Karta Ovislink: pro GPRS bez mobilu (recenze)

Připojení notebooku k internetu pomocí mobilního telefonu je sice oblíbené, ale má svá úskalí. Daleko výhodnější je použítí datových karet, které jsou přímou součástí přenosného počítače. Jednu z nich jsme pro vás otestovali.
Karta Ovislink: pro GPRS bez mobilu (recenze)

Způsobů, kterými lze připojit přenosné počítače k internetu prostřednictvím mobilní sítě GSM, je hned několik. Jednou z možností je připojení pomocí mobilního telefonu s vestavěným modemem, který lze s notebookem propojit prostřednictvím datového kabelu, infraportu nebo pomocí Bluetooth.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nová GPRS karta Ovislink • z boku přístupný slot na SIM kartu

Elegantnějším řešením je použití datové karty určené k zasunutí do PC slotu vašeho notebooku. Bezdrátový mobilní modem se tak stává pevnou součástí přenosného počítače, který se pak snadnější používá. Běžný mobilní telefon pověšený na kabelu či propojený přes infraport příliš volnosti v pohybu rozhodně neposkytuje.

Instalaci zvládne každý

Testovaná bezdrátová karta WGP-1500 společnosti Ovislink podporuje rychlé datové přenosy s využitím GPRS třídy 10, tedy v nejrychlejší současné konfiguraci 4 + 2 timeslosty. Lze ji ale také použít k běžným hlasovým hovorům. Ty provádíte prostřednictvím náhlavní handsfree sady, která je součástí prodejního balení testovaného produktu. Kromě této sady a samotné karty najdete v krabici již jen tenoučký návod popisující zprovoznění a instalační CD s ovladači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sem zastrčíme kartu SIM • a sem sluchátko handsfree

Samotná instalace je poměrně snadná. Po vložení karty do příslušného slotu (musí jít o dvaatřicetibitové sloty CardBus/Pccard, nikoli o starší šestnáctibitové sloty PCMCIA) jste operačním systémem požádáni o vložení cédéčka s ovladači. Jejich instalace proběhne během chvilky a po ukončení této operace je karta okamžitě připravena pracovat; software totiž nevyžaduje restartování počítače k dokončení instalační procedury.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obslužná aplikace: češtinu budete hledat marně • restartu se nakonec stejně nevyhnete...

Po úspěšném nainstalování ovladačů lze přistoupit ke druhé fázi, tedy k instalaci obslužného softwaru. Zde se výrobce nepouštěl do žádných experimentů a zvolil osvědčené řešení společnosti BVMP, s jejíž produktem PhoneTools se můžeme setkat i u klasických mobilních telefonů.

Virtuální mobilní telefon

Práce s obslužným programem je jednoduchá a hlavně přehledná, což ocení především nepříliš zběhlí počítačoví uživatelé. Základní okno aplikace připomíná mobilní telefon a jako ten se i ovládá. Pokud myší vyťukáte na zobrazené klávesnici telefonní číslo, budete po stisknutí tlačítka se zeleným sluchátkem spojeni s volaným, červeným tlačítkem hovor ukončíte nebo odmítnete. Zkrátka postupujete úplně stejně, jak to znáte ze svého mobilního telefonu. Pro hlasové hovory poslouží přiložená handsfree sada.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon jako každý jiný: vkládáme PIN • zjišťujeme, co to vlastně máme • telefonujeme...

Velmi užitečná je také lišta záložek umístěná na pravé straně hlavního okna aplikace PhoneTools. Zde můžete definovat parametry pro GPRS připojení k internetu a přehledně pracovat s textovými zprávami či telefonním seznamem. Právě jednoduchost nastavení GPRS spojení nás mile překvapila – aplikace na základě analýzy vložené karty SIM mobilního operátora a aktivní mobilní sítě navrhne ze své databáze nejvhodnější nastavení všech parametrů včetně APN i inicializačních příkazů. V našem případě vždy správně nastavil GPRS spojení u T-Mobilu i Oskara. Další zajímavostí je možnost nastavit tzv. záložní spojení (typicky běžná vytáčená data), které je automaticky použito pro připojení k internetu v případě, že GPRS spojení není možné s mobilní sítí navázat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
...čteme zprávy • píšeme zprávy • editujeme telefonní seznam...

Klepněte pro větší obrázek
... a nakonec se připojíme k internetu

Šlape jako hodinky

Datovou kartu GPRS Ovislink jsme testovali ve dvou různých přenosných počítačích. Prvním z nich byla stařičká Toshiba Portege s operačním systémem Windows 98 SE, 64 megabajty operační paměti a procesorem Pentium taktovaným na 133 Mhz. Druhým byl novější notebook ECS A535+ s mobilním Athlonem taktovaným na frekvenci 1,4 GHz, 256 megabajty operační paměti a operačním systémem Windows XP Professional. Mobilním operátorem používaným pro testy rychlosti byl T-Mobile.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Datová karta Ovislink v akci • i s notebookem se dá telefonovat

Na obou sestavách navazovala testovaná karta datové spojení bez nejmenších problémů, rychlost přenášených dat se běžně pohybovala okolo hodnoty 4,8 kB/s, což odpovídá třídě 10 deklarované v technických specifikacích. Vytvořené datové spojení bylo stabilní a nebylo ani jednou v průběhu testovaní přerušeno. Více vám řeknou grafy a screenshoty, které jsou součástí tohoto článku.

Má co nabídnout

Za cenu 5 455 korun získáte kvalitní GPRS datový modem s možností hlasových funkcí a povedeným balíkem dodávaného softwaru. Pokud tedy chcete být se svým notebookem mobilní za všech okolností, mohl by být právě Ovislink WGP-1500 pro vás tím pravým.

 • Zapůjčil: 100Mega Distribution
 • Rozhraní: CardBus/Pccard
 • Anténa: Interní třípásmová anténa
 • Frekvenční pásmo: GSM 900/1800/1900 MHz
 • Provozní režim: režim GPRS multi-slot třída 10 (až 4 kanály pro download a 2 kanály pro upload)
 • Kódovací schéma: podporuje všechny kódovací schémata
 • Rozhraní SIM: port SIM typ 3V
 • Síla přenosu: Class 4 (2W) pro GSM900 Class 1 (1W) pro GSM1800 a GSM1900
 • Přenosová rychlost: až 85.6 kb/s
 • Spotřeba: Režim spánku 40 mA, Provozní režim 360 mA (max.)
 • Podpora OS: Windows 98/2k/ME/XP
 • Záruka: 2 roky
 • Cena: 5 455 Kč
Diskuze (32) Další článek: Bluetooth příslušenství pro telefony Motorola

Témata článku: Ostatní, Nejvhodnější nastavení, Vestavěný modem, Mobil, Obslužná aplikace, Karta, Osvědčené řešení, GPRS, MOBI


Určitě si přečtěte