Kapesní počítač jen pro Javu?

Společnost aJile Systems vytvořila komunikátor, na němž poběží jen a pouze aplikace napsané v Javě. Tento deficit vynahradí rychlostí, která by se měla díky optimalizovanému procesoru vyrovnat dnešním kapesním počítačům.
Kapesní počítač jen pro Javu?

Klepněte pro větší obrázek

Společnost aJile Systems představila velmi zajímavý komunikátor. Jeho největší zvláštností bude podpora jen a pouze javových aplikací. Kompletně v Javě bude i operační systém vybavený již od výrobce základními PIM aplikacemi a doprovodným softwarem. Jak známo, aplikace napsané v Javě běží bez nutnosti úpravy na jakékoli platformě (s trochou nadsázky samozřejmě), ovšem nutnost softwarového překladu kódu velmi snižuje rychlost spouštění i práce s aplikací. Tento deficit aJile Systems řeší pomocí speciálního procesoru vlastní výroby (aJ-100), který s Javou pracuje nativně a nikoli přes softwarový překlad.

aJile bude svůj aJ-100WRP nabízet OEM výrobcům, takže se jistě dočkáme mnoha zajímavých provedení. To originální od aJile vidíte na obrázku. Jak vás ale jistě podle čouhajících drátů napadlo, jde zatím o presentační prototyp.

AJ-100WRP bude vybaveno jednak Flash ROM pamětí o kapacitě 8MB a samozřejmě i klasickou RAM pamětí o stejné kapacitě. 8MB je však i na Javu žalostně málo, a o to víc se bude hodit MMC slot pro rozšíření paměťových dispozic. Paměťová náročnost Javy bude zhruba srovnatelná s Pocket PC, kterým je dnes i 64MB těsných.

Komunikátor od slova komunikovat

Nehezký špalíček antény na levé straně přístroje dává tušit, že bude aJ-100WRP schopno přenášet jak zvuk, tak i data. Přístroj bude podporovat jak americko/východoasijsko/australskou síť CDMA, tak i evropské GSM. Konkrétní informace o datových přenosech zatím nejsou známé, jak jsem se již v úvodu zmínil, přístroj si jistě vezme pod svá křídla mnoho výrobců, tak se jistě dočkáme i GPRS. Základní programy pro volání či správu textových zpráv budou v operačním systému již od výrobce.

Dobrý displej a hlavně klávesnice

Displej je samozřejmě barevný, každý bod z rozlišení 240 x 320 zobrazí jednu ze 65 tisíc barev. Bez povšimnutí nesmí zůstat ani podpora zvuků a dokonce i empétrojek, i když bez paměťové karty ztrácí Mp3 na tomto komunikátoru smysl. Mnoho uživatelů jistě potěší vestavěná QWERTY klávesnice. Tlačítka jsou sice malá, uživatelé kapesních komunikátorů Treo však vědí, že je to stále lepší než miniaturní soft klávesnice na displeji kapesního počítače, jak je známe z Pokcet PC. Pro krátké zapsání poznámky či úkolu je jako dělaná.

Odvážný projekt

AJ-100WRP je velmi zajímavý a ojedinělý projekt. Dá se říct, že i trochu odvážný. To, jestli bude mít javový komunikátor úspěch, bude záležet zejména na dostupnosti aplikací třetích stran a samozřejmě i výsledná cena zařízení. Ta zatím není známá, předpokládáme však, že bude na úrovni dnešních komunikátorů.

Diskuze (10) Další článek: Mobilní komunikace zadarmo?

Témata článku: Počítač, Kapesní počítač

Určitě si přečtěte