Kapesní počítač Dell Axim X3: další revoluce? (recenze)

Dell uvádí teprve svou druhou řadu kapesních počítačů. Nový Axim X3 je menší, lehčí a výkonnější nežli jeho předchůdce. O některé dobré vlastnosti byl nový Axim ale ochuzen. Rozvíří Dell opět stojaté vody v oblasti kapesních počítačů?
Kapesní počítač Dell Axim X3: další revoluce? (recenze)

Společnosti Dell se před půldruhým rokem podařil vskutku husarský kousek. První a jediný model kapesního počítače Axim X5 dopomohl Dellu k třetímu místu v celosvětovém žebříčku výrobců kapesních počítačů. K úspěchu přitom stačilo tak málo: cena a slušná výbava. Z tohoto cenově bezkonkurenčního a technologicky vyspělého kapesního počítače se však postupem času stával tlouštík, jehož cena již nebyla tak kouzelná jako v počátcích. Je škoda, že si dal Dell s nástupcem na čas, čímž ztratil svou pozici na trhu. Axim X3 je tady a tak můžeme konečně zhodnotit, zda-li se čekání vyplatilo a zda-li nás Dell příjemně překvapí, jako v době Aximu X5.

Tři konfigurace

Axim X3 se drží levného způsobu produkce. Jedno šasi – několik technologicky odlišných modelů. Zatímco u X5 byly k dispozici modely jen dva, X3 přidává jeden navíc. A jako u X5, i nyní máme co dočinění s matoucími názvy. Axim X3 označovaný jako Basic či Standard, na českém webu pak Axim X3 300, je vybaven procesorem Intel XScale PXA 263 na frekvenci 300 MHz. Paměť RAM má velikost 32 MB, velikost paměti ROM je totožná (3 MB jsou uživatelsky přístupné). Pro spojení s PC je k dispozici synchronizační kabel. Druhý model, který jsme měli k dispozici, nese označení Dell Axim X3 Advanced či Performance, na českém webu pak Dell Axim X3 400. Z názvu lze vyčíst rychlost procesoru – 400 MHz. Paměť RAM i ROM jsou u vyššího modelu dvojnásobné – 64 megabajtů. V paměti ROM je uživateli přístupných slušných 35 megabajtů. Standardním příslušenstvím je synchronizační kolébka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejvyšší model poznáte jednoduše: Axim X3i. Technické parametry jsou totožné s Aximem X3 Advanced, přidána je ale bezdrátová síťová karta WiFi. Před uvedením se mluvilo i o Bluetooth, jehož logo je na externí anténě vyobrazeno, zatím však takový model na trhu není.

Hranáč!

Po Aximu X5 nezůstal kámen na kameni, X3 přichází se zcela novým designem. Předchozí model X5 byl takový bumbrlíček s oblými hranami. X3 se naopak vyznačuje štíhlostí, ostrými hranami a takřka přísnou pravidelností. Rozměry jsou příjemné, kapesní počítač není zbytečně veliký a hmotnost se drží v průměru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Design Aximu je nezaměnitelný

Hardwarová tlačítka pod displejem mají obvyklou sestavu. Zleva kalendář, kontakty, pošta a tlačítko pro přístup do sekce Home, o které se zmíním později. Dell se poučil z předchozích chyb, D-PAD je nyní, na rozdíl od předchozího modelu, bezchybný. potvrzovací tlačítko je odděleno od směrového prstence, při stisku tak nedochází k překlepům, jak u kapesních počítačů se sdruženým ovladačem. D-PAD má oválný tvar, což může vadit jen a pouze ve hrách. Ostatní tlačítka jsou mírně zapuštěna pod své okolí, šance na nechtěné spuštění PDA je tak velmi malá. Tlačítka jsou plochá, a tak je lze velmi jednoduše stisknout i hrotem pera. Zajímavostí Aximu X3 jsou dvě tlačítka umístěná ve stejné úrovni jako D-PAD. Obě jsou nastavitelná, v základním nastavení slouží to levé pro spuštění diktafonu, pravé pak pro spuštění Windows Media Playeru nebo k zapnutí WiFi. To v případě modelu disponujícího bezdrátovou síťovou kartou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Axim bez WiFi nemá anténu

Nad displejem je uprostřed podsvícené tlačítko pro zapnutí kapesního počítače. Oranžová barva značí napájení, zelená pak alarmy a nabitou baterii. Dosáhne-li akumulátoru dvaceti procent kapacity, začne tlačítko oranžově blikat. Vedle tlačítka se nachází malý otvor mikrofonu, jehož citlivost lze nastavit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Hardwarová tlačítka a podsvícené tlačítko pro zapnutí

Podívejme se na Axim ze všech stran. Předchůdce – Axim X5 – disponoval na levém boku malou vychylovací páčkou, která nebyla nejpohodlnější. X3 má již klasické kolečko, které je však posazeno vcelku nízko. Tento ovladač zpříjemňuje čtení e-knih a internetových stránek, neumožňuje však efektivní používání kapesního počítače jednou rukou. Nad ovladačem se nachází konektor pro připojení sluchátek či linkového výstupu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na boku se nachází jen ovládací tlačítko a konektor pro sluchátka

V horní hraně se nachází jediný rozšiřující slot – Secure Digital/Multi Media Card. Slot je aktivní, přijme tedy rozšiřující karty: digitální fotoaparát, Bluetooth, GPS a další. Nad slotem je umístěn IrDA port se zvýšeným dosahem. Na CD naleznete bohužel pouze zkušební verzi programu Total Remote, která mi dovolila stanovit dosah infraportu na čtyři metry. Je škoda, že Dell nedodává tento program v plné verzi.

Klepněte pro větší obrázek
Na horní straně je jen slot SDIO a infraport se zvýšeným dosahem

V levém horním rohu má své místo stylus, který je naprosto stejný jako u předchozího modelu. Stříbrná slitina je elegantní, plochý tvar ale nemusí vyhovovat každému. Stylus na svém místě drží takřka ledabyle, jako by chtěl každou chvílí vypadnout. Navíc lze pero vysunout velmi lehce, bříškem prstu. Po vyzkoušení všech možných i nemožných chvatů mě ale Axim přesvědčil, že ztráta pera opravdu nehrozí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Stylus lze vyjmout velmi snadno, bez nehtů se obejdete

Levá hrana není ničím zajímavá, podobně jako hrana dolní, kde se nachází jen systémový konektor. Napájení bez kolébky tak probíhá pomocí redukce, podobně jako u iPAQů.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání Aximu X3 a iPAQu h2210

Zato na zadní straně se dějí věci! Záda Aximu nejsou plochá a jednolitá, vystupuje zde hned několik výstupků. Největším hříšníkem je výstupek způsobený 3,5 mm Jack konektorem a ovládacím kolečkem. Aby se PDA na stole nekolébalo, menší výstupek je i na druhé straně. Na tento prohřešek sice po chvíli používání zapomenete, myslím ale, že by šel problém s umístěním konektoru vyřešit lépe.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana s prolisy a výstupky

Zpracování Aximu je velmi dobré, povrchová úprava i barva plastů je elegantní a lacině rozhodně nevypadá. Nelíbí se mi ale mírné kolébání kapesního počítače na rovné podložce.


Článek pokračuje v další kapitole.

Témata článku: Dell, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Poslední výrobce, Revoluce, Kapesní počítač, Špatný výsledek, Nejslabší model, Současné nabíjení, Počítač, Pískání


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 27

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

Huawei Mate 20 Pro nadělá konkurenci vrásky. Superphone nemá slabé místo

** Nová vlajková loď Huawei prakticky nezná kompromisy ** Přináší ohromný výkon a nezvykle mnoho inovací ** Nejzajímavější je čtečka v displeji a nový typ paměťovky

Jan Láska | 153

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 15