Kapesní iPaq s Linuxem

Compaq nabídne na svém iPaqu do dlaně operační systém Linux.
Kapesní iPaq s Linuxem
Compaq již delší dobu vyvíjí koncept linuxového organizéru s kódovým označení Itsy. Kolují jisté dohady, že by Itsy mohl být základem nových organizérů z Asie, které jsou právě poháněny Linuxem. Itsy od Compaqu se ale zatím nedostává do reálného nasazení, takže Compaq vyšel vstříc linuxovým vývojářům tím, že nabídne pro svůj komerčně prodávaný iPaq také operační systém Linux. Operační systém pro PocketPC bude i nadále hlavním operačním systémem iPaqu, Linux bude nabízen jako alternativa.

Cílem dostupnosti Linuxu na iPaqu je nastartování vývoje v této oblasti. Linux na kapesních zařízeních je v současnosti chápán jak raritní alternativa, i když systém se svými možnostmi by našel uplatnění i v oblasti kapesních počítačů.

V době, kdy je králem PalmOS a Windows CE/PocketPC jsou alternativou, je tak Linux alternativou na druhou. Nicméně koncepce OpenSource by se mohla uplatnit i v této oblasti. Jistě se již nyní najdou nadšenci, kteří si nahradí na iPaqu původní PocketPC za Linux, tato platforma bude ale otevřena především pro vývoj, v současnosti na ní není nic hotového. Linux je na trhu PDA nezoraným polem, protože na něj zatím není nic k dispozici, má ale šanci se poučit z předchozích chyb a nabídnout nové vylepšené funkce a rozhraní. Linuxové PDA Samsungu, jež jsem viděl na CeBITu, mne upřímně řečeno vůbec nenadchlo především špatnou ergonomií systému; snad dá Compaq vývojářům lepší možnosti.

Určitě je ale zajímavá možnost alternativního operačního systému na jediném zařízení, doposud všechny organizéry v nejlepším případě umožňovaly aktualizovat stávající verzi OS jeho novou verzí, že by ale nabízely jiný alternativní systém, to zde ještě nebylo.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Linux

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

28.  8.  2017 | Kůžel Filip | 15