Kapesní počítače Psion: kompletní přehled, část II.

V minulém díle jsem stručně popsal koncepci kapesních počítačů Psion a zmínil krátce modely Revo a Revo Plus, dnes jsou na řadě větší bráškové: Series 5 a Series 5 MX.

Historie modelu Psion Series 5, pokud se dobře pamatuji, začala již v roce 1997, kdy byl tento model uveden jako nástupce modelu Series 3. Dlouhou dobu se však obě tyto modelové řady prodávaly vedle sebe a ještě nyní můžete z druhé ruky Series 3 koupit.

I když měl Series 5 měl oproti Series 3 výkonnější hardware, nebylo to hlavní vylepšení. Tím, co bylo na Pětce unikátní, byla jeho konstrukce, provedení a také operační systém Epoc. Sázka na něj se Psionu vyplatila a dnes je Epoc a jeho další verze vedle PocketPC nejrozšířenější operační systém v kapesních počítačích. Epoc využívá např. Nokia 9210, Ericsson R380/e a připravovaná Nokia 7650, samozřejmě v patřičných modifikacích pro dané zařízení.

Tip: Pokud vás zajímá kapesní počítač Psion Revo, přečtěte si první díl seriálu.

Přichází Series 5

Nejdříve bych se ale věnoval špičkové konstrukci Pětky. Ta je dostatečně masivní na to, aby přístroj vydržel i hrubé zacházení, a to zejména díky velmi dobře řešenému otvírání. Nejde o jednoduchý kloub, ale důmyslné systém, který, troufám si tvrdit, dokáže přežít i svého majitele. Nikde nic nevrže, neskřípe, nikde nevzniká žádná vůle. Ještě do poloviny loňského roku jsem používal starou Pětku, která měla nelehký úděl – byla putovní po celé naší redakci, takže vystřídala za několik let pěknou řádku majitelů. A přitom je i nyní stále jako nová. 

Konstrukční řešení si ale vyžádalo svoji daň na hmotnosti, Pětka není žádná muší váha, ale 350 gramů těžký boxer. Právě způsob otvírání mi vadí na Revu – zde jde o obyčejný kloub, který má i při opatrném používáním docela velkou vůli a „vinkle“ se.

Kromě toho, že je Pětka oproti Revu o dost těžší a má jiné konstrukční řešení, je také o něco větší. Díky tomu mohl narůst displej, který má rozlišení 640x240 bodů oproti 480x160 bodů u Reva. Na rozdíl od Reva zobrazí jen čtyři odstíny šedi, na druhou stranu nabízí podsvícení, což se hodí v šeru a ve tmě (klávesnice však nesvítí). Čitelnost displeje na světle je však o poznání horší a pokud nemáte po ruce dostatečně silný zdroj světla, moc si nepočtete. Kvalitou displeje se zkrátka Psion nijak nevytáhnul a já sám jej označuji jako největší slabinu Pětky.

Klepněte pro větší obrázek

Psion Series 5 je fešák.

Ačkoliv je hardware Pětky výkonnější než modelu Series 3, je o dost pomalejší než Revo a Series 5 MX. Procesor Pětky tepe na 18 MHz (Revo a 5 MX běží na dvojnásobku), což je znát i při běžné práci v jednoduchých aplikacích jako např. Sheet nebo Word. Na zobrazení okna Ovládacích panelů si také počkáte docela dlouho, stejně jako na náročné výpočetní operace – za všechny jmenuji počítání optimální cesty v programu Route Planner. Pro běžné využití je ale rychlost dostačující a i když si občas počkáte, nikdy se mi nestalo, že by mi byla pomalost Pětky na obtíž. Spíš mi vadilo, že na ní nechodily některé aplikace, které Revo a 5 MX spustí v pohodě, např. pětková verze Opery, 2Convert nebo wapový prohlížeč, který je dodávaný k Revu.

Základní velikost paměti Pětky je 8 MB, velikost ROM je 10 MB. Na rozdíl od Reva má Pětka slot na paměťové karty Compact Flash. Pokud to myslíte s Psionem vážně, bez paměťové karty se neobejdete. Bez karty jsem např. nerozchodil Operu 3.62 – ta pro instalaci a spuštění vyžadovala okolo 6 MB místa, což bez karty prostě mít nebudete. Karta má navíc výhodu v tom, že v případě tvrdého resetu nepřijdete o data (samozřejmě o ta, která jsou na kartě).

V paměti ROM jsou umístěny následující aplikace:

  • kancelářské: textový editor, tabulkový editor, editor databází,
  • organizační: agenda (úkoly a schůzky),
  • doplňkové: malování, poznámky, hra Bomby, budíček.

A co se k Psionu S5 standardně dodává? Cédéčko s komunikačním softwarem PsiWin (ten mám poslední verzi 2.33 a můžete si jej stáhnout z webu) a manuál. Protože je S5 napájen z tužkových baterií, chybí nabíječka, a také, a co je škoda, síťový napaječ; ten si musíte sehnat zvlášť. Series 5 dokáže bez problému běžet i na dobíjecí baterie.

Vylepšený model Series 5 MX

Všechny nedostatky Series 5 (pomalost, nefunkčnost některý programů, málo čitelný displej a nedostatek paměti) řeší inovovaná verze Series 5 MX. Má oproti S5 standardně 16 MB paměti RAM, na stejnou velikost se zvětšila i ROM – zde je totiž uloženo několik programů navíc (např. e-mailový klient, poznámkový blok, program pro práci s kontakty apod.).

Zlepšena byla navíc čitelnost displeje za denního světla, i když kvalit Reva stále 5 MX nedosahuje. Místo čtyř odstínů šedi zobrazí nový model odstínů 16 stejně jako Revo. I když podsvícení získalo světlejší barvu, je stále docela slabé; na druhou se zase tak neplýtvá cennou energií.

Klepněte pro větší obrázek

Pracovní plocha Psionu 5 MX; zde seznam souborů ve složce Documents. Vpravo
jsou ovládací ikony.

Za nejdůležitější vylepšení ale považuji zvýšení rychlosti, procesor totiž tepe na 36 MHz (jako u Reva) a navíc lze spouštět všechny aplikace, které na Pětce nechodily. Jinak je 5 MX stejná jako Pětka, při starém zůstalo i konstrukční řešení i způsob napájení dvěmi tužkovými bateriemi. Ani k MX nedostanete v základním balení síťový napáječ.

V paměti ROM jsou umístěny následující aplikace:

  • kancelářské: textový editor, tabulkový editor, editor databází,
  • organizační: kontakty, agenda (úkoly a schůzky),
  • doplňkové: malování, poznámky, hra Bomby, budíček,
  • komunikace: e-mailový klient s podporou POP3 a SMTP.

Zde si jen dovolím malou poznámku ke klávesnici: ačkoliv velikost tlačítek i jejich rozmístění je stejné, klávesnice „ztuhla“. Tlačítka jsou prostě tužší a kvůli tomu se na 5 MX nepíše s takovou lehkostí jako na Pětce, což je škoda; zjistil jsem, že na tužší klávesnici dělám více překlepů (stane se, že klávesu nezmáčknu úplně a chybí mi v textu písmenka) a musím si na stisk dávat větší pozor. Také se mi po pár týdnech používání začaly mazat popisky na nejvíce používaných klávesách, zejména Shift, Fn, Ctrl, Esc. Místo bílé je nyní většina popisků šedá; tento problém jsem na stařičké Pětce neměl.

Poznámka: Je možné, že někde v bazaru narazíte na kapesní počítač Ericsson MC 218. Jde o totožný počítač jako S5 MX, který byl pouze prodáván pod jiným jménem.

K čemu se hodí Psion Series 5/5 MX?

Protože jsou obě Pětky větší než Revo a mají tudíž podstatně lepší klávesnici (tlačítka jsou větší, lépe se mačkají a mají ideální zdvih), hodí se Pětka daleko lépe na psaní delších textů. Sám jsem na Pětce napsal kus knihy a píšu na ní i celé články (např. i tento). Bohužel ve Wordu chybí kontrola českého pravopisu, proto je nutné text po přenosu do počítače ještě zkontrolovat; na Psionu se překlepům prostě nevyhnete. Větší displej Pětky zajišťuje rovněž komfortnější ovládání programů a lepší čtení informací (na displeji jich je více).

Pokud ale píšete jen zřídka a spíše než dlouhé texty jen poznámky, pokud vám stačí menší displej a pokud nechcete neustále měnit baterie, klidně si pořiďte Revo. Svoji roli zde určitě hraje poměrně velký cenový rozdíl ve prospěch Reva.

Příště: Největšímu Psionu, NetBooku, se budu věnovat ve zvláštním článku, i když je to spíše notebook než kapesní počítač. Poté se více zaměřím na operační systém, jeho možnosti, co lze kde nastavit apod. Bude následovat kapitolka věnovaná programu PsiWin, který zajišťuje základní komunikaci se stolním počítačem a umí rovněž synchronizovat a zálohovat data.

Váš názor Další článek: Nová a ještě hezčí grafitová Nokie 8855

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Počítače, Nokia 7650, Počítač, Přehled, Komunikační software, Komplet, Dobíjecí baterie, Psion Series, Výpočetní operace, Psion, Opatrné používání, Kapesní počítač, Kompletní přehled, Počítač Psion


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35