Kapesní počítače Palm, díl první: správný nákup

Tímto článkem startujeme nový seriál o kapesních počítačích s operačním systémem Palm. V první části se dozvíte, jaký počítač s Palm OS je pro vás nejlepší. Takže tři, dva, jedna – začínáme!
Tímto článkem začínáme nový seriál o kapesních počítačích s operačním systémem Palm. S články se budete setkávat vždy ve středu ráno a doufáme, že pomůžou nejednomu začínajícímu uživateli. Při tvorbě tohoto seriálu jsme dlouho nepřemýšleli a jako pilotní článek jsme celkem logicky zvolili téma popisující nákup kapesního počítače. Vyplatí se koupit nový nebo bazarový kousek, je lepší barevný nebo černobílý displej, kdo u nás prodává kapesní počítače – na tyto a jiné otázky se vám pokusíme odpovědět v úvodním článku našeho seriálu.

Na co kapesní počítač?

Začněme trochu obecněji (velmi stručně). Často slýchávám argument, že kapesní počítač (PDA – Personal Digital Assistent) není pro normálního uživatele, kterému daleko lépe poslouží papírový diář. Ano, pro někoho je „papír“ lepší, jelikož si do něj při telefonování může kreslit, dělat rychle poznámky a navíc se jeho diář nikdy nevybije. To vše je bezesporu pravda, nýbrž kapesní počítač (s libovolným operačním systémem) toho umí mnohem více. Stále a za všech okolností můžete mít k dispozici tabulky, texty, přehledy výdajů, informace o spotřebě vašeho auta a ještě mnohem více. Základní a bezesporu hlavní funkcí kapesního počítače je pak správa kontaktů, schůzek, organizace času (to vše výstižně shrnuje zkratka PIM – Personal Information Management) či přijímaní a odesílání elektronické pošty.

Jak jistě většina z vás ví, existuje několik druhů kapesních počítačů lišících se operačním systémem. Na stránkách Živě.cz jste se již mohli setkat s články kolegy Petra Broži, jenž se zaměřil na počítače Psion. Můj seriál bude tedy o počítač platformy Palm, přičemž informace o další velké skupině počítačů typu PocketPC na sebe nenechají dlouho čekat.

Poznámka: Platforma Palm využívá operační systém Palm OS pocházející od stejnojmenné společnosti. Poslední verze operačního systému je Palm OS 4.1, ovšem nerozšířenější jsou verze 4.0 respektive 3.5. Většina přístrojů této platformy disponuje černobílým displejem s rozlišením 160 x 160 pixelů (viz dále).

Co všechno umí aneb kolik za to?

Jelikož je v současnosti na trhu nepřeberné množství modelů lišících se vybavením a cenou, je nutné si před nákupem položit zásadní otázku: „K čemu chci kapesní počítač využívat“? Jestliže hledáte pouze jednoduchou náhradu za papírový diář a od kapesního počítače požadujete hlavně organizaci času a správu kontaktních údajů vašich obchodních partnerů, doporučuji vybírat mezi levnými modely s cenou pod $200.

Poznámka: ceny kapesních počítačů se obecně většinou uvádějí v dolarech (tabulku s aktuálními cenami v korunách naleznete pod článkem v tabulce).

Požadujete-li od kapesního počítače přeci jenom něco navíc, rádi byste ultratenký a reprezentativní vzhled, barevný displej nebo rozšiřující sloty pro paměťové karty, jsou právě pro vás určeny modely jejichž ceny se pohybují v rozmezí $200 - $500.

Pro opravdové fajnšmekry mající v oblibě nejrůznější integrovaná řešení jsou určeny přístroje kombinující v sobě kapesní počítač s telefonem. Zástupce v této kategorii má například společnost Samsung se svým modelem SPH-I300 nebo nově firma Handspring s modely Visor Treo 180 respektive Treo 270.

V čem se liší modely různých výrobců?

Pokud pomineme vybavení (rozšiřující sloty, displej) nebo design jednotlivých modelů nejrůznějších výrobců, neliší se v ničem. Ať jde již o model společnosti Handspring nebo Palm (ano, kromě OS vyrábí i vlastní kapesní počítače), přístroj vždy obsahuje operační systém Palm ve verzi 3.5, 4.0 nebo 4.1. Tím je zajištěna zpětná kompatibilita, takže libovolný program vytvořený pro platformu Palm spolehlivě funguje na drtivé většině přístrojů. Slovo „drtivé“ píši záměrně, jelikož například modely HandEra 330 nebo Sony Clie používají jiné rozlišení displeje (místo 160 x 160 je použito 240 x 320 respektive 320 x 320) a některé programy odmítají fungovat. Zvláště pak Handera je určena fanouškům a experimentátorům, kteří kapesní počítač zlostně neodhodí po prvních nezdarech s nefungujícím softwarem.

2MB nebo 8MB?

Všechny kapesní počítače mají vlastní paměť pro programy a další data. Starší modely disponovaly pouze 2MB paměti, která již dnes absolutně nepostačuje., Někdo se mnou nemusí souhlasit, ale jestliže kupujete nový přístroj, určitě si připlaťte za 8 MB, jelikož je jistě využijete. Můj Palm m505 má právě zmíněných 8 MB (+rozšiřující sloty), přičemž po nahrání všech programů a dat mi zbývá v paměti pouze cca 1 MB volného místa. Jak jsem se již v předchozí větě zmínil, výborným řešením jsou rozšiřující sloty pro paměťové karty (jakéhokoliv typu), přičemž bohužel levné modely je neobsahují.

Jaký displej?

Před koupí kapesního počítače jistě řada uživatelů zvažuje, zda-li připlatit a koupit model s barevným displejem nebo naopak pár korun ušetřit a pořídit přístroj s displejem černobílým. Sám za sebe můžu říci, že barva na kapesním počítači je vyloženě návykovou záležitostí a výrazně usnadňuje práci například s kalendářem (barevné odlišení událostí atp.) Vývoj jde prostě dopředu a černobílé displeje se stávají pomalu minulostí. Určitě důležité je také podsvícení displeje. Některé modely (Palm Vx) totiž využívají tzv. inverzního podsvícení, které je ale při denním světle takřka nepoužitelné. Stejné je to s intenzitou - jsou modely, která „svítí jako baterka“ a naopak u jiných máte za tmy problém něco přečíst.

Levné přístroje

Společným jmenovatelem levných přístrojů je černobílý displej, větší rozměry a často i napájení pomocí alkalických baterií (některé modely již ale obsahují baterie typu Li-Ion).

  • Handspring Visor (již se doprodává, pouze 2 MB paměti)
  • Handspring Visor DeLuxe (již se doprodává)
  • Handspring Visor Neo
  • Handspring Visor Platinium

Společnost Handspring a její modely jsou tak trochu specifické. Mají svůj vlastní vzhled, který nemusí někomu vyhovovat a používají tzv. Springboard moduly. Tato technologie není špatná, ale většího rozšíření se zatím nedočkala. Proč? Jednoduše kvůli své ceně. Je sice hezké, že můžete svůj kapesní počítač rozšířit o funkce videokamery, MP3 přehrávače, čtečky čárového kódu nebo mobilního telefonu, ale zmíněná vysoká cena mnoho potenciálních zákazníků odradí.

Více informací na: www.handspring.cz

Palm m105

Již se doprodává, disponuje operačním systémem Palm ve verzi 3.5.1 a 8 MB paměti.

Více informací na: www.palm.com

Sony Clié PEG-S320

Kapesní počítače Sony disponují specifickým rozlišením displeje, které činí 320 x 320 pixelů. Obrázky, ikony nebo obyčejný text jsou pak výrazně jemnější a v porovnání s rozlišením 160 x 160 je rozdíl patrný na první pohled.

Více informací na: http://www.sonystyle.com/micros/clie/

Střední třída

Ceny přístrojů spadajících do této kategorie se pohybují v rozmezí $200 - $300. Většina z nich stále disponuje černobílým displejem, ale rozhodně příjemné jsou menší rozměry a reprezentativní vzhled.

Handspring Visor Pro (16 MB paměti (!), Li-Ion akumulátor)

Handspring Visor Edge (8 MB paměti, slim design, Li-Ion baterie)

Handspring Visor Prism (barevný displej, Li-Ion akumulátor)

Tyto přístroje společnosti Handspring již vypadají mnohem lépe než její low-end modely. Hlavně ultratenký Visor Edge má velmi reprezentativní vzhled.

Palm m125 (nástupce m105, rozšiřující slot pro paměťové karty, nový OS 4.0)

Palm IIIc (barevný displej o 256 barvách, již se doprodává)

Palm Vx (tzv. manažerské PDA, již se doprodává)

IBM WorkPad C3 (funkčně shodný s Vx, černé provedení, levnější, dobrá koupě)

Sony PEG-T415 (8 MB, polyfonní reproduktor, vibrace, ultratenký, černobílý displej)

Manažerské modely

Nejvyšší třída nebo-li také manažerská PDA jsou sice nejdražší, ale nabízejí nejvíce funkcí. Od rozšiřujících slotů, přes barevné displeje až po možnost přehrávat MP3 soubory.

Palm m500 (černobílý displej, 8 MB paměti, rozšiřující slot, nástupce modelu Vx)

Palm m505 (barevný displej, 8 MB paměti, vibrační alarmy, rozšiřující slot)

Sony Clié PEG-N610 (8 MB, barevný displej, paměťové karty Memory Stick)

Sony Clié PEG-N760C (8 MB, barevný displej, přehrávání MP3, paměťové karty Memory Stick)

Zvláštní kategorie

Vpravdě zvláštní kategorii představuje kapesní počítač HandEra 330. Tento přístroj totiž disponuje nestandardním rozlišením displeje (240 x 320), výměnnými sloty, zabudovaným reproduktorem a řadou dalších vymožeností. Právě ale kvůli své nestandardnosti mají jeho uživatelé problémy občas „rozchodit“ některé programy. Jestliže tedy patříte mezi experimentátory, je HandEra 330 pro vás to pravé.

Vyplatí se „ojeté“ PDA?

Na tuto otázku je těžká odpověď. Nákup v bazaru či od známého se vám může vyplatit, ale stejně tak můžete naletět. Při takovém nákupu si proto pořádně zkontrolujte technický stav, zvláště se pak zaměřte na tlačítka (zda-li nejsou „vyhrkaná“) a displej. Jestliže majitel používal ochranou fólii, jenom dobře. Také se podívejte, jestli není „vyškrábaná“ graffiti ploška, jelikož někteří uživatelé používající kombinovaná pera (stylus) někdy zapomenou a do graffity plochy doslova ryjí ostrou špičkou mikrotužky.

Při nákupu „ojetin“ také požadujte kompletní příslušenství, zvláště pak kolébku a základní programy pro synchronizaci. Jestliže vám majitel není příslušenství schopen dodat, můžete být kapesní počítat velmi pravděpodobně kradený. Příslušenství navíc stojí velmi mnoho a na první pohled lákavě vypadající nákup může dopadnout fiaskem.

Koupit PDA v zahraničí?

Nákupem kapesního počítače v zahraničí lze často ušetřit nemalé částky. Přinejmenším ušetříte na DPH. Kupovat přes webový obchod již není tak výhodné a navíc není mnoho obchodů, které by zasílaly zboží do ČR. Jak je to ale s lokalizací v zahraničí koupeného přístroje? Nemusíte se ničeho bát, lokalizaci můžete koupit v ČR a do kapesního počítače následně nahrát. Výše vaší investice do lokalizace také závisí na to, zda-li si vystačíte pouze s tzv. malou lokalizací (správné zobrazování háčků a čárek) nebo budete požadovat kompletní počeštění operačního systému. V současnosti existují tři lokalizační programy:

Malý problém může nastat, když se vám kapesní počítač rozbije. S přístrojem samozřejmě dostanete záruční list, ale uplatnit záruku většinou budete muset u společnosti, kde bylo PDA koupeno (=v zahraničí).

Model Paměť Displej OS Rozšiřující slot Cena s DPH
Visor 2 MB ČB 3.5.1 Springboard 6 759 Kč
Visor DeLuxe 8 MB ČB 3.5.1 Springboard 10 004 Kč
Visor Neo 8 MB ČB 3.5.2 Springboard 12 200 Kč
Viso Platinium 8 MB ČB 3.5.2 Springboard 12 749 Kč
Visor Pro 16 MB ČB 3.5.2 Springboard 18 575 Kč
Visor Edge 8 MB ČB 3.5.2 Springboard 18 575 Kč
Visor Prism 8 MB BAR 3.5.2 Springboard 23 577 Kč
Palm m105 8 MB ČB 3.5.1 ne 7 560 Kč
Palm m125 8 MB ČB 4.01 Ano (MMC + SD) 11 650 Kč
Palm IIIc 8 MB BAR 3.5 ne 15 250 Kč
Palm Vx 8 MB ČB 3.5 ne 15 130 Kč
Palm m500 8 MB ČB 4.0 Ano (MMC + SD) 14 300 Kč
Palm m505 8 MB BAR 4.0 Ano (MMC + SD) 18 775 Kč
Clié PEG-S320 8 MB ČB 4.0 Ano (MemoryStick) 10 600 Kč
Clié PEG-T415 8 MB ČB 4.1 Ano (MemoryStick) 18 500 Kč
Clié PEG-N610 8 MB BAR 4.0 Ano (MemoryStick) 21 400 Kč
Clié PEG-N760C 8 MB BAR 4.1 Ano (MemoryStick) 24 800 Kč
WorkPad C3 8 MB ČB 3.5 ne 9 610 Kč
HandEra 330 8 MB ČB Ano 2x (MMC, SDC, CF) 17 000 Kč

Poznámky:

Váš názor Další článek: Nové BlackBerry bude umět telefonovat

Témata článku: Palm, Počítače, Technický stav, Počítač, Zpětná kompatibilita, Zvláštní kategorie, Kapesní počítač


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21