambodži na týden a déle, vyplatí se pořídit místní SIM. Tamní sítě jsou kompatibilní s těmi českými, takže žádný speciální telefon shánět nemusíte. Před cestou jsem příliš informací na českých webech nenasbíral, a tak se je pokusím předat tímto článkem.

článek vyšel na blogu piromancz.blogspot.cz, autora najdete na @piromancz

Před odjezdem jsem zjišťoval, kterého operátora v Kambodži zvolit. Chtěl jsem být na příjmu především na internetu, o volání mi až tak nešlo. V Siem Reap, což byla naše první destinace, jsem se pokoušel sehnat kartu operátora Cellcard, který mi na zahraničních diskuzích vyšel nejlépe. Nákup byl problematický, sehnali jsme pouze jednu předplacenku a slibovaný kredit na ní nebyl (byť karta nebyla vyloupnutá). Po dobití kreditu jsme internet na Nokii stejně nerozjeli, a tak jsme se pídili po jiném řešení. Sledovali jsme reklamy a zjistili jsme, že ještě existují operátoři Hello a Smart. Zabrousili jsme na jejich weby a vybrali jsme Hello, protože nabízel nejvíc dat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
obr.: G+ Roman Pittner

Po zkušenostech se sháněním Cellcard, kdy za stejnou SIM každý obchodník požadoval jinou cenu, vyrazili jsme rovnou do značkové prodejny Hello v Siem Reap. Koupili jsme celkem tři karty. Honzovi, který nerozjel internet přes Cellcard na Nokii, ještě všechno nastavili. Zpočátku ani nechtěli přepnout telefon do angličtiny, ale pak přeci jen raději o angličtinu požádali a internet rozjeli. Další kamarád má iPhone 4S, tomu kartu kleštičkami vystřihli, nastavování nebylo nutné. Pro můj iPhone 5 už měli originální nanoSIM, rovněž nebylo třeba nic nastavovat a internet frčel od počátku.

Ceny?

Nízké. Dál snad ani není třeba pokračovat. Samotná SIM stojí 5 dolarů (těch amerických). Je na ní kredit ve výši 3 dolary a 1 GB dat. Ceny volání a textovek z webu Hello:

  • Hovor v síti: 5c/min
  • Hovor do cizí sítě: 8c/min
  • SMS v síti: 4c/SMS
  • SMS do cizí sítě: 5c/SMS
  • Mezinárodní SMS: 8c/SMS

Kdybyste chtěli volat do Česka, zaplatíte 0,07 dolaru na pevnou a 0,20 dolaru na mobil. Do vybraných zemí, mezi kterými Česko není, je volání ještě výhodnější. Po aktivaci služby v ceně 0,10 USD za den, nebo 2 USD za měsíc voláte za 0,03 USD za minutu, ale převážně na pevné linky.

Data

Jak jsem se zmínil, v ceně SIM již byl 1 GB dat a za další si můžete připlatit. My jsme si shodně zvolili 2,5 GB za 5 USD. Informace o tom, kolik dat máte ještě k dispozici, nebo kolik peněz k provolání, fungují stejně jako u českých předplacenek. Volat na infolinku jsem zkusil jednou, ale než se obsluha vykecala v khmérštině, tak jsem to raději položil a vyťukal kód. Další balíčky dat viz tento odkaz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Operátor informuje o aktuálním stavu FUP limitu

Pokrytí

Signál Hello Axiata, jak mi svítilo na telefonu, byl téměř všude. Dokonce i na ostrově Koh Rong, který je 35 km od pevniny a neviděl jsem tam žádné BTS. Že by byly dokonale zamaskované, se mi nechce věřit. Nicméně 3G internet byl pouze ve větších městech, jinde jen EDGE, nebo dokonce jen GPRS. Subjektivně byl EDGE ještě pomalejší jak v Česku. Kamarádovi, který za námi přijel později, v obchodě doporučili Cellcard kvůli nejlepšímu pokrytí, ale tam, kde jsme my signál s Hello ještě měli, byl bez signálu. Tak tedy Hello má lepší pokrytí než Cellcard, alespoň z našeho pohledu. Se signálem 3G a EDGE je na tom Cellcard stejně.

Vada na kráse

Na Hello nechodily SMS z Česka, dovolat se nám dalo, ale SMS prostě nepřišly. Vodafone, se kterým jsem nejprve prostřednictvím Twitteru a pak mailem komunikoval, se vyjádřil takto: "Co se týká SMS, tak u SMS na zahraniční čísla bohužel nemůžeme garantovat její doručení. Děkujeme za pochopení." O2 zase v brožuře uvádí, že "nelze zasílat SMS na kambodžská čísla". Tak mi to aspoň zjistil kamarád, se kterým jsme to zkoušeli. Volal i na infolinku, kde mu tuto informaci potvrdili. T-Mobile jsme nezkoušeli, ale na webu Hello je uvedeno, že spolu mají roamingovou smlouvu, a tak je možné, že by textovky fungovaly. Nicméně i přes 3G dobře fungoval Skype, já jsem komunikoval především přes Viber nebo WhatsApp.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
obr.: G+ Roman Pittner

Moje doporučení tedy zní. Místní SIM se vám vyplatí, protože Kambodža je v té z dražších roamingových zón našich operátorů a ceny za volání a internet jsou výrazně nižší než u nás, nebo při roamingu.

Diskuze (23) Další článek: Přežil pád letadla. Všechno natočil smartphonem [video]

Témata článku: Operátoři, Pro turisty a cyklisty, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 4S, Apple iPhone 4S 16GB, Apple iPhone 4S 32GB, Apple iPhone 4S 64GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Mobil, Nejlepší pokrytí, Internet, Kambodža


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82