Kapesní počítač Dell Axim X3: další cenová revoluce?

Společnost Dell uvedla na trh žhavou novinku: kapesní počítač s označením Axim X3 se může pyšnit malými rozměry, dobrým technologickým základem a hlavně novou platformou Windows Mobile 2003. Nadělíte si PDA pod stromeček?
Kapesní počítač Dell Axim X3: další cenová revoluce?

Dějiny kapesních počítačů můžeme dělit na mnohá období. Zužme výběr na kapesní počítače s platformou od Microsoftu: období jednotlivých operačních systémů, období monochromatických a barevných displejů, období MIPS a ARM procesorů, období předražených kapesních počítačů před Aximem a období kapesních počítačů pro každého po uvedení Aximu.

Axim X5, uvedený před necelým rokem, nebyl ve své době technologickou bombou. Na jeho největší přednost, cenu, však slyšelo mnoho uživatelů. Dell si tak díky jedinému modelu (dvě varianty) ukousnul druhý největší díl z koláče trhu kapesních počítačů. Přišel s cenou, která v počátcích neměla konkurenci. I přes rychlou reakci ostatních výrobců (jmenujme nový Acer n10 či snížení ceny Asusu MyPAL a600) se Axim prodává velmi dobře. Postupem času se však karta obrací: z cenově bezkonkurenčních a technicky dobře vybavených Aximů se stávají bumbrlíčci bez Bluetooth či Wi-Fi. Pravý čas nasadit novou zbraň: Axim X3

Menší neznamená vždy méně

Označení nového Aximu s nižším číslem nežli u předchozích modelů nutí představu okleštěné low-endové verze původních modelů. Dell však šetřil jinde. Tlouštíci prošli silnou odtučňovací kůrou, nový Axim je menší, hubenější, atraktivnější. Vím, zní to jako z reklamy, ale posuďte na vlastní oči.

Klepněte pro větší obrázek


Trochu rozporuplné pocity však vzbuzuje zadní strana kapesního počítače. Dle mého názoru by bylo lepší, kdyby byla zadní strana jednolitá. Do uvedení Aximu na trh se však ještě může cokoli změnit.

Klepněte pro větší obrázek

Srovnejme si nový Axim s předchozím modelem a nejbližší konkurencí:

Údaje  Axim X3   Axim X5   Acer n10   iPAQ h2210  iPAQ h1915
 výška (mm)  111  128  130  115  113
 šířka (mm)  76  82  78  76  67
 tloušťka (mm)   15  18  17  15  13
 hmotnost (g)   138  196  168  144  120

Axim na tři způsoby

Pro výrobce je po stránce výrobních nákladů velmi výhodné vytvořit tři vzhledově stejné modely s jinou výbavou a odlišnou cenou. Nejlevnější bude disponovat procesorem Intel XScale na frekvenci 300 MHz a pamětí RAM o velikosti 32 MB. Zlatou střední cestu bude reprezentovat model s dvojnásobnou pamětí RAM a procesorem o 100 MHz rychlejším. Nejvybavenější model bude mít stejné parametry, přibude však Wi-Fi. Přítomnost technologie Bluetooth zatím není potvrzena. Byla by škoda, kdyby se Dell této užitečné technologii vyhnul. Malé rozměry si však vyžádaly i svou oběť: slot Compact Flash své místo v novém Aximu nemá. Rozšířit funkčnost kapesního počítače tak bude možné jen pomocí paměťových karet Secure Digital.

Klepněte pro větší obrázek

Za velkou výhodu nových Aximů považuji integraci platformy Windows Mobile 2003.

Není cena jako cena

Způsobí nové Aximy znovu cenovou revoluci? Z předpokládaných cen v USD by se zdálo, že ano. Posuďte sami: nejdražší model 400 USD (zhruba 12 tisíc korun), model bez Wi-Fi 300 USD a nejlevnější model by měl atakovat hranici šesti tisíc korun (200 USD). Zvykli jsme si však, že předpokládané ceny v USD neodpovídají cenám na naších pultech. Jako pomocnou berličku si vezměme základní model Aximu X5: cena v USA je 199 dolarů, tedy zhruba 6 tisíc korun. Cena u nás je 10 602 Kč bez dopravy. Stejnou či velmi podobnou cenu lze tedy očekávat i u nejlevnější verze Aximu X3. Předpokládaným termínem uvedení jsou letošní Vánoce.

Diskuze (4) Další článek: Výborná reklamní kampaň T-Mobilu zaměřená na zahraniční pracovníky

Témata článku: Dell, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Kapesní počítač, Revoluce, Dějiny, Bluetooth či wi-fi, Počítač


Určitě si přečtěte