Kancelář v mobilu: Google vs. ZOHO

Mějte přístup ke svým online dokumentům přímo z mobilu. Stačí si vybrat: Google nebo ZOHO? Která je lepší mobilní kancelář?

Google a ZOHO? Když slyšíte tato dvě internetová zaklínadla, možná vás napadne, že jejich online kancelářské balíky nejsou žádnou horkou novinkou a navíc tolik nesouvisí s tematikou našeho webu. Není to tak úplně pravda. Nespornou novinkou je totiž v tomto případě právě server ZOHO a jeho vstup do „mobilního světa“. Ale co by to bylo za novinku, kdyby jen kopírovala Google, jehož online kancelář je již nějakou dobu z mobilu běžně přístupná. ZOHO to se svým projektem ZOHO Creator vzal z úplně jiného konce.

Než se pustím do popisu mobilních řešení obou služeb, krátce představím i jejich běžné provedení pro PC. Jak ZOHO tak Google nabízí zdarma online kancelářské aplikace a úschovnu dokumentů. ZOHO navíc může zaujmout například nástrojem na tvorbu meetingů, poznámkovým blokem nebo zajímavým rozhraním, které umožňuje snadno vytvořit základní webové databázové aplikace (seznam kontaktů, úkolů apod.) a několika dalšími utilitami.

Dokumenty Google – online kancelář v mobilu

Google se snaží o jediné – přenést vaši kancelář na internet. Slovem kancelář jsou v tomto případě myšleny běžné texty, tabulky a prezentace. Nezatěžuje se spoustou rozmanitých nástrojů a možností. Nabízí jednoduše úložiště dokumentů s možností editace a sdílení. V tomto duchu je tedy vyvíjen i mobilní přístup k této službě. Po najetí na domovskou stránku docs.google.com se před vámi zobrazí jednoduchý přihlašovací formulář, do kterého stačí zadat vaše registrační údaje a přihlásit se. Registrace přímo pomocí wapového prohlížeče bohužel možná není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po přihlášení před sebou vidíte políčko pro hledání dokumentů a naposledy přidané soubory, když sjedete níž, můžete listovat ve složkách a předem vytvořených odkazech

Dosud vše fungovalo jak má, dokonce datové přenosy byly minimální, takže jsem byl docela spokojený, jakou užitečnou a mobilní službu to testuji. Bohužel, ze samotné práce se soubory jsem už takovou radost neměl. Textové soubory (dokonce i s obrázky) se dají vcelku jednoduše prohlížet. Editace takového dokumentu v telefonu by zřejmě nebyla jednoduchá a už vůbec ne pohodlná, takže absence této možnosti mi nějak nevadila. Co mi však vadilo, bylo to, že soubor nejde z Google Docs do telefonu nijak stáhnout. Práce s tabulkami taky nebyla moc pohodlná. Tabulky bylo možné číst pouze po jednotlivých sloupcích, což mi přijde značně nepraktické a téměř na hranici použitelnosti. Prezentace nejsou z wapového rozhraní přístupné vůbec.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Domovská stránka • procházení složek • otevřený dokument MS Word
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pata stránky • zobrazení MS Excell

Plusy a mínusy:

+ v textových souborech jsou korektně zobrazeny obrázky
+ provázanost s e-mailem
+ cena

- nepraktické zobrazení tabulek
- nelze stahovat dokumenty do mobilu nebo je nějak editovat

ZOHO Creator – jde na to jinak

Jak jsem již zmínil, zatímco Google Docs je služba zaměřená pouze na kancelářské dokumenty, ZOHO zasahuje i do jiných oblastí. Je však pravda, že některé služby ZOHO může nahradit například Google Calendar, srovnání Google Docs versus celý server ZOHO by tedy asi nebylo spravedlivé. Ovšem pro nás MobilManiaky je přece jen podstatnější něco jiného. Co má ZOHO pro displeje našich telefonů? Již jsem se zmínil o ZOHO Creatoru, tedy nástroji, pomocí kterého si dokáže i člověk bez zkušenosti s programováním vytvořit webové databázové aplikace. Právě takto vytvořené aplikace jsou potom snadno dostupné i z mobilního telefonu. Stvořit například jednoduchý seznam úkolů nezabere více než 10 minut a zvládne to opravdu každý. K dispozici je dokonce i video s návodem, jak na to. Vzhledem k tomu, že aplikace se dají i sdílet, mohu vám na své home page zpřístupnit dvě, které jsem použil v testu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přihlášení • seznam aplikací • zobrazení formulářů a tabulek • seznam úkolů mojí aplikace
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Formulář pro přidání úkolu • data byla úspěšně přidána • nově přidaný úkol

Plusy a mínusy:

+ jednoduchá tvorba vlastní aplikace
+ skvělá dostupnost z mobilního telefonu
+ beta verze (můžeme očekávat další vylepšení)

- nejde nastavit styl zobrazení tabulek ani počet záznamů na stránku
- s českou diakritikou si poradí jen částečně

Verdikt

Přímé porovnání služeb se kvůli různému účelu provést nedá. Pokud však mám srovnat praktičnost a použitelnost obou, tak mi nezbývá, než pomyslný pohár přisoudit ZOHO Creatoru.

Dokumenty Google:

ZOHO Creator

Témata článku: Google, Ostatní, Software pro mobily, Software pro PC, Google +, Běžné provedení, Mobil, MS Excel

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4