Kapesním zařízením se má dařit, ale nejsilnější budou mobily

I počítače do kapsy se budou používat a prodávat stále více, ale povedou mobilní telefony s různými počítačovými a internetovými službami.
Dva roky staré předpovědi o boomu kapesních zařízení se vcelku drží, mění se ale předpovědi o struktuře tohoto trhu. Zatímco dříve americké výzkumné firmy preferovaly spíše různé druhy kapesních počítačů či „kapesních digitálních asistantů“ (handheld, PDA), zřejmě pod poněkud sebestředným americkým vnímáním světa (mobily byly více evropská než americká záležitost), dnes dávají naopak největší šanci mobilům. Důvod je jasný – mobily se masově chytly i v USA a dnes už vytlačují zde skoro dominantní pagery.

Zatímco se loni prodalo 12,9 miliónu tzv. „chytrých kapesních zařízení“, k nimž se samozřejmě nepočítají současné „hloupé“ mobily (těch samotných se prodalo 400 miliónů), má tento počet vzrůst celosvětově na 63,4 miliónu v roce 2004 a jejich prodejci mají v souhrnu utržit 26 miliard.

Dnes jasně převládají kapesní počítače, které tvoří 73 % sortimentu „chytrých kapesních zařízení“, jenomže chytré mobily je mají rychle dohánět. Prodej kapesních počítačů má v příštích čtyřech letech růst průměrně o 48 % ročně, ale prodej chytrých mobilů průměrně o 164 %, tj. dvou a půlkrát více každý rok. Zatímco se tedy loni prodalo podle IDC jen nějakých 480 000 chytrých mobilů (je otázkou, jakou přesně musí mít mobil funkčnost, aby do této kategorie spadal, zpráva to neupřesňuje), má se jich v roce 2004 prodat už 23 miliónů. To ale stále není nějak závratné číslo, srovnáme-li to s přinejmenším půlmiliardou mobilů, která se má každoročně prodávat – že by jen každý dvacátý uživatel pořizoval mobil s vyspělými, počítačově-internetovými funkcemi? Je jasné, že tyto mobily budou podstatně dražší a rozhodně to nebudou roztomilé drobečky o rozměru kreditní karty, ale stejně je toto nízké číslo překvapivé. V té době by už měla být celkem všude dostupná 3G či alespoň plně upgradovaná 2,5G síť umožňující datové toky ve stovkách kilobitů za sekundu až v několika megabitech přes mobilní síť (bezdrátem), tedy až o řád více, než co nabízí dnešní dial-up nebo standardní pevné linky. Pozemní Internet přitom nějaký prudký vývoj v konektivitě neslibuje, možná s výjimkou stále váhající kabelové televize (kabelovkám se nechce investovat, návratnost investice je sporná); přes mobil v té době tak půjde přijímat možná bezkonkurenčně rychlý a komfortní Internet.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Mobil, Zařízení

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2