Kapesním zařízením se má dařit, ale nejsilnější budou mobily

I počítače do kapsy se budou používat a prodávat stále více, ale povedou mobilní telefony s různými počítačovými a internetovými službami.
Dva roky staré předpovědi o boomu kapesních zařízení se vcelku drží, mění se ale předpovědi o struktuře tohoto trhu. Zatímco dříve americké výzkumné firmy preferovaly spíše různé druhy kapesních počítačů či „kapesních digitálních asistantů“ (handheld, PDA), zřejmě pod poněkud sebestředným americkým vnímáním světa (mobily byly více evropská než americká záležitost), dnes dávají naopak největší šanci mobilům. Důvod je jasný – mobily se masově chytly i v USA a dnes už vytlačují zde skoro dominantní pagery.

Zatímco se loni prodalo 12,9 miliónu tzv. „chytrých kapesních zařízení“, k nimž se samozřejmě nepočítají současné „hloupé“ mobily (těch samotných se prodalo 400 miliónů), má tento počet vzrůst celosvětově na 63,4 miliónu v roce 2004 a jejich prodejci mají v souhrnu utržit 26 miliard.

Dnes jasně převládají kapesní počítače, které tvoří 73 % sortimentu „chytrých kapesních zařízení“, jenomže chytré mobily je mají rychle dohánět. Prodej kapesních počítačů má v příštích čtyřech letech růst průměrně o 48 % ročně, ale prodej chytrých mobilů průměrně o 164 %, tj. dvou a půlkrát více každý rok. Zatímco se tedy loni prodalo podle IDC jen nějakých 480 000 chytrých mobilů (je otázkou, jakou přesně musí mít mobil funkčnost, aby do této kategorie spadal, zpráva to neupřesňuje), má se jich v roce 2004 prodat už 23 miliónů. To ale stále není nějak závratné číslo, srovnáme-li to s přinejmenším půlmiliardou mobilů, která se má každoročně prodávat – že by jen každý dvacátý uživatel pořizoval mobil s vyspělými, počítačově-internetovými funkcemi? Je jasné, že tyto mobily budou podstatně dražší a rozhodně to nebudou roztomilé drobečky o rozměru kreditní karty, ale stejně je toto nízké číslo překvapivé. V té době by už měla být celkem všude dostupná 3G či alespoň plně upgradovaná 2,5G síť umožňující datové toky ve stovkách kilobitů za sekundu až v několika megabitech přes mobilní síť (bezdrátem), tedy až o řád více, než co nabízí dnešní dial-up nebo standardní pevné linky. Pozemní Internet přitom nějaký prudký vývoj v konektivitě neslibuje, možná s výjimkou stále váhající kabelové televize (kabelovkám se nechce investovat, návratnost investice je sporná); přes mobil v té době tak půjde přijímat možná bezkonkurenčně rychlý a komfortní Internet.

Váš názor Další článek: EuroTel Tandem: levnější volání nejen pro zamilované

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Mobil, Zařízení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39