Kapesní počítače Psion: kompletní přehled, část III

Psion Series 7 neboli netBook je velmi zajímavý „kapesní“ počítač. Nejenže se vám nevejde do kapsy, ale překvapí také velkým barevným displejem. Na rozdíl od série pět jej Psion hodlá nadále vyvíjet.

Poznámka: Tento miniseriál si klade za úkol stručně seznámit čtenáře s možnostmi kapesních počítačů Psion, nenajdete zde tedy žádné podrobné recenze. Psiony totiž nejsou žádné novinky, na trhu jsou už poměrně dlouho.

Je to notebook, není to notebook? Je to netBook!

netBook je přístroj mezi notebookem a kapesním počítačem – do kapsy se nevejde a přitom má ještě hodně daleko ke klasickým notebookům. Jeho hmotnost je zhruba třikrát vyšší než u Pětky a velikost stále přijatelných 235 x 182 x 37 mm, což je zhruba formát A5. Zvenku je potažen kůží, což není u této třídy počítačů obvyklé. Otevírací mechanismus je odlišný od Pětky, s otevřeným displejem lze manipulovat a tudíž si ho můžete jeho sklon nastavit individuálně podle situace.

Související články:

Hlavní rozdíl je barva

Co netBook odlišuje od Pětky kromě velikosti je barevný pasivní displej, na němž lze zobrazit až 256 barev. Ten má rozlišení 640 x 480 bodů, ve vodorovném směru je tedy stejný jako u Pětky – rozlišením, nikoliv rozměrově. Displej je samozřejmě dotykový, takže není potřeba myš ani jiné náhradní řešení ve formě touchpadů či trackpointů jako u notebooků. Rozměry netBooku jsou i díky tomu kompaktnější. Zde bych jen poznamenal, že barva je někdy samoúčelná, jen aby to vypadalo hezky; zklamalo mne např., že agenda nepoužívá barevné rozlišení událostí v kalendáři, odlišení úkolů s jinou prioritou apod.

Velkou pochvalu zaslouží bezesporu klávesnice. Už Pětka ji měla velmi kvalitní, netBook jde ještě dále. Tlačítka jsou totiž větší a nekladou takový odpor jako S5 MX. Rozmístění kláves je více podobné notebookům než Pětce, jen horní řada kláves zůstala stejně jako u Pětky posunutá – to může činit potíže, pokud jste zvyklí psát na notebooku nebo běžné PC klávesnici.

Klepněte pro větší obrázek

Dva bratři

Jak jsem psal už v první část tohoto seriálu, netBook má dvě verze. První, označovaná jako netBook nebo Series 7, má v sobě 16 MB paměti a procesor typu StrongARM, který pracuje na 133 MHz. Koncepce je stejná jako u starších Psionů: operační systém je napevno zabudován v ROM, stejně jako základní aplikace. Po startu netBooku máte tedy vše po ruce.

netBook Pro má procesor vyšťavený na 190 MHz a nabízí více operační paměti – 32 MB. Velký rozdíl je ale v paměti ROM. V ní je totiž uložen jen základní kód, který umožní netBook Pro nastartovat, zatímco vlastní operační systém a základní aplikace se umístí přímo do paměti RAM, a to z Compact Flash nebo přes kabel z počítače. Je tedy nutné počítat s tím, že z původních 32 MB něco ukousne systém. Toto řešení bylo použito pro možné upgrady operačního systému.

U obou modelů lze paměť rozšířit na dvojnásobek klasickým modulem DIMM. Oba modely mají rovněž 12bitovou zvukovou kartu, která už umí vyluzovat podstatně lepší zvuky než S5 a zde konečně najde uplatnění nedávno uvedený MP3 přehrávač, který na S5 sotva dýchá.

Klepněte pro větší obrázek

Deset hodin práce

Protože netBook nepoužívá mechanické komponenty jako např. disketová mechanika, CD-ROM nebo pevný disk, je logické, že baterie vydrží přístroj napájet podstatně déle. Udává se čas okolo deseti hodin při běžné práci (S5 MX mi běžně na alkalické baterie drží i 20 hodin). Baterie je typu Li-Ion a má kapacitu 1500 mAh. Samozřejmostí je baterie záložní, na kterou sice netBook nemůže „chodit“, ale alespoň udrží určitou chvíli vaše data v RAM. Ta nevydrží příliš dlouho, proto je vhodné ihned po vybití hlavního akumulátoru zapojit netBook do standardně dodávané nabíječky.

K připojení k počítači používá netBook stále jen sériový port, což zamrzí; USB by se hodilo. Pro připojení mobilního telefonu nebo tiskárny poslouží dobře i infračervený port. Stejně jako S5 má i netBook slot na karty Compact Flash, a to nikoliv jen na typ I, ale i na II – do počítače můžete vložit i pevný disk IBM Microdrive, jehož používání se samozřejmě projeví na spotřebě. Nechybí dokonce ani slot na PC karty typu I a II, který můžete využít např. pro modem nebo síť. Záleží jen na tom, zda existují pro danou kartu ovladače pro Epoc.

Zatímco hardware netBooku je zcela jiný než hardware Pětky, systém a dodávaný software je stejný jako u S5 MX; jen s tím rozdílem, že je vše barevné. Možnostem systému a standardním aplikacím se budu věnovat v dalších dílech seriálu.

Klepněte pro větší obrázek

K čemu vlastně netBook?

Ač se to nezdá, netBook má oproti notebookům dost výhod. Především je to jeho kompaktnost a nízká hmotnost, dále okamžitá připravenost k práci (systém se nestartuje, počítač je stále zapnutý, nijak neusíná ani se nevypíná) a hlavně výdrž na baterie. Pokud stáhnete podsvícení displeje a budete třeba jen psát ve Wordu, můžete pracovat i více než deset hodin a to vám žádný současný notebook nenabídne. A přitom jsou aplikační možnosti velmi vyrovnané. Jediné, co vás může odradit, je cena, která není nikterak nízká: 48788 Kč za základní verzi, netBook Pro je zhruba o deset tisíc dražší.

Váš názor Další článek: Komunikátor HipTop: spousta obrázků naší budoucnosti

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Počítače, Psion, Kompletní přehled, Psion Series, Kapesní počítač, Počítač Psion, Počítač, Komplet, Přehled


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35