Kapesní počítače: za dva roky má být Palm poražen

Náskok Palm OS se podstatně snížil už letos a jeho celkový podíl na trhu je výrazně pod polovinou. Microsoft prý dosáhne prvního místa na trhu už za dva roky.
Kapesní počítače: za dva roky má být Palm poražen

Výzkumná firma eTForecasts dospěla k názoru, že kapesní počítače na platformě Palm OS (tj. Palm, Handspring, Sony a několik dalších) sice mají ještě letos a příští rok být na trhu nejprodávanější, ale v roce 2004 už je předstihnou PDA poháněné základním softwarem od Microsoftu. V dalších letech se pak má situace měnit v nepoměr Palmu ještě více - už v roce 2006 má Microsoft vítězit nad Palmem dvojnásobným podílem, a z celkového trhu pak má Palm držet ledva čtvrtinu.

Je zajímavé, že ještě před rokem a půl podobně renomované agentury označovaly podíl Palmu (přes 70% trhu) jako „neporazitelný“ a za hrozící konkurenci byly považovány maximálně stroje od hardwarových konkurentů Palmu, které ale rovněž pro pohon svých počítačů používaly Palm OS.  Čím je dána tak dramatická změna názoru? Z menší části vůbec vzestupem schopností i kvality počítačů na konkurenčních platformách, ale především trestuhodným zaspáním Palmu - tam, kde byl před pár lety naprosto bezkonkurenční, kde jeho technický náskok vypadal nedostižně a kde konkurenční stroje vypadaly jako pomalá nedochůdčata, je už dnes situace zcela vyrovnaná. Technické novinky, jako jsou barevné displeje, mobil v PDA, MP3 player v PDA atd. už nepřicházejí od Palmu, ale od jeho konkurentů.

Jak vypadá celosvětový trh s kapesními počítači? Po obrovském, nebývalém růstu v roce 2000, kdy se prodeje z roku za rok skoro zdvojnásobily, nastalo zpomalení na 20-30% v dalších letech. Tento růstový trend má být zachován až do roku 2008, což je ale dobrá zpráva, protože díky němu má být v tom roce prodáno úžasných 61 miliónů kapesních počítačů! V roce 2000 se jich prodalo 11.7 miliónu, letos se očekává 16.7 miliónu.

Větším konkurentem očekávané nejsilnější platformy Microsoftu však nemá být Palm, ale jiné platformy, jako je Symbian nebo Linux: v roce 2006 mají tyto ostatní platformy rovněž v součtu předstihnout Palm.

Kromě pomalých inovací je hlavní problém Palmu podle zmíněných analytiků ve způsobu práce s obchodními partnery. Microsoft jako obvykle zvolil cestu, která jej nejsnáze dovede k tržním výšinám: vyrábí jen základní a aplikační software a rád přenechá hardwarovým partnerům vše ostatní, včetně prodeje; současně ale silně investuje do marketingu a podpory svých obchodních a vývojářských partnerů. Palm si stále drží jak hardware, tak software a svým partnerům je proto také konkurentem - velcí výrobci hardware si jej nezvolili za partnera při dodávce do podniků, kam raději dodávají výrobky se svým logem.

Diskuze (28) Další článek: T-Mobile a MMS: stop, teď už nikdo další (Oživeno: středa 15.45)

Témata článku: Palm, Kapesní počítač, Výzkumná firma, Celosvětový trh, Počítač, Rok

Určitě si přečtěte