Kapesní počítače? Ne, mobilní telefony!

Už loni se prodalo více chytrých telefonů než kapesních počítačů. Letos to má být až desetkrát více. Co to pro zákazníky znamená? Jak se tento trend podepíše na vývoji mobilů a osobních počítačů?
Kapesní počítače? Ne, mobilní telefony!

Chytré mobily vedou

Kapesní počítače jsou zde s námi přesně deset let (Apple Newton z roku 1993), ale jejich mladší bráškové je zřejmě brzy porazí na hlavu. Řeč je o mobilních telefonech, které jsou označovány jako chytré, tedy jako „Smart Phones“. Je zřejmé, že poptávka po "něčem malém šikovném a chytrém do ruky" bude stoupat. Je jen otázka, co se bude prodávat a co se tiše odebere do historie.

Výzkumná agentura Canalys dospěla k názoru, že se loni v rámci našeho regionu (EMEA = Evropa, Blízký Východ, Afrika) prodalo již více chytrých mobilů než kapesních počítačů (3,3 milionu chytrých mobilů a 2,8 mil. kapesních počítačů). Lze samozřejmě polemizovat, protože nejen že není jasná hranice mezi tím, co je "chytrý" a "hloupý" mobil, ale také dokonce nelze s určitostí říci, co ještě je kapesní počítač a co je přístroj jednodušší kategorie, který se za počítač označit nedá (např. mají se mezi kapesní počítače počítat pagery nebo „lepší kalkulačky“ s diářem atd.?).

Kapesní počítače nedokážou konkurovat

Berme tedy tyto výsledky jako "plus-mínus". Co ale lze říci s jistotou, je trend. Počet chytrých mobilů roste geometrickou řadou, zatímco trh s kapesními počítači spíše stagnuje. Canalys tvrdí, že počet prodaných chytrých mobilů bude letos „o řád větší“ než loni a lze s tím souhlasit – skoro všechny nové "vyšší" modely nyní prodávaných mobilních telefonů se už dají do této kategorie zařadit.

Výrobci kapesních počítačů, jak se zdá, příliš nedokáží producentům mobilů konkurovat. Zatímco handheldy jen s obtížemi přebírají vlastnosti mobilů (GSM/GPRS/3G funkce), výrobci mobilů naopak s lehkostí přidávají do svých strojů schopnosti kapesních počítačů. Důvodů je více. Prvním je drtivá početní převaha mobilů nad kapesními počítači, a tudíž i více financí investovaných do vývoje. Palm je na tom finančně nedobře, a ostatní výrobci handheldů sice mohou patřit mezi mocné firmy (HP, Philips atd.), ale to ještě neznamená, že dají miliardu dolarů do vývoje zařízení, které jim nemůže tuto investici splatit.

Důležité jsou další služby

Druhým je způsob prodeje a užívání mobilů a služeb. Mobily se silně prodávají přes operátory, kteří je jsou schopni dotovat, neboť trží ze služeb. Když ale HP prodá svůj kapesní počítač, je to poslední peníz, který od zákazníka v této věci vidí. I zde je tedy cesta chytrých mobilů k zákazníkovi hladší. Je snazší říci zákazníkovi „mobil znáš, tak tohle je chytrý mobil, ten si kup“, protože na to řekne ano, mobil znám, to je zajímavé, než „kapesní počítač znáš“, protože řekne ne, neznám, nechci.

Prodej chytrých mobilů samozřejmě není zcela bez překážek. Pro zákazníky není jednoduché si zvyknout na datové služby. Jejich používání je často velice krkolomné, nesrovnatelně komplikovanější než prosté telefonování. Proto na to jdou výrobci chytře oklikou: první uváděnou a masivně propagovanou vlastností chytrých telefonů je digitální fotoaparát, který se ovládá velice snadno a poskytuje „viditelné“ výsledky (není důležité, že fotky jsou zatím mizerné kvality).

Kdo vyhraje?

Bude vítězství chytrých mobilů nad sice ještě chytřejšími, ale jinak problematickými kapesními počítači úplné? To jistě ne! Kapesní počítače zcela jistě zůstanou používanou alternativou, a spíše se dá čekat, že budou „před mobily utíkat nahoru“, spíše do oblasti, která se dříve nazývala jako subnotebooky, tedy stroje s displejem s vysokým rozlišením a klávesnicí, na které se dá psát. A další vývoj jí může v úspěchu i nečekaně pomoci. Například nedávno patentovaná klávesnice srolovatelná do roličky, rozkládací LCD displeje, pokrok v čipech s velmi nízkou spotřebou, nebo, v mírně vzdálenější budoucnosti, ovládání počítače hlasem, když se klávesnice stane zbytnou periferií.

Diskuze (4) Další článek: Hokejka za telefon: speciální nabídka Eurotelu u příležitosti MS v hokeji

Témata článku: Ostatní, Telefony, Počítače, Mobil, Kapesní počítač, Mobilní telefon, Počítač, Telefon, Výzkumná agentura


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15