Kapesní počítače mají být za tři roky zdarma

Princip „dotovaných mobilů“, který se u GSM skvěle osvědčil, se údajně má brzy přesunout i do kategorie přenosných počítačů.
Studie firmy Gartner Group tvrdí, že během se tří let se nesmírně zvýší používání kapesních počítačů, obvykle s možností bezdrátového přístupu k Internetu, a že se zde začne naplňovat princip, který známe z mobilních telefonů: provider, aby si „zvětšil trh“, dotuje samotné přístroje až na hranici jejich poskytování zdarma, a investované peníze získává postupem času zpět na poplatcích. Současně se zavedením „doťáků“ i do této oblasti se prudce sníží ceny kapesních počítačů, neboť jich obrovské série se začnou vyrábět přímo na poptávku předních světových poskytovatelů telekomunikačních služeb; ušetří se tím také na drahých obchodních řetězcích a marketingu. Prvním pokusem o tento model už byla vlna „Free PC“, ta ale víceméně ztroskotala: především proto, že zde „není kde brát“, poskytovatel služby není schopen inkasovat za minuty používání Free PC s Internetem, tak jako bezproblémově kasíruje za používání mobilu. Kapesní počítače se ale podle Gartnera od pécéček liší a jsou „na půl cestě“ k mobilům: jednak jsou výrobně podstatně levnější, a jednak se jejich využití k (placenému) bezdrátovému Internetu přímo nabízí. Důležitým faktorem je zde také konkurence: i když Palm dominuje světovému trhu, jeho konkurenti (Handspring/Visor a zařízení PocketPC/Windows CE) mu šlapou na paty a samozřejmě budou velice usilovat o získání takových kontraktů, které jim umožní rozšířit statisíce svých produktů mezi uživatele. Gartner Group se dívá s pesimismem na další vývoj Palmu: poukazuje na pád jeho cen na burze, na chyby v designu Palm IIIc, a současně upozorňuje na spontánní dobré reakce, které přineslo „přemalování“ nové verze microsoftího standardu PocketPC. Za dva roky má podle studie mít Microsoft 30 % trhu, Palm 45 %, zbytek si rozdělí alternativní hráči, ale výraznou pozici mohou získat i „obohacené“ obousměrné pagery, jako je například produkt od firmy RIM. Dodejme ovšem, že zatím všechny podobné útoky Palm odrazil: firma sice občas udělá chybu, ale její konkurenti si zatím vedou daleko hůře; současná nízká pozice akcií Palmu na burze je hodně ovlivněna „březnovým krachem“, který všeobecně potopil prakticky všechny mladé technologické firmy.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Zdarma, Rok, Kapesní počítač, Počítač

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27