Kancelář ve vaší dlani II – časově-organizační aplikace

Po krátké prodlevě, která byla nutná k testování dnes recenzovaných aplikací, je zde druhé pokračování našeho seriálu o kancelářských aplikacích pro kapesní počítače Palm. Dnes se dočtete o nejlepších časově-organizačních aplikacích.
Časově-organizační aplikace patří mezi jedny z nejdůležitějších (a také většinou nejpoužívanějších) aplikací kapesních počítačů. Přestože v mnoha srovnávacích testech byly Palmy vyhodnoceny jako nejlepší nástroje pro plánování a organizaci času, někomu může vadit celková neprovázanost dat. K záznamům v jednotlivých vestavěných aplikacích není možné jednoduše přiřadit data z aplikace jiné – např. nemůžete přiřadit osobu z Address Booku k události v Date Booku či úkolu v aplikaci ToDo. Někomu pro změnu může vadit malý počet pohledů v DateBooku či nepřehlednost jmen v Address Booku. Tyto a jiné nedostatky řeší software od třetích společností. Mezi nejlepší z nich patří podle mne Action Names a DateBk4.

Action Names 4.6

Klepněte pro větší obrázekTvůrcem aplikace Action Names je společnost Iambic Software Inc. Osobně mi Action Names připadají uživatelsky přívětivější než DateBk4 (to je ale pouze subjektivní pocit, doporučuji vyzkoušet obě aplikace a vybrat si tu, která vám bude vyhovovat více), je vidět snaha vývojářů o zachování příjemného a přehledného vzhledu i při značném množství funkcí, kterými aplikace oplývá. Funkčně jsou na tom Action Names a DateBk 4 téměř stejně, liší se tedy převážně v uživatelském prostředí.

Klepněte pro větší obrázekV denním zobrazení je okno rozděleno na dvě části – v horní části je zobrazen plánovací kalendář a v dolní pak úkoly. Obě zmiňované části jsou od sebe odděleny horizontálním "posuvníkem". Uprostřed "posuvníku" se nacházejí tři ovládací prvky – šipka nahoru, kroužek a šipka dolů. Ukážete-li tužkou na šipku ukazující směrem nahoru, rozšíříte pohled na úkoly na celou obrazovku. V případě, že ukážete tužkou na šipku směřující dolů, zobrazí se přes celou obrazovku plánovací kalendář. Vše vrátíte do původního stavu ukázáním na symbol kroužku. "Posuvník" můžete samozřejmě také libovolně přetahovat tužkou. Tlačítka v pravé horní části displeje slouží pro přepínání mezi dny. Mezi jednotlivými náhledy přepínáte tlačítky v levé spodní části displeje. Tlačítko se symbolem lupy slouží k filtrování zobrazovaných záznamů. Data můžete filtrovat podle typů, kategorií, priorit (platí pro úkoly) či dokonce i ikonek, které jste záznamům přiřadili (další ikonky si můžete stáhnout z Internetu, nebo si je můžete vytvořit sami pomocí vestavěného editoru). Tlačítko se symbolem listu slouží k vytváření nových položek (meetingů, volání, úkolů, žurnálových záznamů či kontaktů). Tlačítkem se šipkou směřující do čtverce se rychle vrátíte na aktuální datum a přepínačem nacházejícím se hned vedle něj přepínáte zobrazení mezi děleným oknem a listem. Týdenní a měsíční náhledy jsou si vesměs podobné s vestavěnou aplikací Date Book, a proto jejich popis přeskočíme a budeme se věnovat následujícím. náhledům. Velmi pěkně je řešen náhled čtvrtletní, zobrazující najednou tři měsíce plus události pro den, který vyberete v některém ze tří zobrazených měsíců. Zde se opět projevuje důležitost tlačítka pro návrat na aktuální den, které naleznete v pravém spodním rohu náhledu. Velmi přehledně je řešena evidence kontaktů. Tvůrci se inspirovali aplikací Microsoft Outlook a data jsou dělena do záložek s oušky podle písmena, kterým začíná příjmení (přesněji řečeno písmena, kterým začíná položka, podle níž chcete data třídit). Zajímavostí je tzv. "skupinování" údajů – aplikace roztřídí data do skupin podle shodných údajů. V prvním sloupečku je standardně zobrazeno příjmení a jméno, ve druhém pak uživatelsky definovatelný údaj, např. telefonní číslo nebo e-mail. Mezi poli "Name" a "Number" se nachází ikonky znázorňující typ třídění (obvykle l,f - "last name" a "forename" - příjmení a jméno). Pro snazší vyhledávání můžete použít políčka "Go to" (jít na), které se hodí obzvláště tehdy, když máte větší množství záznamů, nebo v případě, že jste si nechali zobrazit všechny záznamy pomocí záložky "All".

Action Names 4.6
shareware $19.95
Výrobce: Iambic Software Inc.
Zdroj: Palmgear H.Q.
Testováno na Palm IIIx, Palm OS 4.
Aplikace po instalaci zabírá 314 kB.

DateBk 4 4.0d

Aplikace DateBk4 pochází z dílny společnosti Pimlico Software Inc., která proslula právě řadou produktů DateBk. Jak jsem již řekl, uživatelské rozhraní (GUI) DateBk 4 podle mne mírně zaostává za aplikací Action Names. Zdá se mi, že se autoři této aplikace při její tvorbě soustředili více na množství funkcí, které aplikace obsahuje, a bohužel již méně na přehlednost. Jak již bylo řečeno, jedná se pouze o subjektivní pocit, některým se může styl DateBku zamlouvat více než styl jakékoli jiné aplikace.

Klepněte pro větší obrázekDenní náhled aplikace DateBk je stejně jako v případě Action Names rozdělen na dvě části. V horní části jsou zobrazeny kontakty (nebo také poznámky či žurnály), ve spodní části pak dohromady úkoly a plánovací kalendář. I zde jsou obě části rozděleny horizontálním "posuvníkem", který můžete libovolně přetahovat a měnit tak poměr zobrazovaných informací či roztáhnout některý z pohledů na celý displej. Tlačítky v horní části displeje volíte zobrazovaný den. Tlačítky ve spodní části displeje měníte jednotlivé náhledy (stejně jako u Action Names či vestavěné aplikace Date Book). Tlačítkem "New" vytvoříte nový záznam. Chcete-li zobrazit detaily některého záznamu, označte jej a ukažte tužkou na tlačítko "Det". Pro rychlý posun mezi dny použijte tlačítko "Go". Tlačítko "T" slouží k práci se šablonami. Tlačítko se symbolem dvou kolmic s šipkou vycházející z jejich průsečíku slouží k tzv. linkování údajů. Můžete tak vytvořit vazbu mezi událostí a osobou atd.

Klepněte pro větší obrázekStejně jako u aplikace Action Names přeskočíme náhledy, které se nachází i ve vestavěném Date Booku nebo mu jsou podobné. Zajímavý je kombinovaný náhled, zobrazující pohled na celý rok nebo čtyři měsíce (záleží na tom, který z pohledů si vyberete, přepínají se pomocí přepínačů "Yr" a "4m". Zmiňovaný roční pohled však pouze zobrazuje měsíce s políčky zastupující jednotlivé dny, bez jakýchkoli čísel či popisek. Údaje o dni, který dané políčko zastupuje, se dozvíte teprve tehdy, když do něj ukážete tužkou. Šipkami v pravém horním rohu se pohybujete mezi roky a šipkami v pravém rohu spodním se pohybujete mezi dny. Náhled zobrazující data ve čtyřech měsících je již přehlednější, ovládání pohybu mezi dny zůstalo stejné, šipkami v pravém horním rohu se však pohybujete vždy po čtyřech měsících po jednotlivých částech roku. Posledním náhledem je "List" zobrazující všechny položky. Šipkami v horní části okna nastavujete časový rozsah zobrazovaných dat (aktuální den, týden, měsíc či vámi zvolený den). Stejně jako Action Names podporuje i DateBk 4 přiřazování ikonek k jednotlivým událostem, nastavování různých alarmů k různým typům událostí atd. Další nastavení naleznete v menu.

DateBk 4 4.0d
shareware - $24.95
Autor: Pimlico Software Inc.
Zdroj: Palmgear H.Q.
Testováno na Palm IIIx, Palm OS 4.
Aplikace po instalaci zabírá 435 kB RAM.

Protože se jedná o aplikace v mnohém podobné a oplývající téměř shodnými funkcemi, vypouštím dnes jejich závěrečné hodnocení. Mohl bych pouze zopakovat svou výtku na adresu DateBk 4, ale již jste si ji přečetli dvakrát, a tudíž nemá cenu ji zde znovu zmiňovat. Cena obou produktů odpovídá jejich možnostem (neberte tuto větu doslova, to že je DateBk 4 o více než $5 dražší, neznamená, že je o tolik lepší než Action Names). Možná vám trochu pomůže vědomí, že veškerý výtěžek z prodeje DateBku 4 jde na konto pro ochranu divokých zvířat. Obě aplikace patří mezi špičku časově-organizačních aplikací a záleží jen na vás, kterou z nich si vyberete – mohu vám je pouze vřele doporučit.

Poznámka: V článku nemohly být popsány úplně všechny funkce, proto byly vybrány pouze ty klíčové. Veškerá popisovaná nastavení jsou základními nastaveními aplikace, personalizace aplikace záleží již jen na jejím uživateli.

Váš názor Další článek: Odchozí roaming Oskaret: podrobnosti, ceny a jak volat

Témata článku: Aplikace, Čas


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136