Kancelář ve vaší dlani III - textové editory a tabulkové procesory

Po delší odmlce (zapříčiněné časem dovolených a technickými problémy mého ISP) je zde pokračování seriálu o kancelářských aplikacích pro kapesní počítače Palm. Dnes se dočtete o nejlepších textových editorech a tabulkových procesorech.
K nejpoužívanějším kancelářským aplikacím patří bezesporu textové editory a tabulkové procesory. Každý z vás již zcela jistě někdy pocítil nutnost pracovat s daty přímo v terénu. Kapesní počítače Palm jsou pro tento úkol jako stvořené, ve své základní verzi však textový editor ani tabulkový procesor neobsahují (nepočítám nejnovější modely Palmů, ke kterým získáte podobné aplikace jako bonus na CD), a proto si uživatel využívající Palm převážně k seriózní práci musí pořídit některou z aplikací nabízených třetími společnostmi.

V oblasti editace textu se dlouhou dobu držely na výsluní editory formátu Palm DOC, které však zvládaly jen základní funkce a neumožňovaly uživateli jakékoli formátování vytvořeného textu. Na výběr bylo pouze ze čtyř základních, systémem podporovaných fontů a jejich změny se vždy aplikovaly na celý dokument. Nebylo tudíž možno zvýrazňovat důležité pasáže dokumentu a celkový jeho vzhled byl slabý. Synchronizace těchto dokumentů téměř neexistovala a pokud ano, probíhala nestandardním způsobem. Formát Palm DOC se dodnes používá pro čtení elektronických knih, éra editorů tohoto formátu coby náhražky za plnohodnotný textový editor však již skončila.

Podobná situace panovala i v oblasti tabulkových procesorů. Až na malé výjimky nabízela většina tabulkových procesorů pouze základní funkce, minimum vzorců, a formátování textu veškeré žádné. Stejně jako u editorů formátu Palm DOC synchronizace ve většině případů nebyla možná, nebo neprobíhala standardním způsobem.

Naštěstí pro všechny uživatele kapesních počítačů Palm, toužících po možnosti mít své dokumenty stále při sobě, se časy mění a nastoupila nová generace kancelářských aplikací, které z vašeho Palmu udělají hotovou mobilní kancelář. Dnešní textové editory pro počítače Palm již zvládají formátování textu ve vašich dokumentech, spolupracují se špičkovými klienty elektronické pošty, podporují tisk, nabízejí bezproblémovou synchronizaci, umožňují vám přidávání různých doplňkových aplikací atd. Aplikace WordSmith vám dokonce umožní používat TrueType fonty z vašeho PC na vašem Palmu. Tabulkové procesory pro počítače Palm dnes již nabízejí slušný počet vzorců, umožňují formátování textu, bezproblémovou synchronizaci s PC a některé aplikace dokonce (i když nepříliš obvyklým způsobem) umožňují práci s grafy.

Dnešní článek se bude týkat špiček mezi textovými editory a tabulkovými procesory - balíků Documents To Go, QuickOffice a textového editoru WordSmith.

Témata článku: Procesor, Špatný zrak, Ostatní text, Editor, Desktopová aplikace, Text, Tab, Textový mód

Určitě si přečtěte