Kapesní počítač ve škole aneb námět na užitečný vánoční dárek

Zatímco mobilní telefon má dnes již snad každý školák, kapesní počítač nalezneme jen zřídkakdy. Po zkušenostech, které jsem za poslední rok s kapesním počítačem ve škole nabyl, však mohu prohlásit, že je PDA v ruce školáka zařízení mnohem užitečnější, než třeba mobil.
Kapesní počítač ve škole aneb námět na užitečný vánoční dárek

S mobilními telefony se setkáváme na každém kroku. Mají jej dospělí, důchodci a samozřejmě i školáci. Snad nikdo nepochybuje o jejich přednostech. Budeme-li se však po českých školách pídit po kapesních počítačích, zřejmě neuspějeme. I přes srovnatelnou cenu s mobilními telefony je PDA v podvědomí lidu zbytečný luxus. A přitom kapesní počítač, ať už na jakékoli platformě, může žákovi podat pomocnou ruku mnohem častěji, než telefon. Sám jsem se o tom ve škole za rok s pédéáčkem přesvědčil.

Článek pro vás nebude mít význam, budete-li vás provázet myšlenka, že byste nikdy svému dítku kapesní počítač za deset tisíc nekoupili. Vezměte tedy na vědomí, že pro naplnění článku do praxe postačí bazarový Palm za půl třetího tisíce, nebo nový Palm Zire za necelé tisíce čtyři. A to je cena s mobilem srovnatelná. Nemyslíte?

pomocná PDA ruka

Ptáte se, čím může kapesní počítač žákovi posloužit? Začneme od základů: Kapesní počítače mají velmi kvalitní a přehledné kalendáře s intuitivním ovládáním. Nedílnou součástí je alarm, který předem upozorní na událost. Pohybujeme se po „školních chodbách“ nazvěme tedy události povinnostmi. Příklad z praxe: Ve škole se na nás velmi často hrnou povinnosti, které pro nás – líné žáky – samozřejmě počkají na pozdější dobu. Písemky, vypracování, referáty, slohové práce, úkoly a další povinnosti si žák zapíše do kapesního počítače, kde má o svých úkolech přehled. Může být na daný úkol či písemku několikrát předem upozorněn, což jej může (ovšem i nemusí) přinutit se práci věnovat s předstihem. Můžete namítnout, že lze využít – odpusťte mi tohoto nespisovného, avšak zavedeného výrazu – „debilníčku“ papírového. Ten však, nejen z vlastní zkušenosti, vydrží tak prvních čtrnáct dnů výuky. Kapesnímu počítači listy nevytrháme.

V této souvislosti nedám na PDA dopustit. Jako žák typu „jedním uchem tam, druhým co nejrychleji ven“, vítám možnosti přehledného kalendáře s alarmem. Díky synchronizaci s PC  se užitečnost tohoto řešení ještě zvyšuje. Ideální je řešení synchronizace PDA – PC – mobilní telefon; mé povinnosti mne dostihnou (bohužel) všude.

Látka vždy při ruce

Kapesní počítače mají úžasného pamatováka. Zaplnit jeho paměť jen a pouze textem je opravdu obtížné. Opět si vezmu na pomoc praxi: I když mám do maturity ještě víc než rok čas, uložím si vypracované maturitní otázky z češtiny do PDA. Jako přespolní žák jsem nucen dennodenně čekat na autobus – tedy nudit se. Není na škodu, když si z těchto otázek něco přečtu. Jak jsem se přesvědčil, přečtu-li si kousek látky jen tak, pro zkrácení chvíle a se zájmem, zapamatuji si víc. Podobně jako s češtinou nakládám i s angličtinou. Podklady pro jednotlivá témata (které všem žákům učitel zaslal emailem) mám uložena v PDA. Díky elektronickému překladači si mohu neznámá slova ihned přeložit, popřípadě zapsat do souboru a postupně se je učit.

Samozřejmě netvrdím, že se lze z PDA učit jakoukoli látku (třeba chemie), nicméně většinou to jde. Třeba již zmíněné maturitní otázky většina studentů vypracovává na počítači, zkopírovat je do PDA je otázkou několika okamžiků.

Jestliže jste se pousmáli nad myšlenkou, že by vaše dítko využilo každou volnou chvíli k učení, můžeme v této souvislosti další využití, a to elektronické knihy. Nám ve škole stále vtloukají do hlavy, abychom četli. V kapesním počítači může mít žák zajímavé eknihy a dokumenty, třeba ze serveru www.palmknihy.cz

Rychlý zápisník

Je všeobecně známo, že psaní na počítači „všemi deseti“ je podstatně rychlejší, než klasické ruční psaní. Nemířím tím k tomu, že by měl každý žák nosit do školy notebook, a rozhodně nechci tvrdit, že je psaní graffiti či ťukání na miniaturní soft klávesnici rychlejší, než ruka.  K většině kapesních počítačů lze připojit externí klávesnici, pomocí které je psaní velmi pohodlné. Pamatujete-li si na studentská léta, nebo je právě prožíváte, jistě mi dáte za pravdu, že někteří učitelé chvílemi snad soutěží v rychlosti diktování. Ruka vám může po půl hodině upadnout. V těchto chvílích je externí klávesnice, umění psaní všemi deseti a kapesní počítač k nezaplacení.

Věřím, že mě neukamenujete za to, že navádím školáky psát jen a pouze na počítači. Nikdo snad nezapomene psát rukou a perem :-).

Další drobné pomůcky

Úžasnou vlastností kapesních počítačů, kterou mobilní telefony nedisponují, je možnost rozšíření pomocí aplikací. Výborných programů, které mohou ve škole pomoci, jsou po široširém internetu tisíce. Namátkou periodická tabulka prvků s vyčerpávajícími informacemi o každém prvku, elektronické zeměpisné mapy či vědecké kalkulátory (osobně si klasickou kalkulačku zapomínám s železnou pravidelností). Nenahraditelným programem je elektronický překladač do cizích jazyků.

Zneužití? Musíme s tím počítat

I přes všechny klady, které kapesní počítač nabízí, se samozřejmě naskýtá otázka zneužití. Do PDA se dají nahrát desítky her, které mohou spolehlivě odpoutat žákovu pozornost. Otázkou samou pro sebe jsou taháky. Nevěřili byste, jak může PDA v tísni pomoci (o tom snad příště). Případům zneužití bohužel nemůžeme předejít, zde záleží na zodpovědnosti žáka v přístupu k výuce.

Dárek pod stromek?

Doufám, že jste si vzali k srdci mou radu v úvodu a nečetli jste článek s myšlenkou, že je kapesní počítač za desetitisíce v rukou školáka věcí nemožnou. Kapesní počítače šly s cenou za poslední období hodně dolů. Palm Zire nestojí ani čtyři tisíce, nové Pocket PC stojí kolem deseti tisíc. Ceny jsou tedy srovnatelné s cenami mobilních telefonů, které se pod vánočním stromkem objevují hojně. A co nabízí žákům mobil? „Podlaviční“ textovkování, prozvánění a samozřejmě hada.

Otázka do diskuse: Myslíte si, že je kapesní počítač ve škole věcí užitečnou? Byli byste ochotni koupit svému školou povinnému dítku pod stromek kapesní počítač?

Diskuze (62) Další článek: Mobil Casio A5302CA – 1,57 miliónů barev na dlani

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Dárek, Vánoční dárek, Kapesní počítač, Zbytečný luxus, Počítač


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80