Kapesní počítač Loox 420: Bluetooth, Wi-Fi a nízká cena (recenze)

Nový kapesní počítač Fujitsu-Siemens Loox 420 mne mile překvapil v několika směrech: je nečekaně malý, lehký a přesto výkonný. A také komunikativní: umí jak Bluetooth, tak Wi-Fi. K tomu všemu stojí jen kolem třinácti tisíc korun.
Kapesní počítač Loox 420: Bluetooth, Wi-Fi a nízká cena (recenze)
Kapitoly článku

Fujitsu-Siemens přichází se svou třetí modelovou řadou kapesních počítačů. Nezapomenutelný Pocket Loox 600 byl nahrazen dvěma kapesními počítači řady 610. Ty ale kvůli svým rozměrům rozhodně nejsou slovu poplatné „kapesní“; jde o jedny z největších kapesních počítačů vůbec. Dostupné fotografie nové řady Loox 400 ve mne evokovaly představu blízkou Toshibě e800. O to milejší bylo mé překvapení po vybalení obsahu malé krabice s nápisem Pocket Loox 420. Z Toshiby e800 se rázem stal iPaq h4150, se kterým je nový Loox takřka identický, a to jak rozměry, tak i technologickou výbavou. Vzhled je ovšem naprosto odlišný a bude to právě jen a pouze vkus zájemce, který rozhodne mezi těmito dvěma přístroji. iPaq se drží své oblo-stříbrné linie, Loox naopak vyznává tmavý kubismus. Lepšímu držení přispívají zkosené hrany na obou bocích přístroje. V mém okolí se tento směr setkal s kladným hodnocením, vaše názory uvítám v diskusním fóru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ve skutečnosti je nový Loox 420 menší, než se z obrázků může zdát

Bližší pohled

Pojďme se nyní podívat na Loox 420 podrobněji. Přední straně dominuje displej, bohužel se standardním rozlišením 240 × 320 obrazových bodů, přechod na rozlišení VGA však Fujitsu-Siemens plánuje s příchodem nové sedmistovkové řady. V porovnání s konkurencí si displej Looxe nevede vůbec špatně. Vyznačuje se jasnými barvami, přirozenou bílou a dobrým kontrastem. Intenzitu podsvícení lze regulovat v jedenácti stupních, a to jediným posuvníkem pro napájení z akumulátoru a ze sítě. Nejnižší stupeň je pro čtení elektronických knih v naprosté tmě stále vcelku jasný, zde zůstává iPaq h2210 neporažen.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Loox 420 s přísně hranatým půdorysem

Pod displejem se nachází pětisměrový ovladač se středovým tlačítkem, které je oddělené. Tlačítko má velmi dobré zpracování, přesně reaguje na příkazy a nedochází k překlikům (to byla informace pro vášnivé hráče). Pod tímto ovladačem je ukryt reproduktor. Vlevo je tlačítko pro vstup do kalendáře, pod ním pak rychlý přístup ke kontaktům. Napravo nahoře je tlačítko pro rychlé spuštění rychlého menu, obdoba iTask u iPaqů. Na Looxu řady 610 bylo toto menu díky postranním tlačítkům praktické a skutečně urychlovalo přístup k důležitým funkcím. Loox 420 však postranní ovladače postrádá a využívání čelních tlačítek již není tak pohodlné.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka mají netypický tvar

Ve spodní hraně se nachází jen otvor pro reset a datový konektor, nabíjení probíhá pomocí redukce. Jedna je umístěna na synchronizačním kabelu, druhou – cestovní – naleznete zvlášť v krabici.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ve spodní části se nachází jen synchronizační konektor

V dolní levé hraně je netypicky umístěn infraport. Nemá bohužel takový dosah, aby se dal použít pro ovládání domácích spotřebičů. Je škoda, že výrobci na tuto praktickou pomůcku zapomínají, infraport se zvýšeným dosahem by se na výsledné ceně jistě výrazněji neprojevil. Tlačítko diktafonu je umístěno téměř u horní hrany, zpočátku budete určitě mazat náhodné záznamy pořízené při vytahování kapesního počítače z pouzdra.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na přední straně nenajdeme nevyužitou plochu

V horní hraně má své místo slot Secure-Digital/Multi Media Card podporující rozšiřující zařízení (SDIO). Na levé straně se nachází stereo konektor pro sluchátka. Hodláte-li využívat Loox 420 jako hudební přehrávač, očekávejte kvalitní výstup bez výraznějšího šumu, srovnáváno samozřejmě s ostatními kapesními počítači. Ovládací pero drží na svém místě velmi pevně. Ač jsem se snažil sebevíc, bez použití nehtu jsem stylus nezískal. Možná se úchytný mechanismus časem „ochodí“ a vytahování bude příjemnější.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Akumulátor je podobný jako u iPAQu h4150, má však vyšší kapacitu

Na zadní straně si můžete všimnout dvou malých a jedné dlouhé gumové protiskluzové podložky. Díky nim drží Loox jako přibitý na stole, ale třeba i na palubní desce automobilu. Stříbrné posuvné tlačítko slouží k odjištění plastového krytu baterie.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Protiskluzové podložky fungují na výbornou

Na adresu zpracování nemohu vznést téměř žádnou námitku. Ve srovnání s předchozími modely prodělal výrobce značný kvalitativní skok, což se projevilo zejména v použitých materiálech. „Téměř“ z první věty odstavce presentuje tenká plastová skořepina kryjící baterii, mírně se viklá.


Článek pokračuje v druhé kapitole

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Bluetooth, Wi-Fi, Počítač, Kapesní počítač, Cena, Nízká cena, Elektronická kniha, Kvalitativní skok, BLU


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80